Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inactivitate SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inactivitate SRL

3 replies to this topic

#1 accounti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 September 2015 - 09:54 PM

Buna ziua!

Cine stie va rog sa ma lamureasca si pe mine cum e cu societatile nou infiintate care nu desfasoara activitate in primul an de existenta si incep sa activeze doar de la jumatatea celui de-al doilea an. Se depune declaratie de inactivitate in loc de bilant la 31.12.N. Dar ce ma intriga e ca nu stiu cum se procedeaza cu inregistrarea in contabilitate a sumelor reprezentand aport la capitalul social, varsarea capitalului social, comisionul bancar aferent. Cand le inregistrati? In anul N sau in anul N+1?

Intreb din cauza ca de exemplu daca inregistrez in anul N operatiunile legate de capitalul social, iar apoi depun declaratie de inactivitate pt anul N...cum voi reflecta in bilanul anului N+1 acele operatiuni?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.



#2 1vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 September 2015 - 08:11 AM

Contabilitatea se face completa la termen (luna sau trimestru). Se raporteaza la termen, in functie de vectorul fiscal.
In mod particular, daca societatea nu a avut activitate de la infiintare, bilantual anual (si numai acesta) are o forma simplificata (declaratie). Legea este aceeasi pentru toate societatile. indiferent de marimea cifrelor.

Toate cheltuelile de infiintare si functionare pina la inceperea activitatii, se inregistreaza la momentul efectuarii.
In mod exceptional, societatile suspendate (pe baza hotaririi de suspendare a unei instante specializate), inregistreaza anual (si nu in anul fiscal ulterior) daca au obtinut regim fiscal derogatoriu de declarare, altfel si suspendatele tin contabilitatea la zi.




#3 accounti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 September 2015 - 11:14 AM

Multumesc frumos pt raspunsuri!!!
Nu mi-e clar totusi... Sa va spun concret: In anul N am aportul asociatilor la capitalul social, varsarea capitalului social, cheltuieli cu inregistrarea la ORC, achizitie stampila, domeniu web(am facturi). Aceste achizitii, precum si operatiunile legate de capitalul social se inregistreaza in contabilitate in luna in care au fost facute din anul N? Sau pt anul N depun declaratie de inactivitate, nu se inregistreaza in contabilitate (nu se genereaza balanta contabila) in anul N? Iar cand incepe activitatea in anul N+1 se inregistreaza in contabilitate si acele achizitii si ce e legat de capitalul social?

Mai bine zis sa va dau exemplul meu:
a) anul N: se infiinteaza firma, deci aport capital social, varsare capital social, cumparare stampila si domeniu web(cu facturi emise pe firma). Alta activitate nu exista. Se depune declaratia de inactivitate.
b) anul N+1: pe la jumatatea anului se decide inceperea activitatii.
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti care sunt momentele in care se inregistreaza operatiunile efectuate?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2015 - 09:56 AM

toate chelt. enumerate de tine sunt cele de infiintare, deci vor intra in ct. 201 - mai putin domeniul web (ct. 208) care poate fi considerata o imobilizare necorporala; eventual ct. 303 pt stampila, daca vrei s-o inreg. ca pe un obiect de inventar, dar fara uzura ca sa nu ai chelt. aferenta - oricum n-ai prea folosit-o.
inteleg ca n-ati fost platitori de tva.
poti inreg. aceste operatiuni (cu fz. si platile facute din aport numerar asociat) in anul N, cu generarea notelor contabile, a balantei si a registrelor aferente (toate reg. contabile se accepta in format electronic, adica listate din calc.).

prin urmare, in anul N nu vei avea nici chelt.( nu poti amortiza domeniul web daca nu l-ai folosit), nici venituri, deci se poate considera ca nu ai avut activ. si este corecta depunerea decl. de inactiv. in loc de sit. financiare anuale.

in anul N+1, cand vei depune sit. fin. anuale, la F10 in col. 1(a anului precedent) vei prelua soldurile conturilor din anul trecut si ele ar fi cele din ct. 1012, 201, 208, 303, 4551 ... ( banuiesc ca nu sunt fz. neachit., ca sa ai sold si acolo), iar fiscul va intelege ca nu ai avut activ. in anul N fiindca in F20, col. 1 nu vor exista venituri si/sau chelt. ale anului precedent, adica acea col. va fi goala.

:smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL