Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rotunjire tva si impozit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rotunjire tva si impozit


4 replies to this topic

#1 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 01 October 2015 - 11:37 AM

buna ziua

pentru a regla soldul lui 4423 sau 441 care este cu zecimale, cu declaratiile (300 sau 100) se foloseste contul 473 sau direct 6588/7588?
am inteles ca din 2014 contul 473 nu trebuie sa aiba sold mai mult de 3 luni

multumesc anticipat pt amabilitate



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 October 2015 - 03:02 PM

Unde ai gasit chestia asta cu 3 luni la 473 ? In ce lege?

Nu vad cum te poate obliga cineva sa "lamuresti" o situatie (o suma adica) in maxim 3 luni! Unele probleme raman nelamurite si dupa 2 ani chinuri!

PS: Oricum, nu este o problema daca folosesti direct 6/7.




#3 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 02 October 2015 - 07:23 AM

OMFP 1802/2014, punctul 352 :

352. (1) Operațiunile care nu pot fi înregistrate direct în conturile corespunzătoare, pentru care sunt necesare clarificări ulterioare, se înregistrează, provizoriu, în contul 473 "Decontări din operațiuni în curs de clarificare". Sumele înregistrate în acest cont trebuie clarificate de către entitate întrun termen de cel mult trei luni de la data constatării.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2015 - 10:52 AM

rotunjeste sumele in plus sau in minus, ca sa fie si in balanta asa cum apar ele in declaratiile depuse la termenele din vectorul fiscal (lunar, trimestrial), unde sumele sunt rotunjite.
vorbim de cativa banuti, nu de sume semnificative.

eu reglez maruntisuri din astea folosind tot ct. 473 (D/C, dupa cum e cazul), iar la sf. anului il soldez prin 6588 sau 7588.
se aduna anual (+/-) 1-2 lei de inchis, iar pt atata lucru nu merita sa ne facem griji.
daca vrei sa inchizi sumele astea la trimestru, f bine.
pana la sf. anului, eu nu ma stresez pt cativa banuti ramasi in ct. 473.



#5 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 02 October 2015 - 12:49 PM

multumesc tare mult pt raspunsuri

spor la treaba si o zi frumoasa !






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL