Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie lemn rotund persoane fizice fara taxare inversa si vanzare catre persoane juridice cu taxare invesa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

achizitie lemn rotund persoane fizice fara taxare inversa si vanzare catre persoane juridice cu taxare invesa

14 replies to this topic

#1 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 October 2015 - 01:15 PM

Va rog sa ma ajutati in a inregistra in contabilitate achizitia de lemn rotund de la persoana fizica (fara taxare inversa) si pe urma vanzarea spre alte persoane juridice.Firma mea este producator mobila caen 3102 dar in acest caz am cumparat lemn rotund l-am sortat in lemn de foc si si lemn rotund .

3028-462 achizitia persoana fizica borderou achizitie
FARA TAXARE INVERSA .
Lemnul de foc vreau sa-l dau in consum la societatea mea
Lemnul rotund ramas sa il vind la persoane juridice (taxare inversa ),ambii suntem platitori de TVA
Ce inregistrari contabile fac ?
Va multumesc anticipat !

Aceasta postare a fost editata de gabiignat: 07 October 2015 - 01:20 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2015 - 01:27 PM

achizitie lemn rotund : 301 = 462 (asa cum ai mentionat si tu)
plata PF : 462 = 5311/5121

transfer in gestiune lemn de foc : 3028 = 301
dare in consum pt. incalzire firma (de ex.) : 6028 = 3028

transfer in gestiune lemn de vanzare (cont marfa) : 371 = 301

vanzare lemn rotund (masa lemnoasa), taxare inversa :
411 = 707
4426 = 4427 (taxare inversa)
incasare client : 5311/5121 = 411

descarcare gest. marfa (lemn vandut) : 607 = 371




#3 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 October 2015 - 09:51 AM

Multumesc pentru raspuns.nu eram sigura daca pot tranfera de la materia prima 301 la marfa 371.
Am omis sa intreb lemnul rotund pe care il cumpar cu 40 / mc pot sa il vand cu 70 / mc ?avand in vedere ca este cumparat de la persoana fizica fara taxare inversa si il vand la persoana juridica cu taxare inversa ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2015 - 12:15 PM

da, materiile prime vandute ca atare se transfera in contul de marfa fiindca ele devin o marfa.

ordin 1802/2014 :

În creditul contului 301 "Materii prime" se înregistrează:
‐ valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime incluse pe cheltuieli, precum şi a celor constatate lipsă la inventar sau distruse (601);
‐ valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime vândute ca atare (371);
‐ valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime livrate unității sau subunităților (481, 482);
‐ valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime trimise spre prelucrare sau în custodie la terți (351);
‐ valoarea la preț de înregistrare a materiilor prime ieşite prin donație sau distruse prin calamități (658).
.......................................................

da, poti stabili ce pret de vanzare doresti. :smile:



#5 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 October 2015 - 08:26 AM

Buna ziua inca o data.Sunt nelamurita si va cer ajutorul.Am sa expun mai jos exact situatia.
In calitate de persoana fizica (neautorizata,o anume persoana )am vandut lemn (cu acte,aviz... adus din padure )unei societati ,mi s-a intocmit borderou de achizitie si am fost si platita cu dp plata de catre respectiva societate.Eu ca si persoana fizica neautorizata trebuie sa mai platesc ceva sume la stat impozit 16 % sau trebuie sa plateasca societatea respectiva ceva?Nu mi s-a retinut numic din suma,ce responsabilitati mai am in calitate de persoana fizica?
Va multumesc anticipat !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2015 - 10:44 AM
eliminare citare inutila mesaj anterior




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2015 - 11:02 AM

CF, ART. 72 Venituri neimpozabile
(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate de persoanele fizice/membrii asocierilor fără personalitate juridică din valorificarea în stare naturală a următoarelor:
a) produse culese din flora sălbatică, exclusiv masa lemnoasă. În cazul masei lemnoase sunt venituri neimpozabile numai veniturile realizate din exploatarea şi valorificarea acesteia în volum de maximum 20 mc/an din pădurile pe care contribuabilii le au în proprietate;

ART. 71 Definirea veniturilor
(1) Veniturile din activităţi agricole cuprind veniturile obţinute individual sau într-o formă de asociere, fără personalitate juridică, din:
a) cultivarea produselor agricole vegetale;
b) exploatarea plantaţiilor viticole, pomicole, arbuştilor fructiferi şi altele asemenea;
c) creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală.
(2) Veniturile din silvicultură şi piscicultură reprezintă veniturile obţinute din recoltarea şi valorificarea produselor specifice fondului forestier naţional, respectiv a produselor lemnoase şi nelemnoase, precum şi cele obţinute din exploatarea amenajărilor piscicole.
(3) Veniturile din silvicultură şi piscicultură se supun impunerii potrivit prevederilor cap. II «Venituri din activităţi independente», venitul net anual fiind determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 48, contribuabilii având obligaţia de a completa Registrul de evidenţă fiscală. Pentru aceste venituri sunt aplicabile regulile de impunere proprii veniturilor din activităţi independente pentru care venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate. Pentru veniturile din silvicultură calificate drept venituri din alte surse se aplică prevederile cap. IX.

CAP. 9
Venituri din alte surse

ART. 78 Definirea veniturilor din alte surse
(1) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:
............
g) venituri obţinute de persoana fizică în baza contractului de administrare încheiat potrivit prevederilor Legii nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare. Fac excepţie veniturile realizate din exploatarea şi valorificarea masei lemnoase, definite potrivit legislaţiei în materie, din pădurile pe care contribuabilii le au în proprietate, în volum de maximum 20 mc/an, care sunt neimpozabile;
h) veniturile distribuite persoanelor fizice membrii formelor asociative de proprietate - persoane juridice, prevăzute la art. 26 din Legea nr. 1/2000, cu modificările şi completările ulterioare, altele decât veniturile neimpozabile realizate din:
1. exploatarea şi valorificarea masei lemnoase, definite potrivit legislaţiei în materie, din pădurile pe care le au în proprietate, în volum de maximum 20 mc/an, pentru fiecare membru asociat;
2. exploatarea masei lemnoase, definite potrivit legislaţiei în materie, din pădurile pe care le au în proprietate, în volum de maximum 20 mc/an, acordată fiecărui membru asociat.

(2) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 41 lit. a) - h), altele decât veniturile neimpozabile în conformitate cu prezentul titlu, precum şi cele enumerate prin normele metodologice elaborate în aplicarea prezentului articol.
(3) Contribuabilii care obţin venituri din alte surse nu au obligaţii de completare a Registrului de evidenţă fiscală şi de conducere a evidenţei contabile.
.....................................................

in concluzie, dupa parerea mea, daca o pers. fizica vinde cel mult 20 mc masa lemnoasa pe an, nu trebuie sa plateasca nimic (nici ea, nici firma)
daca volumul este mai mare de 20 mc, atunci veniturile obtinute de catre PF se incadreaza in venituri din activ. independente, iar venitul net anual se determina in sistem real, cu obligativitatea de a completa registrul de evidenta fiscala si de a avea o evidenta contabila.
aceasta obligativitate nu se aplica daca veniturile din silvicultura provin dintr-o asociere - cf art. 78 (ceea ce nu e cazul la tine fiind vb de o vanzare catre o pers. juridica.)



#7 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 October 2015 - 12:17 PM

Multumesc foarte frumos.Am vandut o cantitate mai mare de 20 MC ,va rog sa ma informati ce registru de evidenta fiscala trebuie sa completez,si ce declaratii trebuie depuse,depun lunar sau anual pentru venitul realizat.A...inca ceva trebuie sa ma inregistrez cu ceva pe la finante ? Potrivit Ordinului Ministerului Finantelor nr.870/2005, registrul de evidenta fiscala se elibereaza contra cost de catre unitatile fiscale, pe baza unei cereri. Aceasta trebuie insotita de certificatul de inregistrare al societatii emis de Oficiul National al Registrului Comertului,eu nu sunt inregistrata ca persoana fizica autorizata sunt doar o persoana (de la tara ) Multumesc inca o data pentru tot.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2015 - 12:57 PM
eliminare citare inutila. FOLOSESTE BUTONUL "RASPUNS NOU" !




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2015 - 01:04 PM

http://www.conta.ro/...i-piscicultura/

chiar prima intrebare ...



#9 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 October 2015 - 01:45 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 October 2015 - 01:04 PM, a spus:

http://www.conta.ro/...i-piscicultura/

chiar prima intrebare ...
Multumesc este prea putin spus pentru informatiile oferite . :smile:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2015 - 10:59 AM

cu drag. :smile:



#11 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 20 January 2016 - 07:06 PM

Din cate stiu doar la cumparator se face inregistrarea 4426=4427 ( nu si la vanzator)



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2016 - 09:41 PM

Da, este contarea care apare la cumparator , cred ca a scris din viteza si aceasta contare.

Potrivit codului fiscal, vanzatorul nu are voie sa scrie in factura tva-ul si nici nu se inregistreaza in contabilitate. (doar ca despre chestia asta nu au auzit la ANAF si vor in D394 valoarea tva la vanzarile cu taxare inversa :blink: )



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 February 2016 - 09:32 PM

buna seara

cum ar trebui tratata o factura de diferenta pret cherestea ( dif pret manopera- prelucrare) ??? cu taxare inversa sau fara? chiar nu stiu unde sa incadrez operatiunea...



#14 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 11 February 2016 - 09:32 PM

Buna,
Sunt societate noua neplatitoare de TVA, am cumparat lemn rotund pentru o lucrare, pe factura emisa de vanzator in dreptul tva-ului scrie taxare inversa, dar nefiind platitor de tva cum fac? Voi avea probleme cu cei de la finante?
Societatea vanzatoare nu a intrebat daca suntem platitori de tva, iar factura a venit dupa livrarea marfii.
Multumesc anticipat pentru raspuns!



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2016 - 02:24 PM

Factura este intocmita gresit si trebuie refacuta si platita diferenta (de tva).

Tu direct nu vad de ce ai avea probleme, dar furnizorul tau da si probabil se va trezi la un moment dat si va cere diferenta (cu o factura de corectie probabil)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL