Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TAXA JUDICIARA DE TIMBRU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TAXA JUDICIARA DE TIMBRU


6 replies to this topic

#1 T.L.F.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 October 2015 - 03:29 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: In urma rezilierii contractului de inchiriere, chiriasul nu a lasat spatiul in starea in care l-a preluat la semnarea contractului. Daunele sunt substantiale si, pentru ca nu ne-am inteles amiabil, a fost dat in judecata. Pentru depunerea cererii s-a platit la Primarie o taxa judiciara de timbru de aprox 100.000 lei.Intrebare:
  • Aceasta taxa se inregistreaza direct pe cheltuieli deductibile sau nedeductibile? Sau intra in valoarea cladirii si se amortizeaza?
  • Avand in vedere ca momentan nu avem chirias, cheltuiala cu amortizarea este deductibila?
Va multumesc.
Toate cele bune.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2015 - 01:10 PM

1. cheltuiala cu taxa de timbru (ca, de altfel, si celelalte cheltuieli ocazionate de acest proces, cum ar fi onorariul avocatului, alte taxe...) sunt facute in scopul obtinerii de venituri impozabile provenite din chirii sau atasate acestora; prin urmare, dupa parerea mea, ele sunt deductibile pe masura inreg. lor in contabiolitate, cf. art. 21, alin. 1) CF.
in cazul in care sumele vor fi recuperate, se vor trece pe venituri si se vor impozita la acel moment.

2. in per. in care cladirea respectiva nu este folosita, ea intra in conservare si nu poate fi inreg. amortizare (deloc) fiindca aceasta chelt. nu are in contrapartida o folosinta a cladirii spre a obtine un venit impozabil.
starea de functionare se mentine tocmai prin intrarea in conservare si, daca in aceasta per. sunt necesare unele chelt. de intretinere, doar ele vor fi deductibile - nu si amortizarea care este o recuperare a valorii mijl. fix pe per. UTILIZARII.

:smile:




#3 T.L.F.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 October 2015 - 04:48 PM

Multumesc pentru raspuns.
Referitor la amortizare: Nu am precizat ca firma are sediul social la adresa de proprietate a cladirii si are angajati cu contract de munca norma intreaga: electrician autorizat, administrator cladire si ingrijitori cladire. In cazul asta cladirea mai poate intra in conservare?
In privinta taxei judiciare eu m-am gandit la sume in curs de lamurire, iar dupa judecare, daca castiga procesul aceasta taxa se recupereaza, iar daca pierde o bag in valoarea cladirii....Credeti ca rationamentul este corect?Va multumesc.Toate cele bune.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2015 - 05:03 PM

1. era bine sa fi spus de la inceput ca in cladire mai desfasurati activitate ...
in acest caz, eu consider ca se poate amortiza numai o val. proportionala cu suprafata folosita.
restul, intra in conservare.

2. ti-am spus parerea mea deja, cred ca nu are rost sa platesti impozit pe profit in plus daca poti inreg. si deduce o chelt. perfect valabila.
in plus, nu e suma care mai necesita lamuriri - ea e f clara; daca nu castigati procesul, o vei relua pe venituri si-i f corect asa.



#5 T.L.F.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 October 2015 - 08:10 PM

Otilia, multumesc pentru ajutor. M-am lamurit! si am facut un tabel pentru stabilirea amortizarii nedeductibile...pe care l-am atasat.
Urmeaza sa intocmesc Hotarea AGA pentru conservare si PV de intrare in conservare.
Amortizarea nedeductibila urmeaza sa o deduc cu luna urmatoare iesirii din conservare, prin recalcularea ei in raport cu durata ramasa de utilizare.
Taxa judiciara o inreg. pe cheltuieli 635=446, 446=5121
Sa auzim de bine.

Acum am atasat...ca m-am incurcat :smile:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de T.L.F.: 21 October 2015 - 08:10 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2015 - 12:54 PM

eu n-am spus nimic despre vreo amortizare neded. si reluarea ei la sfarsitul per. de conservare ... s.a.m.d.
am senzatia ca nu ne intelegem sau ca folosesti unii termeni fiscali in mod eronat.

CF, Norme metodologice:
ART. 24 al.11

70^2. Pentru perioada în care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel puţin pe o perioadă de o lună, recuperarea valorii fiscale rămase neamortizate se efectuează pe durata normală de utilizare rămasă, începând cu luna următoare repunerii în funcţiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscală.


deci, nu e vb ca acea amortiz. este nededuct. si ca "aduni" toata amortizarea din per. de conservare spre a o face deduct. dupa iesirea din conservare, ci e vb ca NU O CALC./ inreg. DELOC (nici deduct., nici neded.) pt. partea de cladire NEfolosita, urmand sa aplici intocmai ce zice art. de mai sus.

deductibilitatea este un atribut / o notiune fiscal(a) !! a spune despre o amortizare ca este deductibila sau nedeductibila presupune, mai intai, sa o calc. si sa o inreg. dpv contabil, apoi ii poti atribui sau nu deductibilitatea, ori, in acest caz, amortizarea pt. partea nefolosita a cladirii NU se calc. deloc si NU se inreg. dpv. contabil (daramite fiscal).
deci, ai grija cum te exprimi in termeni fiscali.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 October 2015 - 07:05 PM

Din pct. de vedere contabil – cf. pct. 238 alin. (8) al Ordinului 1802/2014, in cazul in care imobilizarile corporale sunt trecute in conservare, in functie de politica contabila adoptata, entitatea inregistreaza in contabilitate o cheltuiala cu amortizarea sau o cheltuiala corespunzatoare ajustarii pentru deprecierea constatata; in cazul prezentat de tine, daca politica contabila iti permite, ar fi indicata inregistrarea cheltuielii privind ajustarea pentru depreciere datorata pierderilor inregistrate in exploatare si o scadere a profitului din exploatare

Din pct. de vedere fiscal- cf. art. 28 alin. (12) lit. k) din Codul fiscal 2016
k) in cazul in care mijloacele fixe amortizabile sunt trecute in regim de conservare, in functie de politica contabila adoptata, valoarea fiscala ramasa neamortizata la momentul trecerii in conservare se recupereaza pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare iesirii din conservare a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscala;

cheltuiala inregistrata in evidenta contabila privind amortizarea sau ajustarea, alta decat cea prevazuta de Codul fiscal este cheltuiala nedeductibila ­- cf. art. 25 alin. (3) lit. i) din Codul fiscal 2016
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
i) amortizarea, in limita prevazuta la art. 28;






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL