Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestare servicii UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prestare servicii UE


1 reply to this topic

#1 alx3

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2015 - 01:53 PM

Buna ziua,

Sunt PFA, neplatitor de TVA, la norma de venit.
Sunt inregistrat in ROI si am cod special de TVA valabil doar pentru UE.
Prestez servicii de tip graphic design.

1. Daca facturez catre un client persoana fizica din cadrul UE, trebuie sa facturez cu TVA sau fara?
2. Daca facturez catre un client persoana impozabila, dar neinregistrat in scopuri de TVA, trebuie sa facturez cu TVA sau fara?
3.Daca facturez catre un client persoana impozabila, inregistrat in scopuri de TVA cu cod valid VIES, trebuie sa facturez cu TVA sau fara?
4. Daca facturez catre un client persoana impozabila, care zice ca este inregistrat in scopuri de TVA, dar nu poate sa imi furnizeze un cod VIES valid, cum procedez?

Deasemenea, in cazurile mai sus mentionate, in care trebuie sa facturez fara TVA, folosesc CUI-ul de la infiintare sau CIF-ul cu RO (VIES-ul)?

Va multumesc anticipat.




#2 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 17 December 2015 - 11:00 AM

1 si 2- facturezi fara tva
3 facturezi cu taxare inversa
4 facturezi cu tva







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL