Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si obligativitatea de a avea anumite resurse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si obligativitatea de a avea anumite resurse

5 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 22 October 2015 - 07:15 PM

Am o nelamurire, iar Imagine postata
Eu ca PFA castig bani din programare deci se presupune ca "unealta" prin care fac asta este computerul. Computerul pe care lucrez a fost cumparat inainte sa imi fac eu PFA, deci pe PFA nu figureaza nici un calculator ca achizitie ci doar diverse piese cum mi-am mai cumparat intre timp: monitor, hard disk, mouse, tastatura etc.

1. Sunt obligat sa am un calculator undeva in acte sau nu intereseaza pe nimeni? Pana la urma e bucuria lor ca nu am dedus cheltuiei...
2. Daca da, pot face un contract de comodat intre mine ca PF si PFA prin care sa pun la dispozitie PC-ul, evident datat in trecut ?

Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2015 - 10:44 AM

nu este obligatoriu sa ai un PC trecut pe PFA, iar ctr. de comodat nu e purtator de amorizare/uzura fiindca este un ctr. de inchiriere (fara plata chiriei) si uzura se calc. (eventual) la proprietarul bunului, nu la "chirias".
existenta unui PC in PFA tine mai mult de logica lucrurilor, daca nu te intereseaza / nu e cazul sau nu ai cum sa treci pe firma niste chelt. aferente.
o varianta ar mai fi fost sa fi vandut PC-ul catre PFA (de la tine ca PF), dar daca zici ca nu-i chiar nou atunci si pretul de piata la care il poti vinde catre PFA (ca sa nu ai discutii cu fiscul ca incarci chelt.) e scazut si nu stiu daca merita sa te complici.

parerea mea ... :smile:




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 October 2015 - 11:09 AM

Multumesc mult pentru lamuriri si sfaturi.
O sa las exact asa cum e, adica nu o sa fac nimic pentru ca banuiesc ca e oricum preferabil sa nu deduc niste cheltuieli daca nu e cazul :)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2015 - 01:11 PM

... sau sa faci un ctr. de V/C cu o val. modica, de ex. 100 lei - ca sa nu "tzipe" fiscul ca incarci chelt. nejustificat si nici sa te acuze ca schimbi piese la ceva ce nu ai in PFA (adica schimbi potcoavele, dar n-ai calul :biggrin2: )... la asta inteleg ca te gandesti...



#5 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 October 2015 - 01:19 PM

Daca fac contract de vanzare cumparare intre PF si PFA. asta nu inseamna automat ca la PF va trebui sa platesc ceva impozit pe venit, pentru vanzarea respectiva?
Eu ma gandeam la varianta cu contract de comodat pentru ca nu implica nici o valoare si practic e o dare in folosinta pe gratis... iar acest contract poate fi facut cu data de inceputul activitatii PFA pentru ca practic asta si este. PFA-ul functioneaza deja din 2013 :)

Practic singura chestie e sa nu vina fiscul la mine si sa zica: cum faci domle programare si tu nu ai PC pe PFA... Daca nu are nimeni treaba cu asta (ceea ce sunt convins 99% ca e asa), atunci clar nu are rost sa fac nici un fel de hartii.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2015 - 02:05 PM

veniturile obtinute in urma vanzarii bunurilor mobile din patrimoniul personal NU sunt supuse impozitarii, cf. CF.
daca PFA e mai vechi, atunci var. valabila (in afara pasivitatii de care vorbeai) este cea cu ctr. de comodat in care neaparat trebuie sa mentionezi ca toate reparatiile se suporta de catre comodatar (adica PFA) ca sa-ti poti deduce chelt. respective.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL