Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VAT number de forma EU276000137 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VAT number de forma EU276000137

1 reply to this topic

#1 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2015 - 08:43 AM

Bună ziua, am făcut o plată către un site din SUA. Datele furnizorului de pe factură sunt:
ProZ.com
P.O. Box 903
Syracuse New York 13201
United States
+1-315-463-7323
VAT ID (Europe) EU276000137

A se observa codul de TVA de forma EU276000137.

PE site-ul lor scrie că, dacă ai cod TVA valid, se va factura fără TVA, cumpărătorul fiind obligat să plătească TVA-ul (tranzacție intracomunitară). Dacă nu, ei facturează cu tot cu TVA.

De pe site:
"Why does ProZ.com collect VAT? The company is not based in the EU.

Even though ProZ.com is not based in the EU, as a company selling a digital service "consumed" in the EU, ProZ.com is obligated by the EU to collect VAT at the national rate of the consumer, and to remit all VAT collected to a single EU country in a quarterly basis. ProZ.com remits to Germany."

Se oferă și un document prin care se certifică acest fapt.

Întrebarea e: Cum pot înregistra această factură în declarația 390? Pe formular nu există posibilitatea de a lege "EU" la țară.

Mulțumesc.
NU sunt contabil.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 November 2015 - 09:12 PM

Daca codul TVA cu EU este acceptat in D390, il declari in felul acesta. Daca nu este acceptat, incearca o lamurire pe net sau la telefon la anaf - asistenta contribuabili. Oricum, se pare ca nu ai de plata TVA si nici firma din US.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL