Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
garantie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

garantie

3 replies to this topic

#1 Duduș

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2015 - 11:10 AM

Buna ziua! Am si eu o intrebare in urma unei decizii sunt trecut de pe functia de Gestionar pe functia de Referant de Specialitate Marketing pe o perioada de 60 de zile.Acele zile au trecut, si am mai primit inca una tot pe o perioada de 60 de zile.Intrebarea mea este se mai retine garantia de gestionar daca eu nu am mai lucrat ca gestionar de 2 luni si in continuare nu lucrez ca gestionar.
Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 11:50 AM

dupa pererea mea, DA, ai dreptul sa ceri inapoi garantia daca nu ai produs pagube societatii si fiindca in L22/1969 nu se conditioneaza per. pt care se face trecerea (ca este temporara sau nu)

L22/1969 (veche, dar in vigoare) la art. 16 spune :
Garanţia în numerar şi dobînda aferentă pot fi ridicate de către gestionarul titular al carnetului de consemnare la încetarea contractului său de muncă sau la trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie, în situaţia în care nu a cauzat o pagubă sau cînd paguba a fost acoperită în întregime. Agentul economic, autoritatea sau institutia publică sunt obligate, în aceste cazuri, să elibereze gestionarului, în termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare împreună cu o comunicare către Casa de Economii şi Consemnaţiuni în care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia.Art. 16 a fost modificat de pct. 1 al articolului unic din LEGEA nr. 54 din 8 iulie 1994, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 181 din 15 iulie 1994.
...........................
referiri la acea per. de 60 zile se fac la art. 10 al legii.

extras din art. 10 :
Nu este obligat să constituie garanţie cel care înlocuieşte temporar un gestionar sau cel căruia i se încredinţează o gestiune pe o perioadă de cel mult 60 zile pînă la numirea unui gestionar.
...............................

acum, interpretarea lor ar putea fi ca trecerea este doar una temporara si de aceea se folosesc de per. max. de 60 zile - ca sa nu-ti dea inapoi garantia si nici sa fie obligati sa o ia de la pers. care tine gest. respectiva in per. de cate 2 luni.
pe de alta parte, daca tu nu mai esti gestionar si iti ceri banii inapoi, iar pers. care este in locul tau nu depune garantia fiindca nu are aceasta obligatie din cauza per. de 60 zile prev. de lege, gestiunea ramane fara garantii.

ATENTIE : Articolul 26Gestionarul raspunde integral şi în cazul în care atribuţiile sale fiind exercitate, potrivit dispoziţiilor legale, de un delegat sau de o comisie, se constata o paguba fără a se putea stabili ca aceasta s-a produs în absenta gestionarului.
oricum, la bunul simt elementar, e anapoda sa ti se retina garantia cata vreme tu nu mai esti gestionar + ai predat gestiunea si nu ai produs pagube firmei.
in mod normal, daca nu vor sa retina garantia de la noul gestionar si ii fac trecerea pe post pe cate 60 zile, atunci e pbl. lor !

cere-ti banii (in scris, cu nr. de inreg.) si multa bafta ! :smile:




#3 Duduș

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2015 - 12:07 PM

Ati putea sa imi aratati cum sa imi fac cererea! Va multumesc frumos!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 12:18 PM

cererea trebuie sa arate cam asa :

Domnule Director,

Subsemnatul .... avand functia de Referent de specialitate marketing incepand cu data de .... va rog sa binevoiti a-mi inapoia garantia de gestiune depusa anterior, avand in vedere ca nu mai exercit functia de gestionar din data de (aceeasi cu cea de mai sus), am predat gestiunea la data de .... (numesti apoi si per. careia/carora le-ai predat) si nu am produs paguibe in gestiune cf PV de inventariere / de predare-primire (sau ce document s-a intocmit atunci).

Imi intemeiez cererea pe prevederile Legii 22/1996 actualizata, in speta art. 10 .
......

jos, la baza paginii scrii
"Domnului Director al SC .... "


:smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL