Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sume platite in plus pe fisa pe platitor la ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Sume platite in plus pe fisa pe platitor la ANAF

5 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 25 November 2015 - 11:01 AM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Am preluat contabilitatea unei firme si in fisa pe platitor figura cu o suma in plus la BASF, dar in balanta nu am nici o suma in plus.
Administratorul a platit contributiile mai putin cu acea suma sa se regleze fisa. Intrebarea este din ce platesc eu acele contributii acum, ce inregistrari fac?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2015 - 12:15 PM

ca principiu, reglarea se face prin trecerea sumei pe venit fiindca daca ea nu mai apare in debitul ct. de contrib. inseamna ca a fost scoasa la plata/ a fost considerata suma datorata, deci s-au incarcat chelt., iar acum reglezi prin venitul aferent.




#3 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 25 November 2015 - 01:06 PM

Da, ma gandeam sa fac de ex 4311 = 7588.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2015 - 01:24 PM

da, NIco !

oricum o tratam, orice ctr. sociala genereaza o chelt. - prin 641 sau 645 - deductibila prin natura ei, asa ca acum vii in contrapartida cu un venit impozabil si corectezi eroarea atat la ctb. cat si la baza impozabila.



#5 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 25 November 2015 - 01:32 PM

Numai ca daca pun pe 7588 trebuie sa plateasca 3% din aceasta suma.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2015 - 01:49 PM

ghinion ... cum ar spune o pers. importanta, nu spun cine !
asta-i costul corectarii erorilor de chelt. prin trecerea pe venituri la firmele platitoare de impozit pe venit.

ca sa scapi de impozitarea venitului ai putea face si stornarea chelt. (6451 = 4311 cu -); eu imbratisez operatiunile de stornare ca mod de corectie fiindca afecteaza exact acolo unde s-a comis greseala, insa o sa-ti dai peste cap grila de verificare la ctb. salariale ale anului curent.(din balanta).
ma rog ... daca nu e important pt tine, nu te verifici asa, atunci nu e mare lucru.
controalele fiscului folosesc aceste grile de verificare, dar pana la control .... care poate nu vine in 5(6) ani de acum inainte ... si chiar daca vine, poti explica de unde apare dif. respectiva - noteaza-ti (ca sa nu uiti in timp) pe o balanta analitica la conturile 43 pe care o indosariezi la situatiile lunare.

chestia e ca mi-e teama sa nu fie o greseala in fisa si sa faci corectia degeaba.
sa fiu in locul tau, as mai cere o fisa si dupa plata resp., ca sa vad ce-a iesit, eventual strict pe ctb. in cauza.

am sters restul fiind offtopic.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL