Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anomalii privind regimul deducerilor TVA aferente achizitiilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Anomalii privind regimul deducerilor TVA aferente achizitiilor

2 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 November 2015 - 10:36 PM

Anomalii privind regimul deducerilor TVA aferente achizitiilor

Una din anomaliile privind regimul colectarii TVA de catre persoanele care aplica sistemul TVA la incasare a fost inlaturata, e vorba de acea fosta obligativitate de colectare a TVA dupa 90 zile de la data emiterii facturii chiar daca factura daca nu era incasata dupa scurgerera celor 90 de zile.
Din pacate a ramas in continuare inca una care mie mi se pare cel putin la fel de absurda si cu implicatii nefavorabile in privinta evidentei TVA.
Este vorba despre amanarea dreptului de deducere a TVA aferenta achizitiilor de la furnizorul care aplica sistemul chiar daca eu sunt persoana care nu (mai) aplic sistemul. Asta pe de o parte ar insemna ca unele facturi sa continui sa le inregistrez pe conturi de TVA nedeductibile (evident numai cele ref. la TVA deductibil nu si la cel colectat) iar pe altele asa cum a fost intotdeauna inainte de a aparea acest sistem sa le inregistrez “normal” (adica direct in cont 4426).
Pai pe langa aceste complicatii de care credeam ca vom scapa reununtand la sistem este totodata si extrem de incorecta in opinia mea aceasta prevedere. Cum adica daca emit o factura de vanzare sunt obligat sa colectez TVA indiferent daca clientul meu aplica sau nu aplica sistemul dar de dedus nu mai este indiferent daca aplica sau nu, chiar nimanui nu i se pare incorect asta pe langa costurile legate de evidenta si inregistrari contabile mai greoaie, desi chiar de asta speram sa scap, ca nu vad ce treaba am eu cu cei care vor sa aplice sistemul, de vreme ce eu colectez tot atunci normal e sa si deduc tot indiferent catre cine sau de la cine facturez respectiv vine factura ?! Mai concret sa incerc sa prezint cazul, daca emit o factura catre un client care apllica sistemul eu colectez (adica platesc)TVA la buget chiar daca clientul care nu imi achita acea factura nu o poate deduce in schimb fiind o persoana inregistrata in sistem.
Astept pareri si opinii va rog :)

Aceasta postare a fost editata de sirius: 25 November 2015 - 10:46 PM




#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 December 2015 - 01:38 PM

Reglementarea se mentine si in Codul fiscal 2016, dreptul de deducere a TVA se aplica doar la plata furnizorilor/prestatorilor-cf. art. 297 alin. (2); este o reglementare logica avand in vedere scopul acesteia- plata furnizorilor/prestatorilor nu doar incasarea de la beneficiari - ai emis o factura-colectezi si platesti TVA cf. reglementarilor comunitare prevazute in Directiva 2006/112/CE




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 16 January 2016 - 06:13 PM

Cred ca modul meu de exprimare a fost probabil confuz ca altminteri nu-mi vine sa cred ca poate cuiva sa i se para logic sa i se mai aplice partial si/sau arbitrar anumite prevederi valabile in mod normal doar pt. cei care au optat pt. sistemul TVA la incasare. Eu m-am referit la cazul unei firme care a iesit din sistem si ma refer la facturile de achizitii si vanzare primite/emise dupa dupa data de la care nu mai este in sistem.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 16 January 2016 - 06:21 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL