Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prepay - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

prepay


4 replies to this topic

#1 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 17 December 2015 - 09:12 AM

Pentru o societate cu sediul in Romania, dar cu asociatii din Germania, unul cetatean strain, unul roman (acesta va fi si salariat) care va crea diverse aplicatii informatice si apoi le va vinde catre diverse persoane fizice si juridice din intreaga lume si va incasa prin prepay catre cine ar trebui sa factureze?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2015 - 12:12 PM

Vezi postareavladioana400, la 17 December 2015 - 09:12 AM, a spus:

........catre cine ar trebui sa factureze?

catre clientii respectivi, evident ! :smile: dar eu cred ca nu asta ai vrut sa stii fiindca raspunsul este practic implicit ... adica mult prea evident ... deci, te rog, reformuleaza intrebarea daca crezi ca nu am inteles-o.




#3 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 17 December 2015 - 12:32 PM

Scuze, cred ca nu am fost foarte precisa. Inca nu inteleg nici eu bine.
Reprezint societate comerciala cu sediul in Romania, cu asociati doi cetateni care locuiesc in Germania. Unul din cei doi asociati este cetatean roman si doreste sa se angajeze la firma cu 2 ore. Firma va avea clienti persoane fizice si juridice din intreaga lume si va incasa prin sistemul prepay comisioane pentru diverse servicii.
1. Trebuie sa ma inregistrez in scop de tva?
2. Intocmesc facturi pt fiecare client? (cu tva sau fara)
3. Persoanelor fizice carora le voi presta servii trebuie sa le retin eu impozitul la sursa?



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 17 December 2015 - 06:09 PM

Vezi postareavladioana400, la 17 December 2015 - 12:32 PM, a spus:

1. Trebuie sa ma inregistrez in scop de tva?
2. Intocmesc facturi pt fiecare client? (cu tva sau fara)
3. Persoanelor fizice carora le voi presta servii trebuie sa le retin eu impozitul la sursa?

1. Este necesara estimarea cifrei de afaceri anuale si daca depaseste plafonul de 220.000 lei, ar fi indicat sa incercati sa va inregistrati in scop de TVA (exista ghinionul sa fiti refuzati de anaf fara explicatii). De asemenea, pentru serviciile prestate intracomunitar va trebui sa va inregistrati in ROI (aici nu exista ghinion) si sa platiti TVA in anumite situatii, gasiti foarte detaliat pe forum explicatiile legale.

2. Ar fi recomandat sa completati facturi, le puteti edita electronic, exista programe specializate, iar contabilul va gasi o metoda de inregistrare rapida a acestor facturi. Daca va decideti sa utilizati o casa de marcat electronica, pentru persoane fizice este suficient bonul fiscal.

3. Este curios cum v-ati gandit ca o persoana ar datora un impozit pentru o suma pe care o plateste si nu o primeste - raspuns nu.



#5 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 18 December 2015 - 09:22 AM

Multumesc de raspuns . Pentru punctul 3 - eu voi face unele servicii pentru diverse persoane fizice, sa zicem pentru 150 lei, voi incasa 170 lei de la cei carora le voi vinde , imi pastrez comisionul de 20 lei si voi plati 150 lei altei persoane fizice.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL