Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie intracomunitara ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie intracomunitara ?


4 replies to this topic

#1 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 19 December 2015 - 02:44 PM

Buna ziua,

Imi spuneti va rog, daca urmatoarea situatie se incadreaza in sfera achizitiilor comunitare. Am achizitionat de pe un site Ungaria, 17 buc haine second pentru revanzare. Magazinul in care vreau sa le vand, nu este cu haine second, ci cu produse alimentare si nealimentare( nu stiu exact daca este chiar in regula, nu am gasit undeva specificat ). Factura a fost emisa, dar nu de firma din Ungaria,ci de o firma din Romania, care are cui RO, iar preturile hainelor au TVA. Cum o sa inregistrez achizitia? Se incadreaza in intracomunitare sau/si in regim special haine second? Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2015 - 07:04 PM

dupa parerea mea, nu conteaza de unde e site-ul, ci firma furnizoare.
daca furnizorul este firma romaneasca, cu RO, atunci e vorba despre o achizitie interna obisnuita.

cat priveste magazinul unde vrei sa le vinzi, firma trebuie sa aiba in obiectul de activitate acest tip de vanzari.
restul avizelor cred ca exista deja pt magazin, fiind un spatiu comercial.

regimul special privind vanzarea bunurilor second-hand se aplica numai de catre persoanele impozabile revanzatoare a bunurilor second-hand, deci da - aplici regimul special.

alte pareri, va rog ? :smile:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 December 2015 - 08:22 PM

Otilia, el a primit o factura cu tva de la furnizor, eu asa inteleg din exprimarea lui ambigua : "preturile hainelor au tva".

Daca este asa cum am inteles eu, se schimba datele problemei:

... nu aplica regimul special (care este optional de altfel) ... pentru ca a primit o factura CU TVA , iar asta inseamna ca furnizorul lui nu este o persoana neimpozabila si nici o persoana impozabila care aplica regimul special:

Art.152^2
(2) Persoana impozabilă revânzătoare va aplica regimul special pentru livrările de bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități, altele decât operele de artă livrate de autorii sau succesorii de drept ai acestora, pentru care există obligația colectării taxei, bunuri pe care le-a achiziționat din interiorul Comunității, de la unul dintre următorii furnizori:
a) o persoană neimpozabilă;
b) o persoană impozabilă, în măsura în care livrarea efectuată de respectiva persoană impozabilă este scutită de taxă, conform art.141 alin. (2) lit. g);
c) o întreprindere mică, în măsura în care achiziția respectivă se referă la bunuri de capital;
d) o persoană impozabilă revânzătoare, în măsura în care livrarea de către aceasta a fost supusă taxei în regim special.
.....
(7) Persoana impozabilă revânzătoare poate aplica regimul normal de taxare pentru orice livrare eligibilă pentru aplicarea regimului special, inclusiv pentru livrările de bunuri pentru care se poate exercita opțiunea de aplicare a regimului special prevăzut la alin. (3).
.....
(12) Persoana impozabilă revânzătoare nu are dreptul să înscrie taxa aferentă livrărilor de bunuri supuse regimului special, în mod distinct, în facturile emise clienților.

Firma din RO nu aplica regimul special ci face o vanzare obisnuita, cu TVA, deci pentru @adichirila este o achizitie obisnuita de marfuri.

PS: Ar fi bine sa clarifici daca ai tva inscris pe factura sau nu, pentru ca in realitate toate preturile marfurilor au un tva in ele (intr-o forma sau alta!) ... undeva pe lantul: materie prima-producator-depozitar-magazin tot s-a platit un tva la stat :laugh:

PS2: Chiar daca furnizorul tau a aplicat regimul, poti opta sa nu aplici regimul special ca sa nu te incurci (daca iti convine!) , si vei considera ca ai o achizitie fara tva, asa cum apare si in factura.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2015 - 11:22 AM

multumesc pt detalii. :smile:



#5 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 21 December 2015 - 11:47 AM

Multumesc mult pentru raspunsurile detaliate. Imi cer scuze pentru exprimarea ambigua.Factura este cu TVA, nu precizeaza ca este cu regim special.E prima oara cand achizitionam haine second. In cazul in care ar fi cu regim special, in momentul cand le-am vinde si batem pe casa ar trebui sa specificam tva 0 si sa inregistram in contabilitate impozitarea marjei de profit? Daca se poate va rog frumos o monografie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL