Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA norma de venit, inscris in VIES, ce declaratii se depun? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA norma de venit, inscris in VIES, ce declaratii se depun?


4 replies to this topic

#1 mariusleu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 January 2016 - 10:45 AM

Detin un PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA.
Sunt inregistrat in scopuri TVA pentru operatiunile intracomunitare.
Lunar prestez servicii intracomunitare si achizitionez servicii intracomunitare.
Ambele prestari si achizitii se realizeaza comunicand reciproc codul de TVA din VIES.
Prin urmare nu platesc tva pentru achizitii.
Ce declaratii ar trebui sa depun?
Cei de la ANAF imi cer sa depun lunar 301 si 390. Eu in 301 consider ca nu am ce sa scriu, intrucat nu am platit TVA pentru achizitiile de servicii, am fost scutit.
In 390 in schimb completez sumele pentru prestarile si pentru achizitiile de servicii.



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 January 2016 - 11:28 AM

Nu cred ca esti scutit pentru achizitiile de servicii intracomunitare (doar daca sunt servicii scutite in RO, sa zicem cele medicale)
TVA trebuie platit si introdus in costul serviciilor. Prin urmare ai ce "scrie" in 301.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 08 January 2016 - 11:36 AM




#3 mariusleu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 January 2016 - 04:50 PM

Serviciile achizitionate sunt mai exact niste servere.
Inchiriez servere lunar de la o firma din franta.
Din ce vad in art. 150 trebuie sa platesc TVA in Romania doar daca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 January 2016 - 05:55 PM

Atunci de ce le declari in 390?



#5 cosmin14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2016 - 12:46 AM

Buna, ca sa nu deschid alt topic, acesta fiind legat de ce vreau sa intreb o sa postez aici.

Am si eu un PFA cu norma 6202 ( neplatitor de TVA ), as vrea sa stiu daca pot sa facturez pentru o firma din Germania,
mai in detaliu daca trebuie sa ma inscriu in registrul intracomunitar ca si platitor de TVA sau pot face facturi normale cum le fac pentru Romania doar ca o sa fie in EURO? Si ce declaratii ar trebui depuse.

Multumesc





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL