Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urmeaza sa termin liceul economic, ce trebuie sa fac mai departe ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urmeaza sa termin liceul economic, ce trebuie sa fac mai departe ?


6 replies to this topic

#1 jianu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 January 2016 - 11:19 PM

Mai am doar un an si termin liceul si as vrea sa ajung un contabil mai avansat(n-am nici-un interes in a deveni economist deoarece sunt prea multi si prea putine locuri cand la contabilitate sunt de sute de ori mai multe locuri plus ca imi place foarte mult contabilitatea).Ce facultate ar trebui sa urmez ?



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 12 January 2016 - 08:09 AM

Am să vă dau un sfat pe care singur nu o să-l urmaţi :-)

După terminarea liceului angajaţi-va gestionar pentru vreo 2-3 ani, undeva într-o firmă nu foarte mare, preferabil o firmă de construcţii sau o mică făbricuţă, în nici un caz o firmă de comerţ sau de servicii.
Puteţi să vă oferiţi să fiţi şi casier acolo, e şi mai bine.
In acest fel veţi învăţa "bazele" meseriei, veţi învăţa ce înseamnă răspundere şi veţi învăţa că în spatele contabilităţii stau nişte lucruri cât se poate de reale, chiar şi viaţa unor oameni. Le ştiţi şi acum dar încă nu le "simţiţi", la fel cum nu le simt 90% din contabilii şi economiştii din România care văd cifre şi articole din Codul Fiscal dar nu văd rafturile cu materii prime, mărfuri şi oamenii care muncesc pentru a le produce.

După aceea înscrieţi-vă la ASE unde nu veţi învăţa nimic dar în paralel faceţi voluntariat la o mică firmă de contabilitate unde veţi învăţa meseria aşa cum se face ea zi de zi şi nu cum se scrie în manuale.

Aceasta postare a fost editata de kamtech: 12 January 2016 - 08:09 AM




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 08:09 AM

Daca vrei sa ajungi "un contabil mai avansat" trebuie sa urmezi o facultate cu profil economic , in speta care sa aiba specializarea CIG (Contabilitate si Informatica de Gestiune) , iar dupa ce vei sustine examenul de licenta , daca-l vei lua , vei fi licentiat in stiinte economice .....
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 jianu81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2016 - 12:02 PM

Multumesc pt. raspunsuri!
Mai am doar o intrebare daca iau masteratul intr-o Facultate De Infromatica Si Gestiune,conteaza aceasta diploma in strainatate ?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2016 - 01:43 PM

http://www.cig.ase.ro]

Acreditarea programului de licenta si de masterat TECOFIG de catre CIMA


nov. 21 2015 9:31

Acreditarea programului de licenta si de masterat TECOFIG de catre CIMA

CIMA recunoaste calitatea programelor de invatamant ale facultatii noastre. Incepand din 2015, studentii programului de licenta ai facultatii CIG beneficiaza de patru exceptari din totalul de cinci examene necesar pentru obtinerea certificarii CIMA - Certificate in business accounting. De asemenea, absolventii programului de masterat TECOFIG (care a avut o acreditare initiala obtinuta in 2009) beneficiaza de exceptari pentru trei examene si primesc in urma promovarii unei testari bazate pe un studiu de caz certificarea CIMA - Diploma in Management Accounting. Semnarea acordului de parteneriat intre ASE - Facultatea CIG si CIMA are loc marti, 24 noiembrie, ora 15.00, in Aula Magna. Evenimentul este deschis tuturor cadrelor didactice si studentilor ASE interesati



vezi si : http://www.conta.ase.ro/acreditari



#6 Cosmin Altuist

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 May 2016 - 04:22 PM

Buna ziua. Urmează să termin liceul economic devenind tehnician in activități economice. Ultimul examen,bacalaureatul nu îmi pune probleme. Vreau sa va întreb dacă cu acest liceu chiar pot fii angajat ca si contabil până la nivel de bilant. O facultate de studii economice superioare nu o pot face chiar după ce termin liceul dar în viitor cu siguranță. Cam cat este salariul pentru un contabil junior ? Nu cred că trece de 1500 lei . După ce termin liceul ma gândisem să încep cursul pt contabil autorizat dar am înțeles că nu prea ajuta așa că ... Cred că mai bine este să lucrez o perioadă ca si contabil ca să acumulez experienta. Nu mă îndrept spre contabilitate pt ca am o diploma ,ci îmi place mult. Ce credeți că ar trebuii sa fac după ce termin liceul ? M-am gândit bine ?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2016 - 02:34 PM

- da, poti fi angajat contabil cu atributii de pana la bilant, dar parerea mea este ca nu vei merge de la inceput pe nivelul maxim admis cf. studiilor, ci vei incepe doar cu o parte din contabilitatea primara (facturare sau evidenta gestiune sau evidenta a operatiunilor bancare... adica din astea); apoi, daca te descurci bine, cu siguranta sarcinile de serviciu vor avansa ca importanta.
- DA, sa obtii experienta este esential !
- da, salariul NET poate fi in jurul sumei de 1.500 lei din start daca firma are activitate destula sa iti acopere circa 7-8 ore de munca/zi.

in concluzie, DA - te-ai gandit bine !
bafta ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL