Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont tva (D300) - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decont tva (D300) - topic 2016


9 replies to this topic

#1 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 14 January 2016 - 12:22 PM

Buna ziua,
Conform noului cod fiscal 2016, daca firma nu depaseste cifra afaceri 100.000 euro (452.450 lei) la 31.12.2015, este obligata sa declare TVA trimestrial sau poate ramane lunar?
Societatea are ca obiect de activitate amanet si aplica si prorata; nu avem achizitii intracomunitare; fiind societate amanet, poate trece la microintreprindere (veniturile sunt de 429.000 la 31.12.2015)?
Va multumesc, o zi frumoasa



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2016 - 10:18 PM

Este obligata, ca si pana acum :))

Maine este ultima zi pentru depunerea declaratiei 010.




#3 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 February 2016 - 10:30 AM

Buna ziua! A intocmit cineva, pana acum, decontul nou de TVA? Ce se trece la randul A1 si la randul B1? de la sectiunea<< Informatii privind taxa pe valoarea adaugata neexigibila sau nedeductibila>> De unde iau respectivele informatii? Va rog sa ma ajutati! Multumesc!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2016 - 11:22 AM

Teoretic se trece totalul achizitiilor din ultimele 6 luni (baza/tva) ... dupa cum scrie in ordin.
Eu inteleg ca este vorba de totalul achizitiilor, indiferent daca sunt cu tva la incasare sau nu.

La fel la livrari.

PS: Datele ar trebui sa le ai in contabilitate, in jurnale. Doar ca trebuie culese de acolo cu grija.



#5 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 16 February 2016 - 11:59 AM

Buna ziua! Am intrat pe " ANEXA VALIDARI'' la descarcare declaratii electronice si acolo la -valoarea A- scrie" valoare livrari de bunuri si prestari de servicii a caror TVA a ramas neexigibila ca urmare a aplicarii TVA la incasare", din care: A1-" valoare livrari de bunuri si prestari de servicii efectuate in ultimile 6 luni/ 2 trimestre calendaristice". La coloana" Formule si restrictii" scrie : Valoarea A mai mare sau egala cu valoarea A1
Ce deducem de aici? Ca la A1 se inscrie valoarea livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii a caror TVA a ramas neexigibila in ultimile 6 luni/2 trimestre?

Aceasta postare a fost editata de mitim: 16 February 2016 - 12:07 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2016 - 01:46 PM

Da, se pare ca in declaratie vor neexibilele aferente facturilor din ultimele 6 luni ...
In ordin nu scrie asa :)) ... totusi parca este mai logica informatia din specificatiile tehnice decat cea din ordin.

PS: Oare astia din ANAF se mai vindeca? Chiar nu exista in tara asta cativa oameni cu gandirea limpede si logica care sa "compuna" niste ordine ceva mai clare?



#7 bacy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2016 - 12:37 PM

Eu am depus cu suma achiizitiilor/livrarilor pe ultimele 6 luni si am erori de validare exact ca cele din "anexele validari" de pe anaf. Deci clar trebuie completate achizitiile/livrarile ramase neexigibile pe ultimile 6 luni/2 trimestre.
Acum trag concluzia ca daca trebuie luate in calcul ultimile 6 luni calendaristice (cazul meu), inseamna ca A=A1 si B=B1, dar in "anexele validari" A>=A1 insemna eroare.
Cine ma poate lumina si pe mine la minte? :smile:

Aceasta postare a fost editata de bacy: 23 February 2016 - 12:38 PM




#8 bacy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2016 - 01:02 PM

Scz, m-am exprimat gresit.
Daca A1 > A sau B1>B avem eroare la validare si nu dupa cum am precizat eu A>=A1 sau B>=B1.
Dar imi poate explica cineva care este logica acestor noi rubrici A1 si B1?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2016 - 08:10 PM

Pot sa-ti spun doar ca-i intereseaza cat neexigibil este "prospat" (din facturi mai noi de 6 luni).

De ce vor asta ... aici ma depaseste!



#10 valery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 March 2016 - 01:33 PM

Se declară doar cele din sold la rândurile A și B apare TVA neexigibilă în sold din toată perioada anterioară (fără limită, poate fi de 1, 2 ani etc dacă sumele nu sunt încasate sau plătite), iar la A1 și B1 să fie doar cele în sold din ultimele 6 luni.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL