Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D 205 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D 205 - topic 2016


4 replies to this topic

#1 Lorien

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2016 - 07:04 PM

Buna seara, in anul 2016 se mai depune D205 pentru veniturile din salarii aferente anului 2015?Stiu ca anul trecut se zvonea ca nu se mai depune. Mersi



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2016 - 10:12 PM

Da, se depune.

Descarca ultima versiune (de acum 3 zile parca) si ai sa te lamuresti.




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 21 January 2016 - 02:57 PM

Am descarcat de pe situl ANAF versiunea din 18.01.2016 a acestei declaratii informative privind impozitul reţinut la sursă si spre surprinderea mea am observat ca prima pozitie 07 la fel ca in anii precedenti se refera la veniturile din salarii. Dupa completarea datelor ref. la angajator am observat totusi ca pozitia 07 nu se poate bifa asa cum se pot in schimb bifa celelalte. Sper ca, in conformitate si cu promisiunile unor oficiali de la min. finantelor de acum vreun an si avand in vedere ca declaratia D112 a devenit intre timp atat de detaliata (incluzand deduceri personale, venit net, impozite etc etc) si anevoios de completat mai ales pentru cei care nu utilizeaza programe specializate de salarii nu va mai fi nevoie sa mai declaram inca odata in D205 ceea ce s-au raportat lunar si mai mult decat complet prin declaratiile D112 in decursul anului 2015 deja. Doar acele impozite cu retinere la sursa aferente unor venituri, ex. impozit pe dividende etc care s-au declarat si pana acum. Astept opinii :)

Aceasta postare a fost editata de sirius: 21 January 2016 - 02:59 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2016 - 11:39 PM

Ba se poate completa cu salarii iar eu am si trimis-o :laugh:
Treci un salariat in sectiunea cu veniturile din salarii si se va auto-bifa 07-le

PS: Trebuia data pe 2015 pentru ca nu s-au raportat datele referitoare la venit (sectiunea E) in ianuarie, declaratia noua a intrat in "piata" incepand cu luna februarie (asa,ca la noi :angry2: ), asa ca n-au de unde sa scoata fisa fiscala completa pe 2015.

Sa speram ca din 2016 nu se vor mai raporta salariile si restul veniturilor care sunt raportate deja in 112!



#5 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 26 January 2016 - 11:49 AM

pentru cei care isi genereaza .xml cu declaratia 205 din aplicatii proprii, daca intampina cumva probleme la scrierea pdf-ului in soft_J(duk integrator) solutia e urmatoarea(data de cei de la admin.portal la mfinante.gov.ro )

Citeaza

Va rog sa dezinstalati d205 ( sectiunea unelte ) si sa reinstalati.

eroarea primita de mine la crearea pdf-ului era:

Citeaza


eroare scriere PDF: java.lang.NullPointerException
at d205.Pdf_v0.createPdf(Pdf_v0.java:130)
at pdf.PdfCreatorRoot.createPdf(PdfCreatorRoot.java:181)
at pdf.PdfSuperCreator.createPdf(PdfSuperCreator.java:39)
at general.Integrator.pdfCreationIntern(Integrator.java:737)
at general.Integrator.pdfCreation(Integrator.java:548)
at ui.DUKFrame.pdfCreation(DUKFrame.java:957)
at ui.DUKFrame.run(DUKFrame.java:1127)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL