Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


e-commerce cu produse digitale cu vanzare globala si paypal business

contabilitate paypal
14 replies to this topic

#1 alex.pelea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2016 - 03:01 PM

Sunt administartor SRL si dorim deschiderea unui site pe care sa vindem produse digitale (teme de wordpress, grafica, fotografii). Pentru ca publicul caruia ne adresam este unul global metoda de plata implementata va fi paypal evident. Aici insa am o nelamurire foarte mare. Cum fac din punct de vedere contabil acest lucru tinand cont de faptul ca PayPal implementeaza de circa un an de zile si conturi Business unde te inscri cu firma. Aceste conturi iti dau inclusiv posibilitate emiterii de invoice-uri. In ultima instanta ma duc pana la ANAF sa pun cateva intrebari insa nu prea cred ca voi gasi un raspuns la ei.

Ca sa fie clar ce o sa facem. Clientul intra la noi pe site, alege un fisier, plateste apoi il downloadeaza si i se emite un invoice automat din paypal. Banii intra in contul de paypal inregistrat pe firma dupa care noi retragem banii in contul curent al firmei. Aparent simplu dar ocmplicat daca vrei sa fi legal.

Multumesc anticipat.



#2 1vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 January 2016 - 05:01 PM

Din punct de vedere al disciplinei fiscale: Daca clientul e persoana fizica ii dai bon fiscal, daca e firma ii dai factura. (ca tu ii tiparesti invoice, CMR, aviz de expeditie sau ce alt document vrei tu, te priveste)
Din punct de vedere al declararii: conteaza daca este intracomunitar (D390), extracomunitar (DVE), locul de folosire a serviciului (programului) si daca este inregistrat in sistemul TVA, pentru evitarea dublei impuneri. Se pare ca e implicat si D394 dupa noile edicte.
Din punct de vedere al fiscului nostru, toate veniturile se declara si se impoziteaza (altfel e evaziune).

Interesant de studiat, daca nu faci acte sau fapte de comert pe teritoriul suveran (RO/CE), si beneficiarul; nu este si nu foloseste serviciile tale in teritoriul suveran (impozabil), care este baza legala ?.




#3 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 04 February 2016 - 12:03 PM

un pic gresit.

Daca e persoana fizica SI plateste cu cash (pe teritoriul romaniei), DOAR atunci ii dai bon fiscal. Altfel ii faci factura. Deci nu are sens sa te complici cu casa de marcat daca nu ai magazin (fizic) sau nu vrei tu neaparat sa incasezi cash. E o cheltuiala si o bataie de cap in plus.
In rest si eu cam tot asa zic.

Intrebarea e interesanta. Eu ma gandesc (nu stiu) ca daca ai serverul in alta tara, clientul in alta tara si toata tranzactia se face in alta tara, va trebui sa declari venitul... in alta tara. Asa ca exceptand cazul in care ai ditamai site-ul ca sa iti renteze sa te complici cu fiscalitatea in alta tara, eu zic sa faci cumva sa te asiguri ca ai tranzactia la noi in tara (serverul sa fie la noi, sau un omulet din firma sa trebuiasca sa acceptae manual comenzile (chiar daca face bulk accept), etc)



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 February 2016 - 01:05 PM

Casa de marcat nu este necesara, se incaseaza prin banca, PayPal este inregistrata intracomunitar ca banca in Luxembourg si avizata BNR in RO.

In legatura cu fiscalizarea operatiunilor, treaba este complicata numai daca esti platitor de TVA, te rog cauta pe forum, exista o schema completa expusa de Lexiroxi privind TVA-ul in functie de client.

In ce priveste impozitul pe profit sau pe veniturile micro te va lamuri si il va calcula contabilul si nu este complicat.



#5 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 18 February 2016 - 09:07 PM

Uite o intrebare frumoasa, ipotetica pana una alta..
Am SRL, cu exact acelasi model de functionare. Serverul in alta tara, samd..totul e in afara Romaniei.
Sa spunem ca am 120.000 euro venit brut in paypal. Cu banii din paypal imi platesc cheltuielile, in cazul meu, freelanceri si alte cheltuieli adiacente.
Raman cu vreo 50000 de euro in paypal, bani pe care ii retrag in contul bancar al firmei mele, cont bancar din Romania.
Sunt platitior de TVA sau nu? Cum va considera ANAF aceasta situatie? Platitior de TVA pe banii din paypal?



#6 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 19 February 2016 - 08:39 AM

@bruce45: stii sesiunile alea online pe care le tine ANAFu cand si cand? Fii pe faza la urmatoarea si plaseaza-le intrebarea.



#7 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 19 February 2016 - 07:56 PM

120.000 euro/an duce la varianta de platitor de TVA, fie cu voie de la stapanire (anaf) cu cod valabil aprobat, fie cu serbie la stapanire (anaf) cu cod validat initial, ulterior anulat. Sintagma "Platitior de TVA pe banii din paypal" este inexacta.

Recomandarea mea, in ultima perioada, pentru freelanceri este sa cheltuie max. 2000 de euro, sa petreaca 7 zile frumoase in Irlanda, Olanda sau Estonia, sa isi faca microfirma inregistrata comunitar, exista birouri de asistenta cu functionari amabili, care vorbesc engleza, sa deruleze afacerea integral online, declaratiile fiscale sunt simple, contabilitatea si fiscalitatea sunt clare, precise si prietenoase cu micii intreprinzatori, ca regula, nu necesita experti contabili pana la o cifra de afaceri mai serioasa. Cu tot cu taxe si impozite platite in statele respective rezulta o economie de la 5.000 euro in sus, plus ca poti dormi linistit, noapte de noapte, in patul din RO. Dupa incasarea dividendelor si obtinerea unui certificat de rezidenta fiscala, se declara anual in RO veniturile fiscalizate deja in CEE fara plata altor dari.



#8 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 20 February 2016 - 01:59 PM

incomplete datele. Presupun ca 2000 de euro e costul *mediu* cu avionul, cazare, masa, costuri/taxe de infiintare.
cifra de afaceri mai serioasa insemnand cat? Ca poate pt tine suma X e serioasa, pt altii e banala.
Economie de 5000 de euro raportat la ce? Ca vorba aia, daca un freelancer face acuma 60.000 euro anual, face economie X, daca e 30.000 euro anual, sigur nu e tot X.
De Olanda nu stiu ce sa zic, ultimele calcule facut de mine (in iarna asta) aratau Olanda ca fiind destul de scumpa la fiscalitate tocmai pt venituri de peste 2000 eur/luna.
Iar apoi trebuie sa inveti bine fiscalitatea si contabilitatea statului respectiv ca sa intelegi daca decizia de a-ti muta domiciliul fiscal dincolo e defapt rentabil sau nu. Pt ca grosul cheltuielilor deducibile le realizezi la noi in tara, din banii facuti "dincolo", deci practic, din pct de vedere al anaf, tu cheltui in Romania, iti intra bani in Romania, si chiar daca domiciliul fiscal e dincolo, s-ar putea sa te ia la puricat si zau ca nu te vad bine cu microfirma asta cu singur asociat ... tu. Sa nu uitam ca in coidul fiscal terminologia este de "venituri realizate in..." ceea ce e destul de important avand in vedere ca tu defapt realizezi veniturile in romania si le fiscalizezi doar in alta tara. Sa nu intelegi gresit, munca prestata de freelanceru roman se face in romania, si se livreaza prin intermediul internetului in tara X, se face plata prin intermediul internetului in tara Y si apintr-un final ajunge la tine in contul romanesc. E exact acelasi lucru cu artizanul care face o patura in romania, o trimtie prin posta in Germania, care plateste ramburs si ii vine banu inapoi in tara, fizic, in plic. Din pct de vedere fiscal e exact acelasi lucru.

Admit ca nu cunosc legislatia comunitara, dar in contextul fiscal romanesc, ceea ce spui tu ridica semne de intrebare, pe linga lacunele de informatii punctuale expise de mine.

Daca nu e cu suparare, prezinta te rog un caz "concret", detaliat, pe care sa il putem analiza, sa il putem discuta si sa intelegm si noi mai bine cum sta treaba. Pt ca daca lamurim toate aspectele, intelegem riscurile , plusurile si minusurile acestei solutii, s-ar putea sa fim unii dornici sa facem treaba. Dar asta o sa functioneze (pt mine cel putin) exclusiv in cazul in care solutia nu se bazeaza pe una sau mai multe portite legislative din cadrul comunitar sau cel romanesc.

merci.



#9 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 20 February 2016 - 08:53 PM

Am avut in perioada 2013 - 2015 12 clienti (10 SRL si 2 PFA) care si-au lichidat entitatile in RO si au incheiat in conditii onorabile colaborarea cu mine din acest motiv, am mai vorbit cu toti intre timp. 6 au infiintat in Irlanda microintreprinderi, 4 in Olanda si 2 in Estonia. Toti prestau servicii IT si asimilate, nu livrau fizic nimic, clienti worldwide, decontari mixte bancare / Paypal, cifre de afaceri brute lunare de peste 8.000 euro, sub 30.000 euro. Acum nu mai au nicio legatura financiara cu RO, cardurile sunt emise de banci locale, cheltuielile se inregistreaza prin bancile respective, indiferent de locul de consum. Dupa parerea acestora, media taxelor / impozitelor de plata in totalul incasarilor efective (cu sau fara TVA, dupa caz) nu ar depasi 20-22% pentru ca deductibilitatea costurilor achizitiilor este foarte extinsa, limitarile si conflictele de interpretare fiscala sunt reduse, se acorda prezumtia de buna credinta si interpretarea in favoarea platitorului de taxe in legatura cu tot ceea ce declara. 4 dintre ei au accesat deja programe europene de finantare nerambursabila pentru firme mici sau debutante, 1 in Estonia si 3 in Irlanda, au aplicat online, s-a aprobat online, conditia era ca entitatea juridica sa fie inregistrata local, sume peste 50.000 euro. Mai mult, toti cred ca numai mentionarea sediului in Irlanda sau Olanda le-a adus o cifra de afaceri cu min. 10% mai mare si ceva avantaje la termenele de plata din partea unora dintre furnizori. Cel putin americanii si asiaticii din Asia de SE sunt incantati sa lucreze cu firme din Irlanda si/sau Olanda, nici nu conteaza ca manager este Popescu, Ionescu sau Gheorghe.
In orice caz, oamenii acestia au o singura grija : cum sa vanda mai mult, de calitate si cu costuri mai mici.



#10 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 20 February 2016 - 10:33 PM

din punct de vedere fiscal, tu prestezi un servici, stand in romania. Deci venitul pt prestarea serviciului se realizeaza in romania.
Daca faci un soft, e la fel: stai in romania si faci softul, pe care apoi il livrezi.
Asta va considera anafu daca te intreaba de sanatate.
"Singura" sansa sa scapi este (de ex) sa faci lunar o minivacanta de 2-3 zile in tara x si la control sa spui ca uite domle, eu am fost 2 zile in irlanda si am muncit pe branci de am facut 8000 de coco si apoi am venit in tara sa ma relaxez vreo 4 saptamani
Dar nici atunci sa nu dormi linistit, pt ca daca anafu chiar vrea sa te agate, se gandeste un pic si zice: a, tu lucrezi cica pe platforma X de freelancing, nu? Uite, au sediul in irlanda (sau luxemburg), ia sa ii intrebam ce activitate de 2 zile lunar prestezi tu acolo.

Ma intelegi cum e cu portitele astea? E o problema de cand, si apoi de cat de tare vrea sa te prinda. Si evident de cate greseli ai facut tu. Dar in general, nu e o problema de "daca", ci de "cand". Asa exclusiv corect cum lucrez eu, si tot am prins un control. Sa fi facut unul din partenerii externi ceva tampenii, nu stiu, dar cert e ca au ajuns la mine. N-au gasit nimic, dar m-au controlat pt 2 ani de activitate.Iar cu noile reguli ale anaf care le permite controloale prin sondaj la oricine .... mie personal nu-mi vine sa ma joc cu sansele sau nesansele unui control.

Vezi postareamutual, la 20 February 2016 - 08:53 PM, a spus:

Dupa parerea acestora, media taxelor / impozitelor de plata in totalul incasarilor efective (cu sau fara TVA, dupa caz) nu ar depasi 20-22% pentru ca deductibilitatea costurilor achizitiilor este foarte extinsa

ceva nu ai exprimat corect acolo. ponderea taxelor in incasari nu are nici o legatura cu cheltuielile. Ar avea daca pondearea de 20-22% ar fi in (incasari - chelt deductibile mai putin taxele sociale (daca is deductibile)), dar in incasari ... Practic cu procentul ala spui ca taxarea este de 20% (din brut), ceea ce e absolut fals. Doar daca ei in considerare taxarea veniturilor, te uiti pe lista asta https://en.wikipedia...rates_of_Europe si vezi ca nici irlanda, nici olanda nu stau deloc "bine" la acest capitol.

Trebuie tinut cont ca in toate tarile, cele doua entitati: firma respectiv pfa, au o taxare diferentiata, si o contabilitate relativ diferentiata. Sigur, in general e "mai bine", dar asta pt ca de ex in Anglia, iti faci firma iar cand vine vorba de cheltuielile deductibile, contabilul iti spune, si citez "we can get away with this..., ", "they don't bother with these sums", etc. Adica pe romaneste, statul englez nu isi bate capul cu cheltuieli mci puse ca si deductibile. Poti sa pui periute de dinti, macare la restaurant, samd, cata vreme e intr-o pondere "normala", chipurile esti lasat in pace. Problema e ca da, daca te tii in acele limite, nu vei ridica nici o suspiciune si nu vei fi controlat, dar in momentul in care vei fi luat la control, din cauza altora cu care colaborezi si care emit facturi fictive samd, atunci vei fi puricat, si atunci se schimba rolul. Mentalitatea lor este de a merge pe risc. Asta de la cateva rude care-si duc veacul prin Angiia.
Si in general merge, sansele sa fi controlat sunt mici, iar cand vine controlul, siguri acoperi gaura cu ce ai "castigat" inainte, si/sau ce "castigi" dupa.

Nemaivorbind ca pe partea de microfirma, tu trebuie sa scoti dividente, pe care se plateste impozit (sau nu, dar atunci in gener ai impozitul mai mare, deci tot aoclo). Si fratele meu si-a facut firma in Anglia, si a cheltuit banii firmei si ajuns de sarbatori acasa cu lauda ca ce bine ii merge si cum il scapa contabilul de cheltuielile personale, l-am intrebat: dar impozitul pe dividende l-ai platit? iar el: "ce dividende, pai nu-s banii mei, ca eu i-am muncit?"
Uite ca unii nu pricep ca la PFA, sunt banii tai, la firma, sunt banii firmei. Iar dividendele le scoti la anul. Un detaliu minor, care noua ni se pare la mintea cocosului dar la altii...

iar referfitor la cardul bancar pe care faci cumparaturi, emis in tara X. Hai sa zicem ca faci 8000 euro pe luna brut. La ce folos daca nu poti sa cheltui 6000 din ei in tara, ca doar asa era vorba ca locuiesti in RO? Pt ca fi sigur, nimeni (din patura de mijloc) nu are cheltuilei de 6000 de euro lunar, care sa si le treaca pe cheltuilei Si deci ce faci, strangi niste bani si apoi vrei sa iti iei masina, casa sau alt obiect scump. in RO Si cum justifici venitul? Sigur, nu o sa fi tu in cazul celor nu stiu cate mii de persoane luate deja in vizor de anaf pt ca au cheltuieli foarte mari in tara si nici un venit (sau prea mic) declarat la noi, dar cu 6000E/luna nici nu esti departe de un astfel de control fiscal.
Adica, din lac in put.

Eu nu degeaba am zis, sa discutam un model concret. Ca asa, sa discutam auzite, si sa ne dam cu presupusu ... putem, dar e pierdere de timp.



#11 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 February 2016 - 11:48 PM

Pai daca tot veni vorba despre alte tari, am aruncat si eu o privire pe taxele care se platesc in alte tari.
Sincer, am ramas surprins ca nimeni nu s-a gandit la varianta Bulgaria, de exemplu.. Cu 10% impozit, bate de departe cam toate asa zisele paradisuri fiscale.
E si aproape, mai vb si romaneste.. Si e valabil sistemul de dubla impozitare.
Cat despre banii acestia castigati online, ANAF cred ca ar trebui sa inteleaga ca de fapt, toti acesti oameni, dintre care uite ca pleaca deja cu afacerile in alte tari, ar trebui sa aiba un alt sistem de impozitare, complet diferit. Oricare din cei care fac bani online, poate pleca oricand, oriunde. Isi pot desfasura afacerile si din Congo, daca vor..
Traiesc acum in Romania, da, e adevarat. dar statul roman nu are nici o contributie la existenta internetului si nici in ceea ce eu stiu sa fac acum. Cat priveste ceea ce primim pentru banii platiti..imi pare rau, dar prefer sa platesc aceeasi cota de impozit, dar sa beneficiez de toate facilitatile oferite de Irlanda, de exemplu. Sau Olanda.
Si sa traiesc acolo bine mersi.
Vreau sa specific clar, am o problema cu sistemul de sanatate din Romania, nu cu cel fiscal. Am avut o experienta horror in 2014, sistemul nostru de sanatate atat cel de stat cat si cel privat, s-a straduit din greu sa ma omoare.. Si norocul meu a fost ca am avut bani sa merg in alta tara.. Dar la intoarcerea in tara, ma astepta un plic de la ANAF, care ma anunta ca tocmai am fost "regularizat" pe 2012, si am o caruta de banii de platit la CASS.. Negru am vazut in fata ochilor si m-am simtit "regulat".. Ca banii cheltuiti de mine ca sa ma salvez, ANAF sau CASS, nici vb sa ii mai primesc inapoi. Si nici nu vad vreo sansa ca macar in viitorul apropiat, oamenii sa fie despagubiti pentru erorile medicale.. In afara de Ciomu, nimeni nu a platit nimic..
Da asigurarea tre sa o platim..

Aceasta postare a fost editata de bruce45: 22 February 2016 - 11:49 PM




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2016 - 06:09 PM

aici iti dau dreptate, sincer ... dar, vezi tu, cei care au praduit tara asta sunt tot romani - dupa cum ne dovedeste DNA zi de zi, "dragii' nostri politicieni care au facut legile pt ei si acolitii lor.
astia suntem, ca popor ... :sad: de buna voie nu putem cladi ca societate vorbind, pt progresul acestei natiuni, ci mai degraba distrugem ! treceam, zilele trecute, pe o artera mare de circulatie unde zac si acum cladiri incepute inainte de 1989 si inca neterminate - un "spectacol" absolut dezolant !

pe de alta parte, aceasta soarta o au toate tarile cu marea majoritate a populatiei saraca si tinuta in frau (fortat) zeci de ani - cand dau de libertate, mentalitatea de baza este ca omu' sa aiba cat mai mult dupa ce a avut putin, iar pt asta multi fura doar pt ca e mult mai usor asa ! nu conteaza ca fura de la conationalii sai aflati in aceeasi situatie de rahat, important e sa adune, sa aiba.
cand politicienii s-au vazut in fata sacului maaaare cu bani publici, ei nu s-au mai gandit ca nenorocesc un popor intreg distrugandu-i sistemul de sanatate, de invatamant, de justitie - au luat cat au putut de mult, chiar in nestire, din acest sac care se reumple periodic prin taxele si impozitele platite de catre oamenii de buna credinta, au calcat in picioare toate valorile, toate principiile morale, toata onoarea, au perpetuat coruptia la cote greu de imaginat.
mai, oameni buni, sa te furi masiv si constant, tu pe tine ca popor, mi se pare denigrant in ultimul hal / de un jigodism maxim, iar asta spune destule despre noi ca natie fiindca i-am votat si i-am lasat lasat sa ne fure cat au vrut !!
atunci cand 70-80% din populatie nu mai are o scara de valori corecta sau este prea slaba sa reactioneze / sa-si ceara drepturile chiar si in strada daca e nevoie, inseamna ca deja suntem putrezi in fiinta noastra !

ieri am vazut la televizor o fatuca de clasa a VIII-a care spunea, in esenta, ca ei nu prea-i trebuie sa invete la matematica fiindca, de ex., la ce-i foloseste geometria in spatiu ? am ramas siderata uitandu-ma la ea cu cata seninatate spune o mare tampenie ignorand faptul ca studiul in sine al matematicii dezvolta gandirea logica, adica "il ajuta pe elev sa realizeze o analiză logică a unei situaţii, să tragă concluzii din anumite fapte, folosind raţionamentele logice, să analizeze definiţiile existente şi să formuleze definiţii noi, să distingă cunoscutul de necunoscut, să clasifice elemente de natură diferită, să formuleze ipoteze, să le verifice şi să le accepte sau sa le respingă, să se folosească de analogii etc." - asta ca sa citez doar cateva dintre beneficiile matematicii asupra dezvoltarii procesului de gandire umana.
sigur ca, peste ani, cei mai multi dintre noi nu mai stim sa facem o integrala sau o derivata, dar ceea ce ne ramane pana cand ne ducem cu capul din cauze medicale este buna capacitate de a gandi corect si de a lua decizii corecte, iar asta se datoreaza, in mare parte, studiului matematicii (si nu numai).
deci, dragilor, ce pretentii sa mai avem de la o asemenea eleva cand nici parintii si nici scoala nu au fost in stare sa-i explice lucrurile astea, s-o faca sa inteleaga faptul ca, pe parcursul anilor, intreg procesul de invatare (in sine) ii dezvolta capacitatea de gandire si analiza (in afara de informatiile dobandite si memorate mai mult sau mai putin timp) si ca asta ii va fi de folos toata viata ??
dezastruos este ca astia-s oamenii care vor trebui sa ne plateasca noua pensiile fiindca noi platim acum pt bunicii lor ...
din pacate, ei nu vor fi in stare sa munceasca decat ca necalificati, cu veniturile si contributiile aferente - asta daca vor lucra in Romania si nu afara, sustinand cat de cat sistemele de asig. sociale de acolo.
f. probabil, societatea noastra n-o sa-si recupereze (prin beneficiile ulterioare obtinute de pe urma educarii si ulterior a muncii prestate de catre acesti oameni) nici macar banii alocati an de an invatamantului obligatoriu de stat, bani dati din buzunarele contribuabililor.

ne degradam ca neam vazand cu ochii ! din pacate, ne asteapta vremuri crunte ! :sad:



#13 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 24 February 2016 - 09:30 PM

Imi pare rau ca nu am cum sa ofer exemple concrete de calcul pentru rezidenta fiscala in afara RO. Desi statisticile redau nivelul general de impozitare intr-o tara sau alta, datele respective iau in calcul veniturile, cheltuielile cu salariile, s.a. la nivelul economiei, includ atat marile companii, cat si pe cei mici. In vest, firmele mari spre multinationale au interesul primordial sa se prezinte ca niste entitati puternice, de incredere, bancabile, cu pozitie solida de bursa, in asa fel incat profiturile impozabile sunt marite artificial contabil pana la limita considerata acceptabila de board dpdv al platii de impozite catre stat, iar asta afecteaza indicatorii statistici.
Acum, la nivel micro, TVA si impozitul de profit de plata se aplica procentual la plusvaloarea creata in firme si la o baza de impozitare, care se micsoreaza prin deducerile acceptate si care sunt mult mai ingaduitoare fata de situatia actuala din RO. Nu trebuie uitat ce boierie fiscala a existat in RO pana in anul 2008, atunci eram net superiori fiscal oricarei tari europene. Dar astazi, in anul 2016, cand fiscul doreste sa urmareasca pana si achizitiile fiecarui cetatean prin declaratia 394, in care sa fie trecut CNP-ul clientului, puteti realiza ce riscuri fiscale pandeste si cea mai mica firma sau pfa din RO, abuzul de interpretare depaseste cotele de impozitare de 16% sau 20%.
Cei din IT si e-commerce sunt oameni inteligenti si adaptabili, dar dornici de logica si claritate, daca nu lucreaza ca angajati, vor ajunge sa isi mute micile afaceri in alte tari CEE. Din pacate, se pare ca exista o tematica in pregatire la anitfrauda cu firmele de IT si e-commerce, s-ar parea ca vor fi chemate la sediile birourilor judetene cu cutia de acte, contracte, s.a., si vor fi verificate aspecte ce tin de TVA intracomunitar, decontari bancare, clientii importanti, reincadrarea fiscala a activitatii.



#14 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 March 2016 - 11:40 AM

Conform legii, esti rezident fiscal acolo unde locuiesti cel putin 186 de zile pe an. deci, mie deschiderea unei firme in Irlanda, cu domiciliul in Romania, nu mi se pare o solutie viabila.
Nu tine nici vrajeala ca mergi 2 zile si faci un sac de bani..ar trebui sa stai acolo 186 de zile, ca sa platesti taxele in Irlanda.
Asa ca solutia la asta, este sa deschizi firma in Irlanda, si sa pleci definitiv acolo.
Ca daca tot platesti taxele de acolo, macar sa si beneficiezi de sistemele lor de sanatate, pensie, samd...
Eu chiar nu inteleg cum de s-au apucat baietii aceia sa isi faca firme prin Europa, fara sa cunoasca legea care prevede exact acest lucru.
Ca sa fiu mai explicit..
Deschizi cont in banca in Irlanda, care poate fi controlat de ANAF. Incepand din 2014, se poate face acest lucru.
Dividendele pe care tu le folosesti in Romania, extrageri de pe card sau alte metode, sunt supuse impozitarii din Romania. Pentru ca domiciliul tau fiscal este in Romania. Cheltuielile tale din Romania, ca e o casa, masina, electronice, apar la ANAF. Si urmeaza..oare ce?
Si daca vb de 20-21% impozite platite in Irlanda, dupa noua lege din Romania, pentru microintreprinderi incepand de anul acesta, se plateste 5,5% pe dividende, si maxim 3% pe venitul brut.
La valoarea maxima de 100.000 euro, inseamna ca platesti 3000 de euro impozit, maxim, daca nu ai angajati, si pe venitul net, dividendele, 5,5%.
Sa spunem ca nu ai deduceri deloc. Asta inseamna ca totalul de plata catre statul roman, va fi de 8,5%. Adica maxim 8500 de euro.
In Irlanda, din ceea ce ati scris voi pe aici, va trebui sa platesti 20000 de euro. Si mai poti fi si pasibil de incalcarea legii.
Cred ca nu in calculele mele s-a strecurat vreo greseala... E adevarat ca acest procent de 5,5% a intrat in vigoare doar de la 1 ianuarie anul acesta, pana anul trecut fiind de 16%.
Insa, cred ca asta este o miscare inteligenta din partea guvernului Romaniei. Si chiar daca de la anul se adauga inca 5,5% pentru sanatate, de pe dividende, tot nu ajungi nici macar la jumatate din suma pe care o platesti in Irlanda. Sau Olanda.
Sunt curios daca rationamentul meu e corect, vazut de un contabil. Eu nu sunt contabil, doar ce mi-am deschis o microintreprindere in Romania.
Pentru ca dupa ce am citit si testat diverse alte solutii, aceasta mi se pare cea mai buna.
Singura problema ar fi daca guvernul schimba aceste procente... Si din pacate, instabilitatea fiscala din Romania e una dintre cele mai mari probleme pe care le are tara asta. Nici unui investitor din Romania nu ii convine ca anul acesta sa plateasca 5% impozit, si brusc, de la anul, 40%.. Asta inseamna ca isi face bagajele si pleaca... Si romanii isi redeschid firmele din Irlanda..



#15 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 17 March 2016 - 12:09 PM

Problema majora, la capitolul asta, cred ca e la PFA-uri, care au incasat o crestere de "impozitare", destul de semnificativa. Problema consta in faptul ca daca PFA-ul se trece la microintreprindere (sau SRL sau etc), pina in acel moment, banii produsi azi, sunt ai omului azi. Din momentul trecerii la micro, banii produsi azi, sunt ai omului anul urmator dupa ce declara dividendele si plateste impozitul si ce o mai fi atunci pe ele.
O alta posibila problema: nu stiu daca micro are voie cu contabilitate in partida simpla. Ca de nu, se trece frumos la partida dubla + contabil.
Nemaivorbind ca s-ar putea, din pct de vedere al controalelor, sa fi mai expus ca si micro decat un PFA.
Si ce sanse sunt ca din toamna iarna sa se schimbe iarasi regulile jocului?
La noi chiar nu poti sa iti faci un plan fiscal pe mai mult de 4-6 luni de zile ca ai sanse reale sa ti-l dea astia peste cap.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL