Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare CMI 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Infiintare CMI 2016


1 reply to this topic

#1 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 17 January 2016 - 08:01 PM

Buna,

Imi cer scuze daca nu am ales corect categoria pentru a posta mesajul, dar chiar nu am stiut unde. Fratele meu e medic si si-a dechis de curand CMI, dar cu contract de comodat la o clinica, deci practic foloseste spatiul si aparatura de la clinica.Nu am tinut contabilitate in partida simpla si nu stiu exact ce declaratii se depun( bine am citit pe net, dar cu modificarile care tot apar as vrea sa fiu suta la suta ca astea sunt toate declaratiile). Are CMI, dar e si salariat la spital. Se plateste si CAS si CASS din 2016, daca e si salariat? Infomedica cu care are contract de comodat ce trebuie sa plateasca pentru CMI? Daca are contract de comodat, mai trebuie tinut registrul inventar( aparatura nu ii apartine)? Fisa de cheltuieli se completeaza la sfarsitul lunii sau pe parcurs? Sunt multe intrebari, dar sper din suflet sa ma lamuriti.



#2 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 18 January 2016 - 05:18 PM

Am uitat sa precizez ca intre cmi și clinica este un contract colaborare. Cmi a fost înființat în 19 decembrie, dar nu a avut activitate. Trebuie depusa 220, iar în 31 ianuarie declaratia 600? Din contractul de colaborare reiese ca cmi-ului i se virează banii, iar mai departe cmi depune declarații și plătește impozite?







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL