Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2016

examen acces ceccar subiecte examen intrebari si raspunsuri
207 replies to this topic

#121 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2016 - 09:24 AM

Vezi postareaMariusDenes, la 09 September 2016 - 03:39 PM, a spus:

Primul exemplu este problema 36. La tine s-au trecut provizioanele la Rezerve, la mine s-au trecut la datorii nefinanciare, ceea ce schimba esential mersul problemei....totusi daca analizam, in teorie la pct. 30 scrie ca provizioanele sunt tratate ca datorii nefinanciare.....Si eu as opta ptr aceasta varianta.
Mersi, mai revin pe masura ce mai descopar ceva.....

Buna,

Profa a considerat ca sunt fundamentate si se incadreaza la rezerve. In cartea lui Toma la pg 83. provizioanele sunt incadrate la fel: daca sunt fundamentate - rezerve, daca sunt nefundamentate - rezultat. Dar... in nota de la problema 35 din ghid, aceleasi provizioane sunt incadrate la datorii nefinanciare. Ne scapa noua ceva?

Tu ce raspuns ai primit la intrebarea 30 - Cum se evalueaza .... provizioanele?

Multumesc,



#122 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2016 - 09:37 AM

Vezi postareaMariusDenes, la 09 September 2016 - 04:11 PM, a spus:

Referitor la problema la care nu intelegi rezolvarea : (51)

Cci
--------------- = 20% rezulta Ccp / Ccp + Cci = 80% deoarece adunate ele sunt 100%.
Ccp + Cci

Primul element de 20% este dat din enunt, desi eu cred ca cuvantul "proprii" din enunt e in plus, (obligatiile financiare repr. 20% din masa capitalurilor PROPRII folosite de intreprindere).....(trebuia dupa parerea mea :masa totala a capitalurilor" sau ceva de genul.In fine asta e parerea mea despre rezolvare, nu stiu daca te-am ajutat cu ceva....

Aha. Profa a incercuit cele doua fractii pe tabla si ne-a spus ca daca una este 20%, cealalta este 80%. Ea citea de fapt enuntul problemei, nu facea cine stie ce magie...

Multumesc,




#123 elena1702

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 September 2016 - 09:43 AM

In Bucuresti cursurile de pregatire vor incepe abia de maine.
Imediat ce voi afla si parerea d-lor profesori despre problemele punctate de voi va voi anunta.
Spor! :)



#124 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 September 2016 - 10:16 AM

Vezi postareaHritculafontain, la 09 September 2016 - 05:12 PM, a spus:

Daca obligatiile financiare reprezinta 20% din capitaluri proprii si sunt egale cu 5000 , atunci capitalurile proprii sunt in suma de 25000 si proportia este de 83 % cap.proprii , 17 % capitaluri imprumutate.

25000/(25000+5000)= 83.33%
5000/(25.000+5000)= 16.67%

Eu asa am rezolvat si sustin ca asa e corect.
Daca cele imprumutate erau 20% din total capitaluri se ajungea la 80% si 20% .

Buna,

Probabil este corecta si rezolvarea ta. Eu o sa merg pe varianta 20% cost capital imprumutat si 80% cost capital propriu (prin deducere 100%-20%).

Vezi postareaelena1702, la 10 September 2016 - 09:43 AM, a spus:

In Bucuresti cursurile de pregatire vor incepe abia de maine.
Imediat ce voi afla si parerea d-lor profesori despre problemele punctate de voi va voi anunta.
Spor! :)

Perfect. Asteptam cu mare interes si parerea celor din Bucuresti.
Spor!

Vezi postareaOtilia Alupei, la 09 September 2016 - 01:05 PM, a spus:

Este extraordinar ca va ajutati unii pe altii !! Sincer ! :biggrin:

Florent@, tie iti datoram multumiri speciale !! :wub:

Bafta multa, dragilor !


Multumesc. O fac si pentru mine. M-am plictisit sa invat singura...



#125 MariusDenes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 September 2016 - 10:19 AM

Vezi postareaFlorent@, la 10 September 2016 - 09:24 AM, a spus:

Tu ce raspuns ai primit la intrebarea 30 - Cum se evalueaza .... provizioanele?

Multumesc,

La 30 am primit ca se considera ca datorii nefinanciare....idem la rezolvarile problemelor sunt trecute la datorii nefinanciare.

mersi si eu....sunt putin confuz despre toata evaluarea asta...din surse diferite rezolvari diferite, interpretari diferite....



#126 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2016 - 02:13 PM

Marius, te rog frumos sa nu mai citezi mesaje intregi daca nu este absolut necesar fiindca procedand astfel faci postul tau mai greu de urmarit.
pt raspuns citeaza doar ce este relevant ca sa se inteleaga la ce te referi si chiar foloseste mai des butonul negru "Raspuns nou" care nu citeaza nimic - daca citatul poate fi inlocuit cu o alta adresare.

Iti multumesc mult pt implicarea la topic, esti de mare ajutor si apreciez contributia ta asa cum se cuvine ! :smile:



#127 MariusDenes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 September 2016 - 04:06 PM

Imi cer scuze pentru postarile cu citatele lungi, nu am stiu cum sa postez...nu am mai postat pana acum....

In fine, referitor la evaluare, analizand cele doua materiale de la Florenta, si care le-am primit eu de aici de la CECCAR (SM) am desprins urmatoarele diferente de tratare la probleme :
- intr-o parte provizioanele erau tratate ca rezerve in cealalta ca datorii nefinanciare - ceea ce duce la rezultate diferite.
- intr-o parte la calculul ANC (activ net corijat) se elimina total din calcul imobilizarile necorporale, pe cand dincolo doar cheltuielile de constituire.
- calculele difera - intr-un loc procentele apar ca 20 ( pentru 20%) , dincolo 0,20 deci rezultatele difera semnificativ.

Concluzie : CONFUZIE

In incheiere, mai mentionez la materialul Florentei ca la problema 86 : pct a) valoarea contabila = Anc / nr.actiuni
ar trebui Anc = Active totale - Datorii totale = 10.000.000 - 7.000.000 = 3.000.000 , si nu doar 10.000.000 care e valoarea activului.
Parerea mea.


Spor la invatat !



#128 Hritculafontain

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 September 2016 - 03:34 PM

Asa am constatat si eu, e bine cum ati punctat.Nu sunt scazute datoriile.



#129 MariusDenes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 September 2016 - 10:27 AM

Buna, as avea o nelamurire, cu privire la problema nr.80 de la Fiscalitate, daca ma poate ajuta cineva :

la pct.b) scrie ca operatiunea va fi recunoscuta in luna Octombrie in decontul de TVA.!?

Intrebarea mea ar fi unde se inregistreaza si pe ce baza?La rd 19 si 6 ca Regularizari?Dar din moment ce nu avem nici Autofactura, pe ce baza inscriem in decont?Factura vine in 12 Noiembrie, deci in termen.
Trebuia deja emisa Autofactura la sfarsitul lunii Octombrie, si astfel raportat in decont? (nu se specifica nimic de autofactura).
Conform teoriei, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii, autofacturii sau cel tarziu in data de 15 a lunii urmatoare, daca nu a fost emisa factura/autofactura.

Mie mi s-ar fi parut corect recunoasterea in decontul lunii Noiembrie, DACA nu s-a emis AUTOFACTURA.......

Va multumesc aniticipat.



#130 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 17 September 2016 - 05:25 PM

Nu vi se pare ciudat ca in carte la Audit sunt doar 24 de subiecte? Oare vor da si din afara lor?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#131 dana dana85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 September 2016 - 03:22 PM

Buna,

Intentionez sa dau examenul de acces la stagiu anul acesta (2016). Inteleg ca se poate invata din ghidul de la CECCAR editia 2015 pentru ca in principiu subiectele sunt aceleasi. Cel putin pana cand apare ghidul pe 2016 avem ce face. Am facut rost de materiale cu raspunsuri pentru celelalte materii care nu se afla in ghid: Audit, Evaluare, Doctrina si Expertiza (inca nu am verificat daca sunt corecte dar persoanele care au invatat dupa ele au luat examenul).

As vrea sa stiu daca mai sunt si alte persoane care vor da examenul anul acesta.

Spor la invatat si multa bafta.
Buna!Si eu dau anul asta examenul, imi poti trimite te rog pe mail materialele cu raspunsuri la celelalte materii care nu se afla in ghid.Multumesc mult!Azi am luat cartea si nu stiu de ce sa ma apuc, timpul e foarte scurt.Multumesc mult.Mailul meu e myself_dana17@yahoo.com.



#132 elena1702

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 September 2016 - 05:08 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 17 September 2016 - 05:25 PM, a spus:

Nu vi se pare ciudat ca in carte la Audit sunt doar 24 de subiecte? Oare vor da si din afara lor?
Da, am inteles ca subiectele din carte sunt orientative, vor fi mai multe intrebari din bibliografie.



#133 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 September 2016 - 11:10 AM

Buna,

La cursul de audit ne-au fost prezentate doar intrebarile din ghid (cele 24).
Am inteles ca la examen se dau doar intrebari din ghid (cel putin la acces).


Spor!



#134 galuska

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 September 2016 - 02:26 PM

Buna, ma poate ajuta cineva cu subiectele care s-au dat anul trecut la examen acces ceccar? Sa-mi fac o ideea, cam cum arata, cate intrebaro sunt din fiecare materie, etc. Multumesc



#135 dana dana85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 September 2016 - 02:44 PM

Buna,

Intentionez sa dau examenul de acces la stagiu anul acesta (2016). Inteleg ca se poate invata din ghidul de la CECCAR editia 2015 pentru ca in principiu subiectele sunt aceleasi. Cel putin pana cand apare ghidul pe 2016 avem ce face. Am facut rost de materiale cu raspunsuri pentru celelalte materii care nu se afla in ghid: Audit, Evaluare, Doctrina si Expertiza (inca nu am verificat daca sunt corecte dar persoanele care au invatat dupa ele au luat examenul).

As vrea sa stiu daca mai sunt si alte persoane care vor da examenul anul acesta.

Spor la invatat si multa bafta.

Buna, imi poti trimite si mie materialele cu raspunsuri la celelalte materii pe mailul ...............@yahoo.com , multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 September 2016 - 02:52 PM
eliminare adresa mail ! citeste regulamentul !




#136 Gabr1el

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 September 2016 - 12:48 AM

Buna,
Ma poate ajuta si pe mine cineva (poate Florent@) cu niste lamuriri vizavi de cateva probleme la Fiscalitate....

Problema nr.12
Pt determinarea Bazei de calcul a Rezervei legale s-a trecut ca si Rezultat contabil suma de 60.000 lei, ori ar fi trebuit sa fie 60.000 lei-25.000 lei.
Corect ar fi fost ca baza de calcul a Rezervei sa fie 1950 lei si nu 3200 lei?
Are aceasta diferenta vreo influeuenta asupra rezultatului final pt Impozit pe profit?
sau nu are, deoarece ea se limiteaza la plafonul pt 20%*Cap.social=2000lei (1500+500).

Problema nr.70 pct-c)
Cand intervine exigibilitatea TVA pt sist. TVA la incasare?
E greseala in enuntul pct.c) sau in raspuns?
Corect ar fi la data incasarii , adica 25.05 N asa cum e precizat ca fiind data incasarii ?

Problema nr.80 pct.a)
In cazul Ach.Intracominitare, e corect ca exigibilitatea sa intervina (odata cu faptul generator ) la data livrarii bunurilor si nu la data emiterii facturii ?



#137 mada2403

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 September 2016 - 11:26 AM

buna!La fiscalitate are cineva subiectele in format PDF?multumesc



#138 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2016 - 12:09 PM

Buna,

problema 12: calculul este gresit, dar nu influenteaza rezultatul impozabil

problema 70 pct c: cred ca este eroare de tiparire. Data incasarii este 25.05.N, nu 01.06.

problema 80: si MariusDenes avea nelamuriri asupra pct. b. Poate ca este mai bine sa ignoram aceasta intrebare si sa ne rugam sa avem norocul sa nu ne pice.

Sa incercam totusi sa ne lamurim: Din enuntul problemei avem urmatoarele informatii: 1. Achizitia se face in octombrie. 2. Receptia se face in luna in care au fost expediate bunurile!!! - adica octombrie, nu? Deci livrarea/receptia este in octombrie. 3.Facturarea se face pe 12 noiembrie.

codul fiscal ne spune:" (1) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, faptul generator intervine la data la care ar interveni faptul generator pentru livrări de bunuri similare, în statul membru în care se face achiziția. (2) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevăzute în legislația altui stat membru la articolul care transpune prevederile art. 222 din Directiva 112 sau, după caz, la data emiterii autofacturii prevăzute la art. 319 alin. (9) ori în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator, dacă nu a fost emisă nicio factură/autofactură până la data respectivă."

Eu inteleg urmatoarele:
1. exigibilitatea TVA - 12 noiembrie (cand se factureaza) ghidul spune octombrie (cand se face livrarea/receptia)
2. faptul generator - octombrie (cand se face livrarea/receptia)
3. decontul de TVA - noiembrie (cand se factureaza) ghidul spune octombrie (cand se face livrarea/receptia)
4. declaratia recapitulativa - noiembrie (cand se factureaza)

Voi ce spuneti?



#139 LLYY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 September 2016 - 08:08 PM

Buna,
Stie cineva daca examenele sunt grila sau sinteza?
Multumesc



#140 mada2403

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 September 2016 - 08:35 AM

buna!sunt sinteza din cate stiu eu






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL