Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2016

examen acces ceccar subiecte examen intrebari si raspunsuri
207 replies to this topic

#161 viomarconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 September 2016 - 08:11 PM

Da, ne lasă. Așa mi s-a transmis pe email de la filiala la care sunt înscris.



#162 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 29 September 2016 - 08:45 PM

Vezi postareaviomarconta, la 29 September 2016 - 08:11 PM, a spus:

Da, ne lasă. Așa mi s-a transmis pe email de la filiala la care sunt înscris.
Multumesc mult!




#163 anca.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2016 - 04:14 PM

Bună, Candidații înscriși la filiala Ilfov susțin examenul în București? Aveți idee?



#164 Nistor1990

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2016 - 09:50 AM

Buna ziua ! aveti idee daca la examen te mai lasa sa tragi si cu ochiul sau sunt cu ochii pe tine tot timpul supraveghetorii ?



#165 Flori Pascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2016 - 10:32 AM

Buna,
Planul de conturi poate fi printat? Trebuie sa avem si planurile de conturi pentru institutiile publice si cele bancare sau doar cel conform OMFP?
Multumesc!



#166 viomarconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 October 2016 - 01:38 PM

La problema 219 pagina 414 la contabilitate la c) Înregistrarea vz mf. și .... la ”Tva aferentă prețului de vânzare” calculăm TVA-ul la 30.000 sau 29.200 lei? La problema următoare se calculeză TVA-ul la suma de încasat de la client și nu mai înțeleg dacă e greșeală sau TVA-ul se aplică diferit pt cele 2 situații. Mulțumesc!



#167 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 01 October 2016 - 02:55 PM

Din ce vad, baza impozabila dpdv TVA la cele doua probleme este suma care se contabilizeaza ca venit, in ct. 707. La prima problema 24.200 lei+800 lei din ct. 472.=25.000 x 20%=5.000 lei; la probl urmatoare 12.250 lei.....nu prea inteleg exact diferenta dintre puncte cadou si tichete valorice...oare la problema 220 nu lipseste o inregistrare de genul :5328 Tichete valorice=4111Clienti 300 lei?



#168 viomarconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 October 2016 - 03:08 PM

Nu, nu cred că lipsește. Ei au vrut să arate diferența între situația când există un sistem de evidență al punctelor cadou și când nu există. Dar eu nu înțeleg de ce nu s-a calculat TVA în ambele probleme la valoarea de încasat de la client?

Mai am o nelămurire. De ce la problemele de la imobilizări la care durata de utilizare este revizuită pentru cele care se aplică OMFP 1802 din durata nouă se scade durata cât s-a amortizat până în momentul revizuirii și pentru cele care se aplică IAS 16 la durata nouă se adună perioada cât a mai rămas de amortizat din durata inițială (problema 319, pag 634). Mulțumesc!



#169 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 01 October 2016 - 03:20 PM

Probabil in cazul punctelor cadou, contabilizarea lor in venituri in avans impune si includerea in baza impozabila si se considera ca suma incasata de la client este suma efectiv incasata+valoarea punctelor cadou...complicat...

Cred ca la reevaluarile inreg. cf. OMFP 1802 se aplica metoda eliminarii amortizarii istorice si se recalculeaza noua amortizare incepand cu urmatorul an, calculand noua amortizare la durata de viata ramasa.
Pe cand la IAS16, se recalculeaza amortizarea si pentru anul curent, la finalul caruia este efectuata reevaluarea la valoarea justa...



#170 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 October 2016 - 03:04 PM

Buna! Cum vi s-a parut examenul? Eu am dat examenul la Pitesti si am avut varianta de intrebari 13. Problemele la contabilitate au fost cat de cat accesibile, insa nu chiar la fel ca cele din ghid, mai degraba o combinatie a lor, cu enunturi interminabile (2 mai grele - una cu obligatiuni si convertire obligatiuni in actiuni si una din IAS 40 Investitii imobiliare). A fost mult de calculat. Am scris pe ciorna si abia am avut timp sa le trec pe lucrare. Abia m-am incadrat la fiscalitate si drept sa termin de scris. La fiscalitate si drept au fost usoare, cel putin la varianta mea.



#171 CATALINA07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2016 - 09:35 AM

Are cineva raspunsurile la doctrina si expertiza (din ghidul 2016)? Am vazut ca multe s-au schimbat de anul trecut.



#172 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 03 October 2016 - 09:58 AM

Pentru doctrina

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 03 October 2016 - 09:59 AM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#173 nicoleta-adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 October 2016 - 12:53 PM

buna

ma poate ajuta cineva cu suport de curs pentru evaluare?

multumesc



#174 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 03 October 2016 - 01:10 PM

Buna! Gasesti la pagina 6 un material postat de Florenta pentru Evaluare.



#175 s.diaconeasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2016 - 01:10 PM

Vezi postareaCATALINA07, la 03 October 2016 - 09:35 AM, a spus:

Are cineva raspunsurile la doctrina si expertiza (din ghidul 2016)? Am vazut ca multe s-au schimbat de anul trecut.

Buna,

Acestea sunt intrebarile si raspunsurile pentru doctrina si expertiza. Eu dupa ele am invatat,

Spor. :biggrin:

Fisiere atasate





#176 nicoleta-adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 October 2016 - 01:11 PM

credeti ca exemplele din dhid pentru disciplina audit sunt suficiente?
ar putea atinge si subiecte care nu apar in ghid?



#177 s.diaconeasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2016 - 01:15 PM

Salutare tuturor,

Pentru cine doreste suportul de curs la Evaluare il gasiti atasat mai jos.

Spor in continuare tuturor !

Fisiere atasate





#178 viomarconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 October 2016 - 04:56 PM

Bună ziua. La audit rămân doar întrebările din carte sau ar trebui să mai citim de undeva? Mulțumesc!



#179 NELA87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 October 2016 - 07:42 PM

Buna,

A dat cineva examen in Bucuresti? Cum a fost? V-a lasat cu plan de conturi?

Mulțumesc



#180 nicoleta-adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 October 2016 - 01:23 PM

Vezi postareaAdelinaS, la 03 October 2016 - 01:10 PM, a spus:

Buna! Gasesti la pagina 6 un material postat de Florenta pentru Evaluare.

multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL