Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decontare bilet tren colaborator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

decontare bilet tren colaborator

5 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 19 January 2016 - 08:34 PM

buna

ati avut vreodata de-a face cu un colaborator care la sosirea in firma a si trantit biletul de tren ( fara nimic altceva) cerandu-si inapoi banii pt el??? val biletului include si tva ...in mod sigur ...dar cum sa tratez cheltuiala : deductibila- nedeductibila? fac o dipozitie de plata sau ce?

multumesc anticipat



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2016 - 09:57 PM

Ce fel de colaborator? Sub ce forma se deruleaza colaborarea?

Daca este specificat in contract ca-i decontati cheltuielile cu deplasarea ... ai grija sa nu intri la activitati dependente :biggrin: ! In acest caz ai o problema pentru ca nu ai voie sa decontezi transportul decat pentru angajatii tai (si conucerile) ... asa ca ar fi o cheltuiala nedeductibila din punctul meu de vedere (nu este cheltuiala ta ci a unui tert!)

Daca nu scrie, nu ai voie sa decontezi biletul decat daca il adaugi apoi la venitul lui impozabil.

Daca este PFA, atunci nu-ti da biletul ci il pastreaza el la cheltuieli iar tie iti mareste factura cu suma respectiva.

PS: Din 2016 facturile simplicate fara RO-ul clientului pe ele nu mai sunt deductibile dpdv tva ... iar biletul de tren este un bun exemplu de factura simplificata fara RO la care pierzi destul de mult tva!
Ia du-te tu la CFR si cere-le sa iti scrie RO-ul pe bilet ... sa vezi ce-ti zic :laugh: !




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 January 2016 - 08:48 PM

Un ofiter de credit de la BRD - insa din Bucuresti

Vine sa evalueze bunurile gajate ( sa le vada ...mai bine zis )
Nu emite factura dar nici nu vrea sa suporte el cheltuiala
Ce ma fac?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2016 - 01:32 PM

nu te mai necaji atata fiindca exista solutie ! :smile:

in primul rand, evaluarea bunurilor gajate nu e treaba voastra, ci a bancii, deci ofiterul de cont trebuie sa se deplaseze cu delegatie de la banca, nu de la voi !

daca, in mod absurd, lucrurile nu stau asa, atunci trebuie sa sa faca dovada ca ofiterul de cont a mers sa evalueze bunurile gajate, ca deplasarea a fost in interesul firmei tale, iar pt asta trebuie sa faci o minuta intre voi si el prin care sa stabiliti ca el va merge in localit.... pt a evalua ... operatiune necesara in vederea obtinerii unui credit BRD, iar transportul va fi suportat de voi.
se va semna de catre ambele parti (firma ta si el), iar pe baza acestui document faci decont de chelt., DPC si ii dai banutii.
chelt. e nedeductibila, zic si eu cum zice Gabi...

ca pers. fizica, salariatul BRD nu are cum sa emita factura, Anda, iar tu stii f bine asta.
f ciudat este procedeul la care apeleaza acesti ofiteri de credit, e prima oara in viata mea cand aud de asa ceva.
de regula,chelt. cu acordarea unui credit sunt niste costuri ale bancii pe care banca le factureaza clientului sau sunt incluse in costul total al creditului, NICIDECUM nu se cere de la client costul unui bilet de tren. :blink: poate ca n-ar fi rau sa discuti la banca acest aspect ...



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 17 February 2016 - 10:08 AM

Am intrat si in posesia ctr-ului - cel care a venit nu este ofiter la banca ci evaluator autorizat
In ctr-ul incheiat cu firma care face evaluarea se precizeza ca noi suportam transportul , cazarea si masa. Vorbim de protocol (623) sau 625 si 624??? Sunt deductibile sau nu??? Chiar m-am incurcat in aceasta speta si va rog sa ma ajutati



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2016 - 11:04 AM

chelt. e una de transport, dar, fiind asociata unui serv. de evaluare, putem vb de acelasi cont in care bagi si onorariul evaluatorului, adica 622 si astfel ai grupat tot ce te--a costat cu ocazia operatiunii.

neaparat trebuie sa faci decont pt respectivele chelt. de deplasare, apobat de conducatorul firmei tale si repet : eu as prinde totul in acelasi ct. in care inreg.si onorariul (622) sau in cel cu servicii executate de terti (628). Nu as folosi ct. 625 fiindca nu a plecat in deplasare/delegatie personalul firmei, ci o pers. din afara ei, un colaborator.

chelt. este deductibila integral, indiferent daca creditul cerut de firma este acordat sau nu (fiindca ai ctr.).

parerea mea ... :smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL