Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Redepunere declaratii fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Redepunere declaratii fiscale


5 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 20 January 2016 - 07:03 PM

Am o declaratie D100 aferenta lunii decembrie 2015 termen scadent plata si depunere 25.01.2016, pt. un impozit dividende pe care m-am grabit sa o depun online. Daca insa suma impozitului trebuie modificata (in urma redestribuirii pe dividende a unor rezerve din ct.1068), e necesara declaratie rectificativa chiar daca o (re)trimit inainte de expirarea termenului de depunere (25.01.16)? Rog urgent o parere :)



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2016 - 09:00 PM

in cazul in care Declaratia 100 a fost inregistrata- documentul de confirmare este valid, se completeaza si se depune Declaratia rectificativa 710
se selecteaza denumirea impozitului care se rectifica, se completeaza suma initiala eronata din D100 si suma corecta de declarat
chiar daca esti in termenul de declarare nu poti depune alta declaratie, D100 nu are optiune pentru rectificativa




#3 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 May 2016 - 01:42 PM

buna ziua
am o firma care nu mai merge
am uitat sa depun declaratia 100(cu referire la impozit profit)
ce e de facut acum ?
asadar am primit un plic acasa care ma anunta sa depun declaratia
va multumesc

am uitat sa va spun ca nu mai sunt in termenul legal de depunere a declaratiei
o zi buna



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2016 - 04:08 PM

mergi si depune-o cat mai repede ca sa nu ti se faca vreo impunere din oficiu ! poate fi mai avantajoasa amenda decat suma pe care o estimeaza fiscul ca o datorezi.

e un topic recent deschis pe forum, legat de o impunere pe tva, sa vezi ce balamuc se poate ivi : http://www.conta.ro/...tva-din-oficiu/



#5 leo_ruxi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 October 2016 - 02:48 PM

Buna ziua
Pe data de 22.01.2016 am depus o declaratie 100 pentru luna dec.2015 in care, pe langa obligatia de plata la fondul pentru neangajare handicapati (cod=810), am introdus (eronat) si (cod=103) impozit pe profit, cu zero. Am primit recipisa de la ANAF cu index de incarcare si cu mentiunea de EROARE la codul obligatiei=103. In aceeasi zi am virat si banii la stat pentru fondul de neangajare handicapati.
Zilele trecute am cerut o fisa si am constatat ca acea suma este virata in plus si nu apare ca obligatie de plata.
Cum pot regla situatia? Mai merge sa depun acum (on-line) o rectificativa 710 (modelul aplicabil pentru anul 2015)? Sau ce altceva mai pot face?
Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2016 - 03:27 PM

impozitul pe profit nu se declara la luna dec. prin D100, probabil de aceea ai eroarea resp. (presupunand ca ai obligatia asta in vectorul fiscal).

ca sa depui rectificativa D710, D100 trebuia sa iti fost incarcata in sistem, altfel nu ai ce rectifica.
nu mi-e clar, din ce spui, daca decl. initiala a fost validata sau nu - inclin sa cred ca nu, de vreme ce nu ai in fisa pe platitor cealalta obligatie care a fost declarata bine (si platita).
daca D100 nu a fost validata, o poti redepune la sediul AF, prezentandu-te cu cea initiala si cu dovada indexului de incarcare + mesajul dat de sistem.
nu cred ca vei primi amenda pt situatia asta, este clar ca nu a fost rea intentie din partea ta, ca ai fost contribuabil onest - deci nu cred ca vei fi sanctionata cu mai mult decat un avertisment (in cel mai rau caz).

daca D100 a fost validata, atunci poti depune D710 (direct online).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL