Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CF 2016 - cheltuieli in favoarea asociatilor ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CF 2016 - cheltuieli in favoarea asociatilor !

21 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2016 - 02:57 PM

oameni buni, as vrea analizam putin modificarile aduse de noul CF privind cheltuielile in favoarea asociatilor, atat la micro cu impozit pe venit cat si la platitorii de impozit pe profit.

intai, va dau baza legala pe care am gasit-o, cu albastru este textul eliminat fata de CF 2015, iar cu rosu este cel adaugat in CF 2016.

CF 2015 :
art. 7
12. dividend - o distribuire în bani sau în natură, efectuată de o persoană juridică unui participant la persoana juridică, drept consecinţă a deţinerii unor titluri de participare la acea persoană juridică, exceptând următoarele:
a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifică procentul de deţinere a titlurilor de participare ale oricărui participant la persoana juridică;
b) o distribuire efectuată în legătură cu dobândirea/răscumpărarea titlurilor de participare proprii de către persoana juridică, ce nu modifică pentru participanţii la persoana juridică respectivă procentul de deţinere a titlurilor de participare;
c) o distribuire în bani sau în natură, efectuată în legătură cu lichidarea unei persoane juridice;
d) o distribuire în bani sau în natură, efectuată cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de către participanţi;
e) o distribuire de prime de emisiune, proporţional cu partea ce îi revine fiecărui participant.

Se consideră dividend din punct de vedere fiscal şi se supune aceluiaşi regim fiscal ca veniturile din dividende:
- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile achiziţionate de la un participant la persoana juridică peste preţul pieţei pentru astfel de bunuri şi/sau servicii, dacă suma respectivă nu a făcut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui participant la persoana juridică, dacă plata este făcută de către persoana juridică în folosul personal al acestuia

NU SUNT NM LA ACEST ARTICOL !

observam ca referirile la chelt. facute in favoarea asociatilor au fost eliminate complet !!
_______________________________________________________________________________

CF 2016 :
art. 7
11. dividend - o distribuire în bani sau în natură, efectuată de o persoană juridică unui participant, drept consecinţă a deţinerii unor titluri de participare la acea persoană juridică, exceptând următoarele:
a) o distribuire de titluri de participare noi sau majorarea valorii nominale a titlurilor de participare existente, ca urmare a unei operaţiuni de majorare a capitalului social, potrivit legii;
b) o distribuire efectuată în legătură cu dobândirea/răscumpărarea titlurilor de participare proprii de către persoana juridică;
c) o distribuire în bani sau în natură, efectuată în legătură cu lichidarea unei persoane juridice;
d) o distribuire în bani sau în natură, efectuată cu ocazia reducerii capitalului social, potrivit legii;
e) o distribuire de prime de emisiune, proporţional cu partea ce îi revine fiecărui participant;
f) o distribuire de titluri de participare în legătură cu operaţiuni de reorganizare, prevăzute la articolul 32 şi 33.

Se consideră dividende din punct de vedere fiscal şi se supun aceluiaşi regim fiscal ca veniturile din dividende:
(i) câştigurile obţinute de persoanele fizice din deţinerea de titluri de participare, definite de legislaţia în materie, la organisme de plasament colectiv;
(ii) veniturile în bani şi în natură distribuite de societăţile agricole, cu personalitate juridică, constituite potrivit legislaţiei în materie, unui participant la societatea respectivă drept consecinţă a deţinerii părţilor sociale;

NU EXISTA NM NICI LA ACEST ARTICOL !!

observam ca nu mai exista referirile la chelt. facute in favoarea asociatilor !!
_______________________________________________________________

sunt cheltuieli NEDEDUCTIBILE, cf. art. 25, CF 2016,

TITLUL II
Impozitul pe profit
CAPITOLUL II
Calculul rezultatului fiscal

art. 25, alin (4), lit. d) cheltuielile făcute în favoarea acţionarilor sau asociaţilor, altele decât cele generate de plăţi pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la preţul de piaţă pentru aceste bunuri sau servicii;

NM : (4) În sensul prevederilor art. 25 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea acţionarilor sau asociaţilor, fără a se limita la acestea, următoarele:
a) bunurile, mărfurile şi serviciile acordate acţionarilor sau asociaţilor, precum şi lucrările executate în favoarea acestora;
b) cheltuielile cu chiria şi întreţinerea spaţiilor puse la dispoziţie acestora.
___________________________________________________________________

legea 31/1990 actualizata 2015 :

art. 67,
(1) Cota-parte din profit ce se plăteşte fiecărui asociat constituie dividend.
(2) Dividendele se distribuie asociaţilor proporţional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plătesc în termenul stabilit de adunarea generală a asociaţilor sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 6 luni de la data aprobării situaţiei financiare anuale aferente exerciţiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea datorează, după acest termen, dobândă penalizatoare calculată conform art. 3 din Ordonanţa Guvernului nr. 13/2011 privind dobânda legală remuneratorie şi penalizatoare pentru obligaţii băneşti, precum şi pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale în domeniul bancar, aprobată prin Legea nr. 43/2012, dacă prin actul constitutiv sau prin hotărârea adunării generale a acţionarilor care a aprobat situaţia financiară aferentă exerciţiului financiar încheiat nu s-a stabilit o dobândă mai mare.
(3) Nu se vor putea distribui dividende decât din profituri determinate potrivit legii.
(4) Dividendele plătite contrar dispoziţiilor alin. (2) şi (3) se restituie, dacă societatea dovedeşte că asociaţii au cunoscut neregularitatea distribuirii sau, în împrejurările existente, trebuiau să o cunoască.
(5) Dreptul la acţiunea de restituire a dividendelor, plătite contrar prevederilor alin. (2) şi (3), se prescrie în termen de 3 ani de la data distribuirii lor.

Articolul 272^1
Se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul general, directorul, membrul consiliului de supraveghere sau al directoratului ori reprezentantul legal al societăţii care:
a) ..........
b) încasează sau plăteşte dividende, sub orice formă, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, în lipsa situaţiei financiare anuale sau contrar celor rezultate din aceasta.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2016 - 03:31 PM

dupa lecturare, eu cred ca :

- la micro cu impozit pe venit NU se mai pot face chelt. in favoarea asociatilor platind impozitul pe dividende aferent sumelor cheltuite, INAINTE de a le putea distribui fiindca acolo nu exista (ne)deductibilitatea chelt.
- la firme platitoare de impozit pe profit chelt. in favoarea asociatilor sunt nedeductibile ! PUNCT !

RAMANe valabila prev. din L31/1990 cf. careia plata dividendelor nerepartizate/nedistribuite este infractiune, art. 272^1(b) !

corect pana aici ?
__________________________________________________________________

daca da,

- la micro, chelt. respective se vor inreg. exclusiv prin ct. 461, fara deducerea tva, in vederea recuperarii sumelor de la asociati
- la impozit pe profit, chelt. pot fi neded. si gata.
despre tva aferent nu se spune nimic, deci nici ca ar fi neded. (cel putin, eu n-am vazut)

la ambele var. exista riscul dat de incalcarea L31/1990, adica dosar penal !
___________________________________________________________________

voi ce parere aveti ?




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2016 - 11:32 AM

In primul rand, daca operatiunea este ilegala (infractiune), contabilul care a inregistrat-o este putin complice :sad2: !.

In al doil-lea rand, tva-ul este nedeductibil pentru oricine, pentru ca nu este achizitie efectuata pentru operatiunile economice cu drep de deducere:

Art.297
(4) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
a) operaţiuni taxabile;
b) operaţiuni rezultate din activităţi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operaţiuni ar fi fost realizate în România;
c) operaţiuni scutite de taxă ....

Daca taxa a fost totusi dedusa (am cumparat acum 3 luni produse/marfuri si acum sunt date asociatilor sau altor persoane), atunci devine livrare catre sine si se colecteaza tva:

Art. 270
(4) Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operaţiuni:
a) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziţionate sau produse de către aceasta pentru a fi utilizate în scopuri care nu au legătură cu activitatea economică desfăşurată, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părţilor lor componente a fost dedusă total sau parţial;
b) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziţionate sau produse de către aceasta pentru a fi puse la dispoziţia altor persoane în mod gratuit, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părţilor lor componente a fost dedusă total sau parţial;

Totusi, raman la parerea mea, ca nici nu ar trebui sa discutam despre inregistrarea in contabilitate a unei operatiuni ilegale/penale ... sumele trecute direct la datorii si luati banii inapoi cat mai repede (ca daca stau 5 ani pana cer returnarea banilor, atunci tot la dividende mascate intru!)

Adica asa cum a spus si Otiltia in 461 direct !




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2016 - 02:48 PM

multumesc mult, Gabi, pt opinie ! :smile:

si inainte de noul cod fiscal plata unor dividende nedistribuite era operatiune ilegala, eu am mentionat asta de multe pe forum, insa CF permitea tratarea acestor sume DPV FISCAL ca dividende si lumea se tot "agata" de asta, pe buna dreptate.

foloseau aceasta portita fiindca, de regula, fiscul inchidea ochii daca impozitul era platit,
in afara de AF, doar garda financiara mai putea sa "tipe" pt legea 31/1990 si, personal, nu am informatii c-ar fi facut-o constant.
eu una, am inreg. mereu aceste sume ca dividende sau ca sume de recuperat, in fct. de situatie si marturisesc ca am intampinat dificultati din partea patronilor - a-i tine in limitele legii dovedindu-se una dintre cele mai dificile misiuni pe care le am de cand fac conta; e nenorocire, parca au in ADN evaziunea fiscala ! :sad:



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 February 2016 - 11:42 PM

Din pct. de vedere contabil achizitiile pe firma facute in favoarea asociatilor reprezinta cheltuieli -se aplica reglementarile Ordinului 1802/2014
4.17.2. Cheltuieli
449. (1) Cheltuielile entitatii reprezinta valorile platite sau de platit pentru:
- consumuri de stocuri si servicii prestate, de care beneficiaza entitatea;
- cheltuieli cu personalul;
- executarea unor obligatii legale sau contractuale etc.

Din pct. de vedere fiscal din 2016 nu se mai considera dividend suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia- aceste prevederi erau prevazute la art. 7 alin.12 CF 2015
Din pct. de vedere al impozitului pe profit cheltuielile in favoarea asociatilor sunt considerate cheltuieli nedeductibile-cf. art.25 alin.(4) lit.d)
Din pct. de vedere al impozitului pe veniturile microintreprinderilor cheltuielile in favoarea asociatilor nu au legatura cu modul de impozitare, dar diminueaza profitul contabil si pot fi reincadrate din pct. de vedere al tranzactiilor.
Reguli pentru reincadrarea tranzactiilor/activitatilor
4. In sensul prevederilor art. 11 alin. (1) din Codul fiscal, prin tranzactie fara scop
economic se intelege orice tranzactie/activitate care nu este destinata sa produca avantaje
economice, beneficii, profituri si care determina, in mod artificial ori conjunctural, o
situatie fiscala mai favorabiaă. In situatia reincadrarii formei unei tranzactii/activitati
pentru ajustarea efectelor fiscale se aplica regulile de determinare specifice impozitelor,
taxelor si a contributiilor sociale obligatorii reglementate de Codul fiscal.

In privinta platii acestor achizitii de catre administator, cu care societatea ia creditat, sunt valabile prevederile lg. 31/1990 art. 144.4 doar ptr. societatile pe actiuni-prevederile nu se aplica ptr. societatile cu raspundere limitata.
Societatea pe actiuni
Despre administratia societatii
Art. 144.4
(1) Este interzisa creditarea de catre societate a administratorilor acesteia, prin intermediul unor operatiuni precum: a) acordarea de imprumuturi administratorilor;
(3) Prevederile alin. (1) nu se aplica: a) in cazul operatiunilor a caror valoare exigibila cumulata este inferioara echivalentului in lei al sumei de 5.000 de euro;
Societatea cu raspundere limitata
Art. 197
(4) Dispozitiile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata, indiferent daca sunt sau nu supuse obligatiei de auditare.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2016 - 11:54 AM

multumesc mult, @Lexiroxi ! :smile:

in art. 449(1) sunt specificate, pe buna dreptate, numai chelt. ale entitatii, nu si cele personale ale asociatilor.

pana la urma, daca am inteles bine, si tu ai observat ca se bat cap in cap CF si L31/1990 in privinta chelt. facute in favoarea asoc. :sad: ?
chestiunea este : ce-i de facut ? tu cum procedezi in asemenea cazuri ?



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2016 - 02:29 PM

Incerc sa sintetizez putin:

Legea 31 (societati):
Este interzisa plata dividendelor inainte de aprobarea bilantului si repartizarea profitului (este infractiune!).

Ordin 1802 (situatii finaciare si planul de conturi):
Nu se pot considera cheltuieli achizitiile in folosul asociatilor (nu se incadreaza la liniutele din 449.)
Deci ar trebui incadrate in alta parte (nu pe clasa 6)

Codul fiscal:
Nu pot fi deductibile (nici cheltuiala nici tva-ul)

Eu deduc de aici ca nu pot sa le inregistrez pe cheltuiala (nici macar nedeductibila) si ar trebui sa le prind pe sume de recuperat (daca n-am dividende de dat) sau pe dividende (daca am).



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2016 - 02:38 PM

da, Gabita ! :smile: aceeasi sinteza am facut-o si eu, am tras aceeasi concluzie !

voi cum procedati, oameni buni ?



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 February 2016 - 10:53 PM

in opinia mea e clar ca aceste achizitii platite de catre societate pot fi incadrate ca fiind facute in favoarea asociatilor deci plata poate fi considerata din pct. de vedere fiscal ca fiind dividend - cf. art. 7 alin.(11) impreuna cu art.97 alin.(7), prin urmare se calculeaza, se declara si se plateste 5% impozit pe dividend (ca si pana acum)
platile trebuie decontate imediat/cat mai repede, pentru a nu fi considerate dividende in avans

461=401 461=446
4451=461

Si da. Nu este indicat ca aceste achizitii sa fie trecute ca cheltuieli ale societatii
in cazul in care au fost inregistrate ca cheltuieli –avand documente justificative pe numele societatii se considera ca societatea beneficiaza de aceste achizitii- doar din pct. de vedere fiscal sumele se asimileaza cu dividendele, nu este o distribuire de dividende din profituri, nu se inregistraza pe contul 457



#10 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 February 2016 - 11:23 AM

Sunt de acord cu concluzia Lexiroxi, nu sunt de acord cu prezumtia de fapte penale exprimata de Otilia si mgabi, in practica eu aplic interpretarea lui Lexiroxi.

Am mai scris-o si o cunosc foarte bine din practica mea : prevederile din L31/1990 cf. careia plata dividendelor nerepartizate/nedistribuite este infractiune, art. 272^1(b) sunt luate in considerare de organele de cercetare penala si instante numai in urma plangerilor facute de catre asociatii prejuduciati in interesele lor intr-o firma. ANAF poate mentiona la un control ca s-au folosit banii unei firme private in interes personal, poate constata diferente de plata pentru impozite si contributii, dar nu are calitatea de parte vatamata in presupusa infractiune mentionata.

Deci daca se prezinta spre contabilizare documente justificative care indeplinesc conditiile de forma pentru orice tip de cheltuiala efectuata intr-o firma, acestea se vor inregistra si se vor accepta platile efectuate. In functie de obligatiile din fisa postului sau prevazute in contractul de prestari servicii, "contabilul" poate obtine o justificare sau o aprobare din partea administratorului in vederea incadrarii corecte in categoria de cheltuieli corespunzatoare si sa calculeze/declare impozitul pe dividende fiscale dupa caz. Si cu asta se incheie grija penalului. Mai ramane in atentie responsabilitatea "contabilului" pentru raportarea la ONPCSB sau ANAF a operatiunilor suspecte de spalare de bani, nu poate fi evitata legal sau acoperita printr-un document intern, trebuie apreciat de la caz la caz ce este de facut ca sa se evite sanctionarea cu amenda.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2016 - 04:25 PM

multumesc frumos, @mutual !

@Lexiroxi :
deci, e clar ca nu folosim ct. de chelt (6xxx = 401) ci ct. 461 (461 = 401) ! ma bucur ca suntem de aceeasi parere aici.

eu nu sunt de acord cu calc. si plata impozitului pe dividende aferent "chelt" tratate ca divid. dpv fiscal fiindca art. care dadea aceasta portita s-a eliminat complet in CF 2016, este o chestiune evidenta care ce ma face sa cred ca indubitabil nu se mai doreste abordarea asta ref. la chelt. in favoarea asociatilor fiindca, altfel, il lasau naibii acolo sau il puneau, in aceeasi forma, in alta parte.

@mutual :
pari rodat in spete juridice de acest tip si chiar imi doresc sa fie asa cum spui tu, sincer ! in general vb., am incredere in ce spui !
din pacate, pana la NUP (neinceperea urmaririi penale, pt cine nu cunoste abrevierea) e mare bataie de cap si eu una mai degraba as evita atata balamuc si chelt. suplimentare cu un dosar penal + avocatii de rigoare.
dar asta e doar parerea mea, eu sunt mai prudenta cu spete in care legislatia nu e f clara si unde "organu' " imi poate face sicane destul de usor tocmai pt ca poate, ca il lasa legea.

inca o data va multumesc pt implicare, dragilor ! :wub:

alte pareri ? :smile: poate ca cineva a trecut nemijlocit prin asemenea caz si ne spune concret cum a fost.



#12 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 06 February 2016 - 12:46 AM

Am lucrat si lucrez la expertize judiciare ocazionale, calcul de prejudicii, incalcari CF si CFP. De regula, cazurile penale de natura economica, financiara, sunt simple ca si incadrare, se refera la evaziune fiscala in cele 2 forme uzuale, neevidentierea veniturilor reale si inregistrarea de cheltuieli (plati) pentru operatiuni fictive, sau neplata la termen a impozitului si contributiilor sociale cu retinere la sursa. Propunerea de NUP din partea politiei si insusita de procuror este ceva rar, mai degraba procurorii decid clasarea plangerilor si nu emit rezolutia de incepere a cercetarii penale pentru infractiunile de natura economico-financiara, cu motivatia inexistentei prejudiciului real pentru "paracios" - penalul nu se face de dragul aplicarii ad-literam a legii, s-ar ajunge ca 30% din populatia adulta sa fie in puscarii si toti angajatii bugetari (vezi anaf, mfp, s.a.a.) printre intemnitati.

Discutia topicului este relevanta numai dpdv al impozitarii cheltuielilor personale efectuate in favoarea asociatilor si despre identificarea acestora din suma cheltuielilor inregistrate nedeductibile fiscal. Chiar si lenjeria intima, parfumurile, produsele cosmetice pot fi cumparate drept cadouri care tin de imaginea firmei (de ex. pentru persoane de legatura de prin birourile de la anaf, itm, vama, arr, isdc) care se potrivesc de minune si pe masura si gusturile patronilor din firma pentru care presteaza servicii "contabilul" . Numai din exemplul acesta va puteti da seama ce ar insemna aplicarea penala si ad-literam a legii in zeci de mii de firme din RO care mai misca ceva. Cu totul, in puscariile din RO exista un stoc mediu anual de cca. 90.000 de incarcerati si nu mai sunt locuri la standardul minim european.

Aceasta postare a fost editata de mutual: 06 February 2016 - 12:48 AM




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2016 - 03:19 PM

daca am inteles bine, spui ca, de fapt, legea nu se aplica si asta NU din motive ce tin de esenta fiscala si juridica a pbl., ci de elem. pur organizatorice priv. sanctionarea in sine.
cu alte cuvinte, cand se ajunge la analiza situatiei si aplicarea sanctiunilor pe parte juridica, autoritatile efectiv "inchid" ochii fie din cauza prejudiciului considerat a fi prea mic pt "deranj", fie din lipsa spatiilor de "cazare" ... adica, din motive ce tin de "meandrele concretului", se limiteaza f mult aplicarea sanctiunilor si unde nu e sanctiune. legea nu e "vie" !

multumesc f mult pt pct. de vedere ! :smile:

eu una nu risc fiindca va jur ca mi s-a intamplat sa fiu "fericita" exceptie, adica persoana incepand cu care regulile acceptate tacit si aplicate in acelasi mod ani de zile au fost schimbate brusc si pe neanuntate; ca urmare, am fost prinsa in "offside" si sanctionata (probabil si ca exemplu), chiar daca inaintea mea zeci de alte pers. facusera exact acelasi lucru, toata lumea din unitate stia despre procedura - cu incuviintarea implicita a aceleasi conduceri.
mi-am luat atunci o lectie importanta, eram in primii ani de serviciu si m-a durat mult c-am fost (singura) sanctionata fara "preaviz", dar iata ca mi-a prins bine fiindca apoi am devenit f prudenta si asta cred ca m-a salvat din alte mizerii mai mari ce mi se puteau intampla (aia n-a fost mare lucru, dar mi s-a parut f. nedrept modul in care s-a pus pbl.).

deci, cum se zice, "o data e prima data" si de aceea eu refuz sa ma expun unor riscuri inutile, mai ales ca, la orice control, 99% dintre patroni devin brusc "fecioare neprihanite" si dau vina exclusiv pe contabil !

repet, dragilor, este doar modul meu de abordare generala priv. asumarea unor riscuri ... dar voi faceti cum credeti de cuviinta, cat va tin nervii, cat de mult sinteti siguri ca aveti sustinerea conducerii, etc ..., dar nu uitati ca firmele mici sunt cel mai usor de "tocat" fiindca au cele mai scazute resurse de aparare, iar "organu' " stie asta f bine.

:smile:



#14 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2016 - 10:15 PM

Din 2016, cheltuielile facute in favoarea asociatilor s-au mutat la Venituri din alte surse.
ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(1) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 Norme metodologice
(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:
h) bunurile şi/sau serviciile primite de un participant la persoana juridică, acordate/furnizate de către persoana juridică în folosul personal al acestuia;
i) suma plătită unui participant la o persoană juridică, în folosul personal al acestuia, pentru bunurile sau serviciile achiziţionate de la acesta, peste preţul pieţei pentru astfel de bunuri ori servicii;

ART. 115 - Calculul impozitului și termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reținere la sursă la momentul acordării veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut pentru veniturile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. a) - k), precum și în normele metodologice elaborate în aplicarea art. 114.
(2) Impozitul calculat și reținut reprezintă impozit final.
(3) Impozitul astfel reținut se plătește la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reținut.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 March 2016 - 04:50 PM

Da. in cazul in care achizitiile/serviciile achizitionate sunt trecute pe cheltuieli si sunt platite de catre societate fara recuperarea sumelor de la asociati sumele respective sunt impozitate cu 16%; impozitul se calculeaza si se retine la sursa si reprezinta impozit final



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2016 - 02:07 PM

deci, inteleg ca incepand cu 2016 chelt. in favoarea asociatilor sunt impozitate la asociatii beneficiari, ca pers. fizice.
asta implica si declararea lor. ca venituri impozabile din alte surse (ale asociatilor) !!

cu tva-ul aferent acestor chelt. in favoarea asociatilor cum facem ? il deducem sau il includem in cheltuiala la care aplicam 16% impozit ? :smile:
tu cum faci ?

multumesc pt mesaje. :wub:



#17 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2016 - 09:47 PM

Nu ai drept de deducere pentru tva, pentru ca achizitia nu este destinata unei activitati cu drept de deducere :))

Eu as impozita la asociat toata valoarea, daca o prinzi toata pe cheltuiala deductibila (inclusiv tva-ul)

Codul fiscal:
ART. 297 - Sfera de aplicare a dreptului de deducere
....
(4) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achizițiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operațiuni:
a) operațiuni taxabile;
b) operațiuni rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România;
c) operațiuni scutite de taxă, conform art.294, 295 și 296;
d) operațiuni scutite de taxă, conform art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 1 - 5 și lit. b), în cazul în care cumpărătorul ori clientul este stabilit în afara Uniunii Europene sau în cazul în care aceste operațiuni sunt în legătură directă cu bunuri care vor fi exportate într-un stat din afara Uniunii Europene, precum și în cazul operațiunilor efectuate de intermediari care acționează în numele și în contul altei persoane, atunci când aceștia intervin în derularea unor astfel de operațiuni;
e) operațiunile prevăzute la art. 270 alin. (7) și la art. 271 alin. (6), dacă taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2016 - 12:43 PM

multumesc, Gabita ! :smile:

stiu pct tau de vedere, ne-ai mai dat extrasul asta din CF (intr-un post mai sus), insa eu vroiam pct. de vedere al lui @Lexiroxi, interpretarea ei fiindca poate are ceva diferit (sau poate n-are :biggrin: ).



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2016 - 03:14 PM

Aaah, scuze :biggrin:

@Lexiroxi, daca ai alte idei sau solutii ... chiar vreau si eu sa stiu :wub:



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2016 - 07:06 PM

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(2) In aceasta categorie se includ, insa nu sunt limitate, urmatoarele venituri:
h) bunurile si/sau serviciile primite de un participant la persoana juridica, acordate/furnizate de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia;
ART. 115 - Calculul impozitului si termenul de plata
(1) Impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut pentru veniturile prevazute la art. 114 alin. (2) lit. a) - k), precum si in normele metodologice elaborate in aplicarea art. 114.

ART. 270 - Livrarea de bunuri
(4) Sunt asimilate livrarilor de bunuri efectuate cu plata urmatoarele operatiuni:
a) preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi utilizate in scopuri care nu au legatura cu activitatea economica desfasurata, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial;
b) preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi puse la dispozitia altor persoane in mod gratuit, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial;
ART. 271 - Prestarea de servicii
(4) Sunt asimilate prestarii de servicii efectuate cu plata urmatoarele:
a) utilizarea bunurilor, altele decat bunurile de capital, care fac parte din activele folosite in cadrul activitatii economice a persoanei impozabile in folosul propriu sau de catre personalul acesteia ori pentru a fi puse la dispozitie, in vederea utilizarii in mod gratuit, altor persoane, pentru alte scopuri decat desfasurarea activitatii sale economice, daca taxa pentru bunurile respective a fost dedusa total sau partial, cu exceptia bunurilor a caror achizitie face obiectul limitarii la 50% a dreptului de deducere potrivit prevederilor art. 298;
b) serviciile prestate in mod gratuit de catre o persoana impozabila pentru uzul propriu sau al personalului acesteia ori pentru uzul altor persoane, pentru alte scopuri decat desfasurarea activitatii sale economice

in cazul in care TVA aferenta produselor achizitionate/ serviciilor prestate a fost dedusa, operatiunea este asimilata livrarii de bunuri/prestari de servicii efectuata cu plata- in consecinta societatea are obligatia de a colecta TVA
impozitul de 16% se calculeaza la valoarea totala, inclusiv TVA- care reprezinta venitul brut acordat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL