Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Clarificare TVA pentru neplatitor de tva care vinde in UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Clarificare TVA pentru neplatitor de tva care vinde in UE

4 replies to this topic

#1 andy12345

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2016 - 08:39 PM

buna ziua,

am si eu un SRL (NEPLATITOR de tva) care are ca domeniu de activitate programarea software (cod caen 6201, si altele secundare)

Ca si clienti am 20-30% din UE (majoritatea sunt din afara UE). Cum ar trebui sa procedez cu acesti clienti UE in privinta TVA ?
acum m-am trezit si eu citind pe net (contabilul meu mi-a zis ca nu trebuie sa fac nimic) ca ar trebui sa emit facturi cu tva care va trebui platit in tara beneficiarului (UK, spania, italia).

Citind tot pe internet, vad tot felul de experti si pareri, dar nu sunt lamurit deloc. Cum trebuie procedat ca la carte ?
ar fi mai inteligent sa trec ca platitor de TVA si sa fac facturi pentru toata lumea ? (mentionez ca cifra de afaceri se apropie de cei 220 de mii de lei)

Daca trec la tva, pentru clientii din afara ue practic nu voi plati TVA, si banii aceia ar ramane in profitul firmei corect ?

as dori o parere avizata a cuiva care stie despre ce e vorba sau care se afla in aceeasi situatie.

multumesc,
george

Aceasta postare a fost editata de andy12345: 25 January 2016 - 08:43 PM




#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 25 January 2016 - 11:01 PM

In mod evident trebuie sa incerci sa obtii codul de platitor de TVA, se pare ca te vei incadra la un moment dat destul de apropiat in aceasta categorie. Daca vei fi refuzat de anaf (procentul anuntat oficial de respingere este de cca. 35% din cereri), vei plati TVA pentru tot ce prestezi, indiferent de client.

Daca obtii aprobarea anaf pentru platitor de TVA, sa inregistrezi SRL-ul si in Reg. Operatorilor Intracomunitari, vei factura cu acelasi cod TVA. Cel mai usor va fi de lucrat cu clientii non-UE, va fi export de servicii, operatiune scutita de TVA.

Foarte laborioasa este facturarea in CEE: statutul clientilor comunitari directi dpdv al TVA, natura reala a prestarilor de servicii, determina cel putin 5-6 situatii distincte, unele cu colectare si plata de TVA, altele scutite. Le gasesti prin cautare chiar pe forum, Lexiroxi si Otilia au completat o schema detaliata conform codului fiscal. Si aici, contabilul acestui SRL ar avea un rol de identificare a situatiei fiscale potrivite operatiunilor derulate, are documente, contracte, formulare, acte in fata si discutati direct.

Banii de TVA nefacturat "ar putea intra" ca profit al firmei intr-o situatie in care clientii iti permit sa mentii acelasi pret, fie piata ta este rigida si reglementata in acest sens, fie clientii sunt captivi in piata. Fara un TVA inclus in pret firma ta este mai competitiva pentru un segment de clienti. Obiectivul principal ramane volumul de vanzari la pretul cel mai bun posibil.




#3 andy12345

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2016 - 11:57 PM

multumesc pentru clarificari. Momentan este inceput de an si inca nu am depasit plafonul. Ce fac pana il depasesc eu fiind neplatitor momentan ?
si a doua intrebare: din ce motive as putea fi refuzat de anaf ?



#4 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 08 February 2016 - 10:33 AM

Vezi postareamutual, la 25 January 2016 - 11:01 PM, a spus:

Daca obtii aprobarea anaf pentru platitor de TVA, sa inregistrezi SRL-ul si in Reg. Operatorilor Intracomunitari, vei factura cu acelasi cod TVA.
am o presimtire, poate gresita: De mentionat ca desi neplatitor de TVA, SRLu trebuie deja sa fie inregistrat in scopuri de TVA pt opreatiunile intracomunitare si trebuie deja sa factureze cu acel cod in scopuri de TVA, catre clientii UE si o face fara sa aplice TVA, indiferent de cum e clientul din UE (platitor sau nu) Si in plus se depune 390 VIES. Si toate astea cu prima factura emisa pt UE, ca e de anul trecut sau de acum 3 ani sau cand a fost.



#5 miagheorghe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2016 - 09:53 AM

Vezi postareaciuly, la 08 February 2016 - 10:33 AM, a spus:

Vezi postareamutual, la 25 January 2016 - 11:01 PM, a spus:

Daca obtii aprobarea anaf pentru platitor de TVA, sa inregistrezi SRL-ul si in Reg. Operatorilor Intracomunitari, vei factura cu acelasi cod TVA.
am o presimtire, poate gresita: De mentionat ca desi neplatitor de TVA, SRLu trebuie deja sa fie inregistrat in scopuri de TVA pt opreatiunile intracomunitare si trebuie deja sa factureze cu acel cod in scopuri de TVA, catre clientii UE si o face fara sa aplice TVA, indiferent de cum e clientul din UE (platitor sau nu) Si in plus se depune 390 VIES. Si toate astea cu prima factura emisa pt UE, ca e de anul trecut sau de acum 3 ani sau cand a fost.

Buna ziua,

Asa este. Un neplatitor de tva trebuie sa obtina un cod special de tva si sa se inscrie in Registrul Operatorilor Intracomunitari inainte de efectuarea operatiunilor de prestare pentru un clienti din U.E. confom Codului Fiscal. Fiecare prestare se declara in 390 VIES.

Si daca esti platitor de tva trebuie sa te inscrii in Registrul Operatorilor Intracomunitari inainte de efectuarea unor astfel de operatiuni. Si se depune 390. Diferenta este ca numai trebuie sa obtina un cod special de tva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL