Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D 101 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D 101 - topic 2016


14 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 January 2016 - 10:32 PM

Cheltuiala cu impozitul profit apare inlcusa odata evident la cheltuieli de exploatare. Dar ca si cheltuiala nedeductibila la ce rand din formularul D101 se va trece (sau include) pentru a iesi baza impozabila corecta?



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2016 - 08:38 AM

2...26...si 50

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2016 - 10:09 AM

Buna dimineata, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

In D101 pentru anul 2013 am impozit pe profit (provenit de la micro, firma a trecut la imp. pe profit in dec.2013) platit in plus 5000 lei. La dec.2015 voi avea impozit pe profit de plata 1200 lei, cum se vor scadea acestia din suma de 5000 lei? In balanta imi pare diferenta platita in plus , adica 5000 -1200 =3800 lei in debit cont 441. Cum se va regla in fisa sintetica? Am luat fisa de la administratie si la ghiseu mi s`a spus ca eu voi face aceasta reglare. Cum voi face eu? In fisa sintetica la capitolul ``impozit pe profit`` apare suma de 5000 lei astfel: coloana document: dec scadenta 25.03.2014 , coloana 10 Incasari apare ``DIM`` iar coloana 13 ``Diferenta`` apare suma de 5000 lei.
In D101 an 2013 a, rd.49 imp.profit declarat in D100`` suma 5000 lei si rd.51 `` imp.profit de recuperat`` suma 5000 lei, suma care a fost platita in cursul anului 2013. Nu stiu unde trebuie sa trec aceasta suma in D101 pentru anul 2015, astfel incat la suma de recuperat sa fie cea corecta si identica cu balanta la dec.2015.
Multumesc



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2016 - 04:22 PM

BUna ziua, va rog, ma ajuta cineva?
Daca ramane sold debitor la ct. 441 la dec.2015 iar firma devine platitoare de impozit pe ven.micro din 2016, pot cere compensare cu viitoarele sume reprezentand impozitul pe venitul micro?
Multumesc



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2016 - 02:48 PM

Buna ziua, nu stie nimeni? Multumesc



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 February 2016 - 08:34 AM

da poti cere compensare intre imp profit si imp micro
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 09:43 AM

Buna dimineata, multumesc pentru raspuns. In legatura cu ce am scris pentru declaratia 101 este corect?
Daca firma are impozit pe profit platit in plus si o amenda neachitata in fisa sintetica, ar fi posibil ca sa se faca compensare din oficiu? pentru ca in acest caz nu ar mai ramane impozit din care sa se scada cel de plata la dec.2015.
Multumesc



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 03:15 PM

CPF 2016, art. 167 - Compensarea
(1) .....
(2) Creanțele debitorului se compensează cu obligații datorate aceluiași buget, urmând ca din diferența rămasă să fie compensate obligațiile datorate altor bugete, în mod proporțional, cu respectarea condițiilor prevăzute la alin. (1).
(3) ..................
(4) Dacă legea nu prevede altfel, compensarea operează de drept la data la care creanțele există deodată, fiind deopotrivă certe, lichide și exigibile.
(5) .....
(6) ................
(7) Compensarea se constată de către organul fiscal competent, la cererea debitorului sau din oficiu. Dispozițiile art. 165 privind ordinea stingerii datoriilor sunt aplicabile în mod corespunzător.
(8) Organul fiscal competent comunică debitorului decizia cu privire la efectuarea compensării, în termen de 7 zile de la data efectuării operațiunii.
..............................................................................

Cererea de compensare trebuie să cuprindă elementele de identificare a solicitantului, precum și suma și natura creanțelor fiscale ce fac obiectul compensării. Ea va fi însoțită de documente care dovedesc dreptul contribuabilului la rambursarea sau restituirea de la buget a sumelor.

Fisiere atasate





#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2016 - 10:04 PM

'"compensarea opereaza de drept" ... uite la asta m-am uitat si eu multa vreme lung si n-am priceput de ce sa mai cer compensarea daca ea opereaza de drept ?!?!

Se aplica sau nu alineatul ... sau legea n-are valoare pe la ANAF?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2016 - 10:54 AM

mai bine sa ia fisa pe platitor si sa se uite acolo, ca poate s-a facut compensarea deja, dar nu au instiintat-o inca.
acum mi-am amintit ca si mie mi s-a intamplat sa-mi faca compensarea unor penalizari la impoz. pe profit, cu o suma de impoz. pe profit ramasa platita in plus cf. decl. 101 - asta a aparut in fisa pe platitor, dar eu nu am primit decizie de compensare niciodata.

vreo 2 ani mai tarziu, cand am luat fisa pt altceva, am vazut operatiunea acolo si atunci a trebuit sa fac NC 6581 = 4481 si 4481 = 4411 ca sa sting suma si la mine in conta, noroc ca era suma mica si nu au fost alte complicatii cu rectificative fiindca am facut-o pe seama rezultatului fiscal curent.

ufff...
in Romania, meseria asta e f migaloasa si riscanta dpv financiar, f pretentioasa si solicitanta dpv intelectual, trebuie sa fii permanent alert, cu atentia impartita in 14 ca sa nu-ti scape ceva important in valul de schimbari atat de dese si sa faci vreo nefacuta care sa implice amenzi si alte costuri ... uite de asta contabilii se uzeaza atat de mult pana la batranete, mai ales cei care muncesc mult, timp indelungat. :sad:
s-a ajuns pana acolo incat, ca fie un contabil bun, pers. respectiva trebuie sa aiba un IQ peste medie fiindca altfel chiar nu se poate descurca in acest hatis legislativ, cu toate procedurile ANAF si cu fiscalitatea asta ingrozitor de stufoasa si de complicata.
n-ar trebui sa fie atat de greu in meseria asta, chiar n-ar trebui... :angry2: eu am 55 de ani, fac conta din 1992 si va marturisesc ca de vreo cativa ani simt ca, incet-incet, a inceput sa ma lase 'clorofila' si nu mai sunt asa 'verde' cum eram !



#11 madacta80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 March 2016 - 05:46 PM

Buna ziua
As avea nevoie de ajutor din partea dvs. La declaratia 101 am niste erori ., Atasez un print screen . Nu reusesc sa imi dau seama ce gresesc. Sumele sunt corecte. Multumesc anticipat

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madacta80: 08 March 2016 - 05:46 PM




#12 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 March 2016 - 02:18 PM

la rd 26
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#13 madacta80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 March 2016 - 05:10 PM

nu am cheltuieli cu imp pe profit, am pus totusi 0 si tot aceeasi eroare imi da.



#14 sorinasoare

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2016 - 10:26 AM

la eroarea din Decl 101 este vorba despre perioada(zz.ll.aaaa) si scadenta platii
Acolo este erora



#15 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2016 - 01:54 PM

Buna ziua,

Am o firma care este in primul an financiar si fiscal modificat: 01.01.2015-31.03.2016. La decembrie 2015 am depus doar 100. Acum, pentru martie depun 101 pana la 25 Mai. Intrebarea mea este daca mai depun 100 pentru martie? Cand este inchidere la 31.12 se depune doar 101, fara 100. Mi se pare normal ca sa aplic aceeasi regula si acum.

multumesc de ajutor!
Degeaba ai dreptate daca nu ti-o da cineva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL