Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stingere ct. 404 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

stingere ct. 404

2 replies to this topic

#1 Elena Square

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 January 2016 - 07:53 PM

Bună seara!
Spuneți, vă rog, pot să sting furnizori "404" cu contul 462 "creditori diverș" . De exemplu, s-au achiziționat niște scaune și mese, dar contul s-a stins cu "creditori diverși, adică am luat de la asociați bani ca să plătim. Este legal? E corect?
In cazul achiziției unor bunuri care se amortizează, acest lucru nu va afecta deductibilitatea cheltuielilor cu amortizarea?



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 27 January 2016 - 09:36 PM

1. Avem cumpararea mijlocului fix, 2xx = 404
Pana aici totul e OK, nu avem nici o problema cu deductibilitatea amortizarii, cumpărarea e corectă.

2. Avem plata furnizorului de imobilizari, care e altceva decât cumpărarea și, chiar în cazul în care nu ați fi plătit deloc nu ar fi putut influența corectitudinea cumpărării.
Plata nu putea fi facuta decat cu bani, deci nu putem avea decat 404 = 5311 sau 404=5121
Din acest motiv nu e foarte corect sa avem "scurtătura" 404=462 dar nu e o tragedie, jumatate din contabilii din tara asta fac, de exemplu, operațiuni de genul 6xx=5311 și nu cred că a pățit unul din ei ceva. Dacă căutați bine veți găsi și monografii contabile sau cursuri unde sunt prezentate astfel de operațiuni. Dar acest gen de "scurtături" nu sunt elegante.

3. Ati luat banii de la asociati si i-ati bagat in banca sau in casa, deci 5311 sau 5121 = 462
Singura obiecție pe care o am este că eu, în situația prezentată de dumneavoastra, aș fi folosit 4551 în locul contului 462.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2016 - 03:26 PM

f. corect ce spune @kamtech. :smile:

si eu as fi folosit ct. 4551 in loc de 462.
nu e o contare eleganta, e adevarat, dar reflecta exact fenomenul economic, adica asociatul plateste bunul direct din buzunarul sau, fara a mai trece banii prin firma - ce poti sa faci daca chiar asa se intampla ... :sad:






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL