Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata accidente de munca la codul caen secundar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata accidente de munca la codul caen secundar

4 replies to this topic

#1 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 01 February 2016 - 09:48 AM

buna ziua, incepand din anul 2013, in baza unui act de la Registrul Comertului, avem un obiect de activitate secundar, cel din care vin 100% din veniturile firmei.In declaratia 112, la codul caen este trecut codul secundar, nu cel din CUI.Calculul contributiei de accidente de munca s-a facut la coeficientul Caen secundar.Este gresit?Trebuia in declaratie sa fie mentionat Codul caen principal si calculat contributia de accidente la caen-ul principal?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2016 - 10:05 AM

Gresit este faptul ca n-ati modificat codul caen principal, care nu mai este cel vechi.
Sfatul meu este sa faceti cat mai repede modificarea la registru (si apoi si la anaf).

Activitatea principala este cea noua, doar ca n-ati modificat documentele societatii si e rost de amenzi.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2016 - 12:24 PM

probleme nu o sa ai dpv fiscal fiindca acolo ai declarat bine cf cod CAEN al activ. preponderente.
ar putea sa apara ceva necazuri numai pe parte civila daca activ. desf. (secundara devenita principala) nu este autorizata corespunzator fiindca actele si operatiunile savarsite fara autorizatiile prevazute de lege sunt lovite de nulitate absoluta, iar persoanele care le-au facut raspund nelimitat si solidar pentru toate prejudiciile cauzate, independent de aplicarea altor sanctiuni.

daca aveti toate autorizatiile necesare, atunci eu zic ca treaba nu-i asa de grava si ca se poate rezolva cu bine facand toate demersurile la ONRC - asa cum f bine a spus si @mgabi. :smile: doar garda te poate, eventual, amenda pe legea 31/1990.

exista un topic (mai vechi, ce-i drept) care trateza exact cazul tau, aici : http://www.conta.ro/...ncipalsecundar/
ca sa-ti faci o idee ... dar si L31/1990 s-a mai schimbat din 2007, ia vezi daca mai sunt valabile prev. alea ...



#4 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 01 February 2016 - 10:21 PM

Dna Otilia, va mulțumesc pt promptitudine.Avem un act de la Registrul comerțului în care e autorizează să activăm cu noul caen, dar CUI nou cu noul Caen nu avem.Cred ca ar trebui făcute anumite demersuri în acest sens și nu știu cum să încep.Mă puteti îndruma?Aceste demersuri trebuiesc făcute doar la Reg. Comerțului sau și la Anaf?

Multumesc si lui mgabi.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 12:02 PM

cu drag ! :smile:

in acest moment nu sunt sigura decat de ONRC, dar @mgabi zice ca trebuie si la ANAF, iar eu am incredere in ce zice ea fiindca greseste f rar.
ma interesez si eu si revin.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL