Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfuri inreg. la PV cu amanuntul si vandute en gross - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Marfuri inreg. la PV cu amanuntul si vandute en gross

5 replies to this topic

#1 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 February 2016 - 02:06 PM

Buna ziua,

In contabilitatea preluata de mine, marfa este inregistrata la pret de vanzare cu amanuntul , desi este vanduta en gross la un o societate care ne plateste cu OP LA 30 DE ZILE. Deci am in contabilitate ct 378 cu adosul aferent si ct 4428 cu tva marfuri.
As vrea ca de la 01.01.2016 sa le inregistrez la pretul de achizitie deoarece le vindem en gross.
CUm pot sa realizez acest lucru?Ce fac cu soldul ct 378, 4428?
Multumesc!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 08:19 AM

Faceti nota contabila de reglare intre 371, 378, 4428 ca sa nu mai aveti solduri la 378 si 4428

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 08 February 2016 - 12:42 PM

Multumesc!
Cum ar fi mai corect sa fac acesta inregistrare in dec 2015 sau in prima zi din ianuarie?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2016 - 02:33 PM

depinde cum ai inventarul la decembrie ... banuiesc ca este la pretul cu amanuntul, nu ? il strici ?
eu as lasa 2015 cap-coada la un fel si as schimba de la 1 ian. 2016 :smile:



#5 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 February 2016 - 08:41 AM

Multumesc!
Din ianuarie , cand descarc gestiunea de marfuri tb sa folosesc una din metodele FIFO, lifo sau CNP?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2016 - 09:48 AM

FIFO e cea mai uzuala.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL