Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli deductibile/ nedeductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

cheltuieli deductibile/ nedeductibile

12 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 February 2016 - 09:28 PM

buna

as dori sa aflu si parerea voastra : cheltuielile aferente unei masini data altei SC in baza unui contract de comodat sunt deductibile sau nu ? vorbim de o masina sub 3.5 t si despre care nu stim daca deserveste in proportie de 100% activitatea economica

pt a nu lasa loc de interpretare vis-a-vis de ch cu impozit, asigurare etc, ce ar trebui specificat in contract?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 12:15 PM

Anda ... masina e data in comodat, dar voi suportati chelt., nu firma care o foloseste ? asa se intelege la cum te-ai exprimat si e o sit. complet anormala.

la contractele de inchiriere (fie ele si gratuite cum este comodatul), chelt. cu utilizarea auto se suporta de catre locatar (beneficiar), eu una n-am vazut pana acum vreun ctr. care sa puna locatorul sa suporte chelt. altuia de utilizare a bunului.

totusi de-ar fi asa, atunci este evident ca aceste chelt. ale locatorului (firmei care da in comodat auto) sunt nedeductibile in intregime si fara discutii fiindca nimic din operatiunea asta nu este in beneficiul firmei, in scopul desfasurarii activitatii ei economice, a obtinerii de venituri.




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 22 February 2016 - 07:40 PM

Beneficiarul ctr -ului refuza sa plateasca asigurarile RCA + CASCO pe motiv ca nu le poate deduce...masinile nu pot circula fara ele asa ca...asta e situatia



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2016 - 11:23 AM

proprietarul poate sa achite asigurarile, apoi - daca asta este mentionat in ctr. de comodat - poate face un decont cu aceste chelt. catre beneficiar si in acest fel acesta si le poate deduce in masura in care utilizarea auto este in folosinta beneficiarului 24 ore din 24 (altfel se calc. proportional).
repet, daca exista clauza in ctr. de comodat prin care beneficiarul suporta toate chelt. de utilizare ale auto (si ar trebui sa fie).



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 09 November 2016 - 12:25 PM

Buna ziua

Cum vedeti voi ch cu combustibil in cazul unei masini - propritar salariat - utilizator SC, in baza unui ctr de comodat

Salariatul respectiv foloseste din cand in cond masina in interesul firmei, aduce BF pt combustibil si anexeaza foaie de parcus strict pt km parcursi in interesul firmei

Combustibilul consumat cf foii de parcurs este deductibil 100% sau 50%?

Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2016 - 01:46 PM

la prima impresie s-ar putea spune ca poti aplica doar deductibilitatea de 50% datorita faptului ca masina nu este folosita numai pt activ. economice ale firmei - in sens strict.
desi nu vizeaza un aspect fiscal, ci unul mai degraba juridic, pt fisc poate fi important si felul in care este formulat ctr. de comodat, cate zile/sapt... cate ore/zi ... astfel incat BF de combustibil sa nu fie aferent unei deplasari in afara acestor intervale, adica atunci cand firma nu ar mai avea dreptul de folosinta asupra auto.

Zic "la prima impresie" fiindca analizand textul CF 2016 vedem ca exista doar 2 conditii clare pt deductibilitate integrala, si anume existenta BF/ factura (ordin de deplasare) + foaie de parcurs. Atat !

NM CF 2016, art. 16
.....
(2) Justificarea utilizării vehiculelor, în sensul acordării deductibilității integrale la calculul rezultatului fiscal, se efectuează pe baza documentelor financiar-contabile și prin întocmirea foii de parcurs care trebuie să cuprindă cel puțin următoarele informații: categoria de vehicul utilizat, scopul și locul deplasării, kilometrii parcurși, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.


prin urmare, strict in sensul CF, daca ai aceste documente nimeni nu-ti poate contesta deductibilitatea integrala pt chelt. cu combustib. + TVA, chiar daca auto e folosit si pt alte scopuri personale, insa pt care NU se deconteaza nimic pe firma (aici este elementul esential, dupa parerea mea). Chiar si daca deplasarea excede un eventual interval de alocare a dreptului de folosinta cf ctr. de comodat, cata vreme numai chelt. in interesul activ. sunt decontate si pt asta se intocmesc docum. cerute de lege, deductibilitatea integrala poate fi acordata.

alte pareri, va rog ? :smile:



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 10 November 2016 - 03:34 PM

Multumesc pentru raspuns

Tot asa vedeam si eu lucrurile insa doream o confirmare

Acum as dori sa expun o alta speta : o firma ne-a pus la dispozitie o linie de productie ( fara ctr de chirie, fara ctr de comodat - doar asa). Materia prima noi o cumparam, productia e a noastra si o vindem
Pentru a asigura o productie constanta am cheltuit sume destul de mari cu diverse reparatii si vreau sa ma asigur de deductibilitatea lor integral

Daca in CF vechi erau deductibile ch facute in scopul obtinerii de venituri ( si eram cumva acoperiti) , in noul CF se face trimitere la :(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice,

Daca e sa consider scopul desf activitatii ca fiind obtinerea de venit si asa ar fi ok dar am nevoie de o parere izvorata din mai multi ani de experienta - poate chiar s-a lovit cineva de aceeasi problema
Multumesc



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2016 - 03:10 PM

Nu m-am lovit de aceasta pbl., insa logic ar fi asa cum te-ai gandit, as zice chiar in spiritul CF (vb de deductibilitatea chelt. vizate).
Pbl. e ca ai niste chelt. facute pt un utilaj care la tine nu exista... e ca si cum ai cumpara tus, dar nu ai imprimanta si atunci cum dovedesti ca tusul e folosit la firma daca nu ai unde sa-l pui, scriptic vb ?

Pe de alta aprte, e clar ca acea productie avea nevoie de un utilaj pt a fi produsa si neavand nici o factura care sa arate ca produsele au fost facute in alta parte/ de catre alt furnizor, devine sustenabil ca ele s-au produs de voi si ca acele chelt. de reparatii au fost facute in scopul desf. activitatii.

O alta pbl., dupa parerea mea, este faptul ca voi detineti bunuri in patrimoniu fara a avea acte de provenienta, ori L82/1991 zice :
ART. 11
Detinerea, cu orice titlu, de elemente de natura activelor si datoriilor, precum si efectuarea de operatiuni economico-financiare, fara sa fie inregistrate in contabilitate, sunt interzise.

Contraventii si infractiuni
ART. 41
Constituie contraventie urmatoarele fapte:
1. detinerea, cu orice titlu, de elemente de natura activelor si datoriilor, precum si efectuarea de operatiuni economico-financiare, fara sa fie inregistrate in contabilitate;


ART. 42
(1) Contraventiile prevazute la art. 41 se sanctioneaza cu amenda, dupa cum urmeaza:
- cele prevazute la pct. 1 si 9, cu amenda de la 1.000 lei la 10.000 lei;


------------------------------------------------------------------
In concluzie, eu cred ca v-ar trebui macar un ctr de comodat sau chiar de donatie, asta ar rezolva si restul.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2016 - 07:41 PM

Subscriu la ce a spus Otilia.

Daca nu reusesti sa dai de administratorul firmei resp. sa faci contractul de comodat sau orice alt documant care sa ateste custodia, fa-ti macar nota de primire (sau cum vrei tu s-o denumesti) in care sa specifici ca ai primit utilajul in custodie si l-ai pus in functiune in sectia X.

Il inregistrezi si in contabilitate in contul 8033 , pe analitic distinct, ca macar sa n-ai probleme ca nu l-ai evidentiat in documente/balanta.

Totusi, ar trebui sa incerci sa intocmesti contractul cu firma.



#10 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 November 2016 - 01:37 PM

Multumesc



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2016 - 03:13 PM

Cu drag si alta data ! :biggrin:



#12 M.MARIANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 December 2016 - 04:54 PM

Buna ziua,
Detin un SRL, sediul fiscal al acestuia fiind si locuinta mea. Am dedus cheltuieli cu functionarea sediului SRL (centrala termica, mobilier, chiuveta, calorifere etc), cheltuieli pe care un inspector fiscal mi le-a trecut la nedeductibile, respectiv la dividende.
Este gresit cum le-am inregistrat eu? Am considerat ca acele investitii au fost necesare functionarii sediului fiscal. Multumesc.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2016 - 01:55 PM

Vi le-a considerat nedeductibile fiindca in acel spatiu locuiti si nu se poate dovedi cu certitudine ca acele chelt. sunt exclusiv pt firma, nu si pt dvs ca persoana fizica - spatiul fiind comun.

Ca principiu fiscal, cheltuielile cu amenajarea sediului se deduc numai daca lucrarile au fost efectuate strict in acel spatiul delimitat pt care s-a declarat sediul si pt care se poate dovedi ca functioneaza acolo NUMAI firma. Contabilul dvs. stie asta, este o chestiune uzuala, nu o speta deosebita... dar probabil a vrut sa incerce vigilenta fiscului - poate nu se remarcau chelt. respective. Din pacate, incercarea nu a tinut fiindca fiscul se uita in special la acest tip de chelt. stiut fiind faptul ca multi dintre patroni isi amenajeaza locuintele in care au sediul, trecand TOATE costurile pe firma. Acum va trebui recalculat rezultatul fiscal, cu eventuale majorari la plata (daca e cazul).

Sfatul meu, daca-mi permiteti, este sa fiti mai prudenti cu asemenea chestiuni fiindca pana urma poate fi mai mare daraua decat ocaua. Cand facem planul unei afaceri trebuie asumate, cu onestitate, toate cheltuielile implicate, toate limitarile de deductibilitate ... altfel putem da de belele cu ANAF. Bine ca macar ati avut dividende neridicate din care s-au putut "lua" aceste cheltuieli considerate a fi ale dvs personal, altfel situatia se putea complica si mai mult.

Inca ceva, va rog : pe acest forum ne putem tutui fara ca asta sa insemne lipsa de respect fata de interlocutor ! :smile:

Spor mare in afacere !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL