Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cod Fiscal 2016 Conventii Civile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cod Fiscal 2016 Conventii Civile

conventii civile lector
3 replies to this topic

#1 vasi74

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 February 2016 - 04:57 PM

Salut!

Avem urmatoarea speta:
Societatea noastra organizeaza cursuri de formare profesionala ca frecventa la 2-3 luni, in diverse locatii. Perioadele cursurilor sunt stabilite in functie de solicitari (au o periodicitate relativa...).
Lectorii au fost platiti pe baza de conventie civila pana la 31.12.2015.
Intrebarea este pe ce baza legala pot fi platiti de la 01.01.2016, avand in vedere ca au statut de functionari publici ( nu pot incheia contract part de munca sau sa se faca PFA).

In speranta unor clarificari, multumesc anticipat.

Razvan Vasiliu



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2016 - 05:15 PM

dupa informatiile mele, de regula lectorii sunt platiti pe drepturi de autor.
daca nu, mentineti conventiile civile.




#3 vasi74

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 February 2016 - 09:55 AM

Multumesc pentru raspunsul promp, dar apare alta problema:

Nu pot fi platiti pe drepturi de autor intrucat societatea noastra a fost autorizata sa organizeze cursuri pe baza unor suporturi de curs avizate de institutia respectiva si pe care lectorii trebuie sa le utilizeze la fiecare curs.

Conventiile civile aveau ca obiect predarea la curs, prestatie de servicii, iar noul cod fiscal nu le mai recunoaste.

Cred ca este o scapare, clasic in legislatia noastra, in final am facut o adresa la ANAF, dar ma tem ca raspunsul va fi ''conform legii'' fara alte precizari.

Astept si alte sugestii, multumim anticipat.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2016 - 11:13 PM

Sunt venituri din alte surse, nu mai sunt tratate distinct contractele civile/de comison etc.

Se retine impozit si anul viitor vor primi acasa si decizie pentru plata sanatatii 5,5%.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL