Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum inregistrez o diferenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

cum inregistrez o diferenta

1 reply to this topic

#1 PAKULAR MIRELA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2016 - 01:04 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare tin contabilitatea la un service auto care lucreaza cu clienti prin firmele de asigurari, problema ii ca noi am facut factura pe o valoare si clientul a platit doar o parte din valoarea totala, intrebarea ii cum pot eu sa fac sau mai bine zis pe ce sa inregistrez eu aceea diferenta care ramane, ca de recuperat nu avem cum.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2016 - 02:51 PM

dupa stiinta mea, service-ul auto factureaza clientului, iar clientul isi recupereaza banii de la asiguratorul celui care a produs accidentul, insa e posibil ca suma recuperata sa fie mai mica datorita faptului ca asiguratorii au niste norme cf. carora incadreaza paguba si o platesc.

pentru ca persoanele implicate in evenimentul auto sa-si poata recupera diferenta intre ce este trecut pe deviz si ce ii achita asiguratorul la care are polita de asigurare cel care a produs accidentul, ele vor trebui sa cheme in instanta acel asigurator.

suma NU se poate inchide asa de usor/ oricum si de aceea, in fct de motivul pt care nu se achita factura de catre client, apar 2 sit. :
- factura se accepta de catre voi a fi prea mare pt servicul prestat si atunci trebuie stornata partea facturata in plus.
- factura este corecta si atunci clientul are obligatia sa o achite, chiar daca asiguratorul il despagubeste mai putin prin polita de asigurare - asta nu e pbl. voastra.
inregistrezi acea suma in litigiu in ct. de clienti incerti (4118) si il actionati in judecata pt neplata.
daca procesul ii da dreptate clientului (factura e prea mare, debitul nu se datoreaza), atunci suma devine o chelt. nedeductibila, cu ajustare de tva.
se inreg. 654 = 4118 si 4427 = 4118 (adica echivalentul unei stornari, ca rezultat fiscal)

imi amintesc ca pana in 2016 exista o posibilitate de deductibilitate pt acest tip de sume daca se inreg. ajustari de valoare (provizion). dreptul de deducere era parca de 30 % din suma, cu conditia ca ea sa fi fost inreg. initial pe venituri impozabile si sa fie mai veche de 270 zile, dar nu mai stiu daca preved. s-a pastrat si in noul CF.
era pe la art. 21 si art. 22 in vechiul CF (legat de chelt. nedeductibile si exceptii).

tot chelt. nedeductibila devine si daca nu faceti nimic, suma ramane in 4111, asteptati ca ea sa se prescrie si, pe baza deciziei administratorului, faceti inreg. 658 = 4111 si parca tin minte ca nu se ajusteaza tva.
Atentie :
OMFP, art. 328 : La scaderea din evidenta a creantelor si datoriilor ale caror termene de incasare sau de plata sunt prescrise, entitatile trebuie sa demonstreze ca au fost intreprinse toate demersurile legale, pentru decontarea acestora !

alte pareri, va rog ? :smile:
.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL