Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL - dividende 5% + alte intrebari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

SRL - dividende 5% + alte intrebari

dividende
1 reply to this topic

#1 goliath

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2016 - 05:11 PM

Buna ziua,


Vreau sa imi infiintez un micro SRL, in care voi fi asociat unic, administrator, neplatitor de TVA, 3% impozit pe venit.
Am niste nelamuriri daca ma puteti ajuta:

1. Este mai profitabil sa nu fi angajat? Sa retragi banii doar din dividende?
Presupunem ca vreau sa retrag 54.000 lei din firma.
A - dividende => Scad 5% impozit + 5,5% CAS => 48.400 lei
B - daca sunt angajat pe salariul minim => de la data de 1 mai 2016 => 1250 (1538 complet)
- pentru 12 luni platesc la stat taxe angajator+angajat = 7200 lei
- primesc 10.800 lei in mana din salariul minim
- scot dividende la sfarsit de an din ce a ramas => scad doar 5% impozitul (CAS platit prin salariu minim) => 34.200
- Total in mana => 45.000 lei
Rezulta ca neangajat, doar prin dividende iau mai multi bani si scapa si contabilul de o gramada de acte astfel. (nu am pensie si somaj dar e ok)

2. Pot sa inchiriez doar o camera dintr-un apartament pentru sediul social si sa plateasca firma integral utilitatile pentru tot apartamentul?
(Pentru a nu plati proportional, ci integral, am inteles ca daca stipulez printr-un act aditional la contractul de inchiriere se poate :
" Chiriasul se obliga sa achite toate cheltuielile de intretinere ale imobilului, gaz, apa, canal, gunoi, intretinerea condominiului, etc., chiar daca acestea sunt emise pe numele proprietarului. Proprietarul se obliga sa nu deduca aceste cheltuieli in contabilitatea altei entitati economice. Proprietarul va prezenta originalele documentelor justificative ale cheltuielilor")

2a. In cazul unui contract de comodat pot face aceeasi chestie? ~ doar o camera pt sediu social, dar cu plata integrala a utilitatilor.

3. Daca eu sunt administratorul trebuie sa mai ma platesc pentru acest post?
Daca pun o alta persoana administrator cum fac sa nu o platesc? Trebuie sa precizez in Actul Constitutiv ceva?

4. Contabilul este o cheltuiala deductibila? Sau trebuie sa platesc si toate impozitele pentru el (cass etc.)


Multumesc



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 19 February 2016 - 07:32 PM

1. Da
2. Da (cu o mica problema la deductibilitate fiscala sau cheltuiala in favoarea patronului)
3. Nu. Nu platesti. Nu.
4. Da. Da.

Succes si spor la treaba !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL