Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Model restrangere spatiu comercial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Model restrangere spatiu comercial

1 reply to this topic

#1 v_carmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 February 2016 - 07:03 PM

Salutare,
Am nevoie de putin ajutor! :)
As dori un model de cerere restrangere spatiu comercial. In noiembrie 2015 am infiintat un SRL-D, iar in contractul de comodat la obiectul contractului apare imobilul de la adresa X. In acel moment nu am realizat gravitatea situatie, dar dupa ce am fost pusa in tema cu noua lege a calcularii impozitului pe cladiri mi-am dat seama ca ar trebui sa mi se aplice cota de impozitare destinata spatiilor nerezidentiale pe tot imobilul desi eu folosesc doar 24 de metri patrati pentru spatiu comercial. Am sunat la Registrul Comertului si mi-au spus ca am nevoie de o cerere de restrangere spatiu comercial, ca apoi sa merg si la primarie sa declar punctul de lucru. Multumesc anticipat! :)



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2016 - 04:50 PM

Am cautat un model al unei astfel de cereri, insa chiar nu am gasit pe net. Personal, n-am auzit de asa ceva, dar asta NU inseamna ca tipul de cerere nu exista.
Daca de la ONRC ti s-a spus de ea, atunci tot ei ar trebui sa stie cum "arata", sau la primarie unde vei declara pct. de lucru - de vreme ce ajunge la ei.

Oricum, chestiunea nu este de contabilitate/ fiscalitate, ci una juridica, dar era posibil sa ai noroc si cineva de pe forum sa fi trecut deja prin asta.

Imi pare rau ... :sad:







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL