Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OBTINERE BILANT CONTABIL DEPUS LA ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

OBTINERE BILANT CONTABIL DEPUS LA ANAF

1 reply to this topic

#1 ballo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2016 - 03:19 PM

Sunt actionar la o firma care refuza sa-mi transmita copia semnata a bilantului anual depus la ANAF.
La ONRC l-am solicitat dar am primit raspuns ca acum acest document se tramite numai la ANAF.
As dori sa stiu daca conform noului cod fiscal pot obtine bilantul direct de la ANAF fara ca acestia
sa-mi conditioneze trasmiterea de obtinerea acordului firmei ,pe care de altfel nici nu il pot obtine.
Eventual dac puteti specifca in raspunsul dvs articolul din noul cod fiscal care ma indreptateste
sa solicit documentul dorit.
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2016 - 03:14 PM

din experienta mea, m-am gandit ca este suficienta o cerere la administratia financiara de care apartine firma cu sediul fiscal (acesta poate fi sediul social al firmei sau alt sediu/punct de lucru declarat special), insotita de dovada faptului ca esti actionar (deci ai dreptul sa stii aceste date).
dovada ca esti asociat poate fi un act constatator de la registrul comertului.
de asemenea, trebuie sa afli exact care e sediul fiscal al societatii respective sau unde a fost la data depunerii bilantului (in caz ca s-a schimbat), sanse f mari sunt sa fie chiar sediul social actual al firmei.
am sunat si la asistenta contribuabil la MFP si am cerut o parere personala asupra problemei, dna respectiva a fost superdraguta (nu sunasem pt o speta de impozite si taxe, deci putea sa ma refuze) si mi-a confirmat cele ce credeam si eu.

vei primi o copie listata sau pe suport electronic, ar fi f bine sa te duci cu un CD sau un stick pe care sa-ti puna bilantul, eventual.

succes ! :smile:

te rog frumos sa ne spui, apoi, cum ai rezolvat-o, ca sa stim si noi pe viitor care e procedura exacta.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL