Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate in partida simpla,bon fiscal deductibil ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate in partida simpla,bon fiscal deductibil ?

contabilitate in partida simp
4 replies to this topic

#1 Laci86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 March 2016 - 09:06 PM

Buna ziua,

Am efectuat o plata sub 100 ron si am primit un bon fiscal stampilat(fara factura), se poate introduce in registrul de incasari si plati, este deductibil ???



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2016 - 03:41 PM

da, este deductibil daca cele achizitionate sunt folosite in activitatea economica a PFA.
dupa parerea mea, trebuie intocmit decont pt deducerea chelt., iar tva se poate deduce daca pe BF este inscris codul fiscal al PFA.

pt baza legala vezi aici : http://www.conta.ro/...-de-bf-in-2016/




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2016 - 03:44 PM

Buna ziua, am urmatoarea situatie la PFA neplatitoare de TVA:
1. factura emisa si chitanta corespunzatoare pentru incasarea facturii pentru servicii din dec,2015, dar factura si chitanta sunt ambele emise in feb.2016, niciuna nu se ia in considerare la D200 pentru 2015, corect?
2. bonul fiscal de combustibil din dec.2015 are CIF beneficiar, l`am considerat factura simplificata si cheltuiala deductibila 50%, corect? este un cabinet medical, nu intocmeste foi de parcurs.
3. daca PFI va avea factura UE pentru un congres medical, cum inregistrez diferentele de curs valutar?
Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2016 - 11:02 AM

1. da
2. da
3. in RJIP, suma aferenta platii facturii externe va include, pe langa valoarea la cursul initial, si diferenta favorabila sau nefavorabila dintre cursul BNR initial si cursul BNR valabil la data platii (nu este nevoie sa calculezi separat dif. de curs).



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 08:21 PM

Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL