Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Teren primit ca donatie microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Teren primit ca donatie microintreprindere

3 replies to this topic

#1 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 March 2016 - 10:25 AM

O microintreprindere a primit ca donatie un teren in valoare de 20000 lei. Ce inregistrari contabile trebuiesc facute ? Se impoziteaza cu 3%? Multumesc mult!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2016 - 03:25 PM

Vezi postareabogdan_p, la 12 July 2011 - 10:21 AM, a spus:

Daca era un mijloc fix amortizabil valoarea lunara a amortizarii era trecuta la venituri
6811 =281x valoarea lunara amortizata
si
4753 =7584 valoarea lunara amortizata trecuta la venituri

Avand in vedere ca terenurile nu se amortizeaza trebuie trecuta toata valoarea la venituri la data primirii prin donatie a terenului respectiv.

4753=7584 cu valoarea intreava a terenului

un alt punct de vedere ar fi ca numai la cedarea terenului s-ar inreg. pe venituri fiindca numai la inreg. unei chelt. se inreg. si venitul.
cum terenurile nu se amortizeaza, rezulta ca singura chelt. ar fi la cedarea terenului ( eu la asta subscriu acum ):

OMFP 1802/2015 :
402. ‐ (1) ..............
(2) Subvențiile pentru active, inclusiv subvențiile nemonetare la valoarea justă, se înregistrează în contabilitate ca subvenții pentru investiții şi se recunosc în bilanț ca venit amânat (contul 475 "Subvenții pentru investiții"). Venitul amânat se înregistrează ca venit curent în contul de profit şi pierdere pe măsura înregistrării cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
403. ‐ În cazul terenurilor şi clădirilor pentru care s‐au primit subvenții şi au făcut obiectul unei cedări parțiale, la scoaterea din evidență a acestora subvenția aferentă părții cedate se transferă la venituri, corespunzător valorii contabile a terenurilor, respectiv a clădirilor, scoase din evidență.

donatia primita : 211 = 4753
cedarea terenului : 6583 = 211 si 4753 = 7584




#3 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 07 March 2016 - 10:13 AM

Multumesc, asa ma gandeam si eu!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2016 - 12:05 PM

cu drag si alta data ! :smile:

si eu iti multumesc pt. raspunsurile date pe forum !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL