Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registre de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registre de casa


1 reply to this topic

#1 indess

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2016 - 07:05 PM

Am si eu o intrebare.
Se poate lucra in casierie pe mai multe registre de casa simultan?
O parte din operatiunile de incasari si plati se fac intr-un program informatic care genereaza un registru de casa.
Mi se cere sa fac inca un registru tipizat pentru alte incasari pe chitante de mana.
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2016 - 02:06 PM

F. buna speta !! :smile: 2 registre de casa in lei, la aceeasi caserie.

Sa incepem cu baza legala actuala !

OMFP 2634/2015 :

REGISTRUL DE CASa
(Cod 14-4-7A si Cod 14-4-7bA)

Registrul de casa serveste ca:
- document de înregistrare operativa a încasarilor si platilor în numerar (lei sau valuta), efectuate prin casieria entitatii;
- document de stabilire, la sfârsitul fiecarei zile, a soldului de casa;
- document de înregistrare în contabilitate a operatiunilor de casa.
Registrul de casa se întocmeste zilnic, pe baza documentelor justificative de încasari si plati.

pag. 18, MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 910 bis/9.XII.2015
____________________________________

Decretul 209/1976 se aplica numai institutiilor publice si contine reglementări cu privire la efectuarea operaţiilor de încasări şi plati în numerar prin casierie.

ATENTIE : Conform extrasului din Decizia nr.13 din 25 ianiarie 2000 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor art. 30, 34 şi 38 alin. 4 din Decretul Consiliului de Stat nr. 209/1976 pentru aprobarea Regulamentului operaţiilor de casă: “În opinia Ministerului Finanţelor, exprimată în Adresa nr. 3.700 din 25 noiembrie 1999, prevederile Decretului Consiliului de Stat nr. 209/1976 pentru aprobarea Regulamentului operaţiilor de casă sunt aplicabile numai instituţiilor publice “începând cu anul 1997, prin menţionarea, în anexa nr. 4 la legile bugetare anuale nr. 72/1997, nr. 109/1998 şi nr. 36/1999, a Decretului nr. 209/1976 ca bază legală pentru capitolul încasări şi alte surse, cu specificaţia «valabil numai pentru instituţiile publice»”.

În concluzie, prevederile acestui decret modificat si actualizat, rămân valabile numai unitătilor de stat, după anul 1997.
__________________________________________________________________

Parerea mea :

- Uzanta este sa avem un singur registru de casa in lei pt o caserie; tot cf. uzantei, a avea 2 registre de casa in lei e ca si cum ai avea 2 caserii. Ciudatenia ar fi sa ai 2 caserii si un singur casier care le deserveste concomitent, dar sa vedem daca exista vreo pbl. dpv legal.

- DPV legal, avand in vedere cele de mai sus, personal nu vad de ce n-ar putea exista concomitent mai multe registre de casa in lei (sau valuta) la aceeasi caserie.
Pana la urma, totul tine de organizarea interioara a fiecarei firme, important este sa se intocmeasca corect ambele registrele de casa, cu documentele aferente, si sa iasa soldul fiecaruia.

Oameni buni, eu nu am gasit nici o baza legala pt. a limita nr. registrelor de casa in aceeasi valuta, la aceeasi caserie.
Voi stiti asemenea prevederi ? Decretul 209/1976 NU se mai aplica societatilor comerciale incepand cu 1997, cf. deciziei CCR.

:smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL