Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestari servicii IT la nivel international - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Prestari servicii IT la nivel international

2 replies to this topic

#1 ClaudioB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2016 - 10:09 PM

Buna seara,

Ca ultima masura si din cauza ca am primit diverse raspunsuri pe aceasta tema, am venit la voi pentru clarficarea unor nelamuriri, daca se poate.
Treaba sta in felul urmator. Am infiintat o societate comerciala cu raspundere limitata (SRL) cu impozitare pe venit - microintreprindere, neplatitoare de TVA.

Firma a fost infiintata pe 1 Martie 2016, activitatea principala a firmei este de prestare servicii IT (web design, web development, software development, application development, graphic design etc.) Eu sunt asociat unic si administrator in acelasi timp, nu am salariati.

Intrebarile si nelamuririle ce le am sunt urmatoarele:
  • Ce pasi trebuie sa fac acum ca am infiintat firma? (din cate am inteles trebuie sa achizitionez anumite registre)
  • Pot sa prestez serviciile la nivel international? Stiu ca pentru Uniunea Europeana este nevoie sa te inscrii in ROI din cate am inteles, dar este absolut necesar? De la un expert contabil am primit raspuns ca da, de la altul a spus ca nu. (*)
  • Cum functioneaza treaba cu prestatul de servicii online? Ce inregistrari contabile se fac in cazul in care banii sunt primiti prin site-uri inntermediare (ex. Upwork, Freelancer, etc.) si cum functioneaza contabilitatea in cazul in care platile se fac prin PayPal.
  • In cazul in care deschid un magazin ecommerce, care vinde si pe plan international, cum se face contabilitatea? Daca se fac multe vanzari, trebuie sa facturez fiecare articol vandut?
  • Trebuie neaparat sa am un angajat?
  • Ironica fiind intrebarea, imi recomandati ceva firma de contabilitate buna din Bucuresti?
  • Cum ar arata o factura facuta unui client din USA (exemplu prestare servicii web development 1000 euro) ? Dar unui client din Uniunea Europeana?
* in cazul in care prestarea de servicii este adresata unei persoane fizice e acelasi lucru? Dar unei persoane juridice non-profit? Trebuie inscrierea in ROI ?

Sincer sa fiu, mie mi se pare o mare prostie faptul ca vanzarea in Uniunea Europeana este mai dificila fata de vanzarea in tarile extra comunitare. Inteleg rolul Registrului Operatorilor Intracomunitari, insa nu inteleg obligativitatea acestuia (daca exista).

Va sunt profund recunoscator,
Astept raspunsurile voastre.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 March 2016 - 05:14 PM

Raspunsurile legate de fiscalitate-contabilitate le gasesti usor prin cautare pe forum, este pacat sa fie repetate mereu aceleasi articole din CF si CFP, garantat gasesti sfaturile la toate aspectele, iar aspectele sunt diverse si laborioase.

In legatura cu partea de comercial, administrare firma, nu vei putea pune firma de contabililitate sa intocmeasca documente in timp real sau sa gestioneze activitatea de baza. Daca nu iti permiti angajarea de personal instruit, va trebui sa inveti sa le faci singur sau sa gasesti resursele pe net (de ex. invoice cu google doc).

Pe websitul ceccar zonal poti gasi usor o firma de conta, exista cate un fisier pdf cu datele de contact, eventual poti cauta pe mfinante.ro cifra de afaceri anuala din bilanturi ca sa alegi o firma mai mare sau mai mica, gasesti si adresa cea mai apropiata de sediul firmei tale ca sa fie confortabila colaborarea.

Singura mea recomandare este inscrii imediat firma in ROI, acum mai ai timp de birocratie, cand vei fi obligat legal s-ar putea sa nu ai timpul necesar, oricum se pare ca vei ajunge acolo.

Mult succes !




#3 ClaudioB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2016 - 06:42 PM

Multumesc de informatii, am sa caut pe forum. Legat de administrare, software pentru emanat facturi si gestionare a ceea ce vand online o sa fie unul personalizat de mine, insa nu inteleg cum pot sa vand in masa (ecommerce). Nu trebuie ca facturile sa fie prezentate cu stampila firmei? Sau cum anume functioneaza.

Cat despre ROI, momentan sediul social al firmei este la cabinetul unui avocat, pentru ca decat in 3-4 luni o sa stabilesc sediul social intr-o cladire proprie. Se poate face inscrierea? Pentru ca din cate stiu, ca sa fii platitor de TVA e aproape imposibil sa obtii acest lucru cu sediu social la avocat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL