Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Bilant 2015


51 replies to this topic

#41 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2016 - 05:06 PM

BUna ziua, va rog, ma ajuta cineva cu codurile CAEN din bilant si declaratia administratorului cf art.30 din Legea contabilitatii? Eu am o singura activitate desfasurata in 2015 si care apartine unei activitati secundare, activitatea principala din Certificatul de la ONRC nu s-a desfasurat deloc. Multumesc



#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 May 2016 - 10:37 AM

Este adevarat ca au o formulare destul de neclara in ordin si in instructiuni ... dar se completeaza cu:

Codul caen din certificat.
Codul caen al activitatii efectiv desfasurate cu cea mai mare pondere.

Problema este ca nici "cea mai mare pondere" nu spune nimic clar, banuiesc ca este vorba de ponderea din cifra de afaceri, nu de ponderea activitatii in sine sau a profitului ...
(de ex: eu pot sa am o activitate desfasurata constant, cu 20 angajati, inca una la care lucreaza 15 angajati si sa am inca o activitate de inchiriere, unde nu lucreaza nimeni si am cifra de afaceri mai mare decat prima sau a 2-a)

Sincer, la cel de-al 2-lea caen am eu dubii ... primul este cel din certificat (parerea mea!)

PS: Daca situatia ramane la fel ar trebui sa schimbati la registru CAEN-ul ... dupa aprobarea/predarea bilantului aventual.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 16 May 2016 - 10:41 AM




#43 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2016 - 12:00 PM

Multumesc. Eu am sa fac asa: in declaratia cf. art.30 din Legea contabilitatii si in bilant la activitate preponderenta voi scrie CAEN din certificatul ONRC, iar in bilant la activitatea efectiv desfasurata, CAEN al activitatii desfasurate in 2015.Ce parere aveti?



#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2016 - 12:14 PM

Da, asa as trece si eu.



#45 pisiteddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 May 2016 - 01:32 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: o societate infiintata in 2015 cu cheltuielii de constituire neamortizate la 31.12.2015 si cu profit repartizat pe dividende si bilant depus deja fara a scade cheltuielile de constituire neamortizate, cum se face corectia, ma refer la bilant?
Multumesc si spor.



#46 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2016 - 07:21 AM

De ce vreti sa faceti corectia la bilant dupa ce ati facut si repartizarea profitului la dividende pe care presupun ca sau si ridicat ?
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#47 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2016 - 09:03 AM

1. De unde sa scazi cheltuielile de constituire neamortizate?
2. Corectia sumelor din bilant nu este posibila, se pot corecta doar datele de identificare, actele suplimentare scanate, tipul bilantului si datele informative (formularul 30).

@cristina5859 are dreptate, profitul se repartizeaza in 2016, nu apare in bilantul din 2015 (doar eventual in hotararea AGA ca propunere sau decizie finala).



#48 pisiteddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 May 2016 - 09:08 AM

Nu s-au ridicat dividende, de abia ce s-au repartizat prin Haga.

Corectia ar fi la anexele bilantului, respectiv sa nu distribui pe dividende partea de chelt de constituire neamortizate, ideea e ca le refacem, dar se depun iar sau pur si simplu refac actele la bilant si fac doar in contabilitate corectia?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de pisiteddy: 18 May 2016 - 09:15 AM




#49 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2016 - 05:47 PM

Se face o noua hotarare AGA prin care se revine asupra repartizarii.



#50 florinel_80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 May 2016 - 03:06 PM

cum inregistram stocurile in bilant daca dupa scaderea ct 4428 si 378 din 371 rezulta valoarea negativa



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2016 - 04:13 PM

ai eroare la evidenta contabila de gestiune (incarcari/ descarcari de gestiune) !
trebuie corectate alea si apoi facut bilantul - nu exista sold negativ la ct. de marfa.
ce sold de marfa ai cf. inventarierii anuale la 31.12.2015 ? exact ala trebuie sa fie in balanta la 31.12.2015 si in bilant (ca pt asta se face obligatoriu inventarierea) !

ct. 371 "Marfuri" este unul de activ, iar soldul contului reprezintă valoarea la preţ de înregistrare a mărfurilor existente în stoc la sfârşitul perioadei.



#52 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2016 - 07:25 AM

Cu siguranta este gresit , verifica descarcarile de gestiune si corelatia dintre 371 si 4428
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL