Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de stagiu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contract de stagiu

contract de stagiu
4 replies to this topic

#1 Elena Square

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 March 2016 - 08:39 PM

Bună ziua!

Spuneți, vă rog, contractul de stagiu se transmite la ITM?
Și dacă un contract individual de muncă in care nu se precizează nimic despre stagiu poate servi ca bază juridică pentru stagiu ( demonstrarea faptului că ai făcut stagiul)? Se poate elibera adeverință / certificat pentru stagiar in acest ultim caz?

Vă mulțumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2016 - 11:08 AM

Ce fel de contract de stagiu?
Eu stiu ca stagiarii muncesc (si se perfectioneaza in acest timp), deci au contract de munca.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2016 - 12:09 PM

http://www.braila.an...re%20stagiu.htm

Din data de 12 martie 2014 a intrat in vigoare Legea nr. 335 din 10 decembrie 2013 privind efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior.
Acest act normativ reglementeaza, pentru absolventii de invatamant superior, perioada de 6 luni de debut in profesie, in conformitate cu art. 31 alin. (5) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia profesiilor pentru care exista reglementari speciale.
Scopul efectuarii stagiului este de asigurare a tranzitiei absolventilor de invatamant superior de la sistemul de educatie la piata muncii, de a consolida competentele si abilitatile profesionale pentru adaptarea la cerintele practice si exigentele locului de munca si pentru o mai rapida integrare in munca, precum si de dobandire de experienta si vechime in munca si, dupa caz, in specialitate.
Stagiar este debutantul in profesie, angajat cu contract individual de munca, cu exceptia celor care dovedesc ca au desfasurat, potrivit legii, activitate profesionala in acelasi domeniu, anterior absolvirii.
Odata cu incheierea contractului individual de munca, intre angajator si stagiar, se incheie, in forma scrisa, un contract de stagiu, ca anexa la contractul individual de munca, pe o perioada de 6 luni, cu exceptia situatiilor in care prin legi speciale este prevazuta o alta perioada de stagiu.
Perioada de stagiu este reprezentata de perioada de timp cuprinsa intre data angajarii si data finalizarii stagiului si care se incheie cu eliberarea unui certificat/unei adeverinte semnat/semnate de angajator.

Drepturile si obligatiile partilor cu privire la efectuarea perioadei de stagiu se stabilesc prin contractul de stagiu, in conditiile prezentei legi, si se completeaza, dupa caz, cu prevederile din cuprinsul contractului colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern.
Modelul-cadru al contractului de stagiu se stabileste prin normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei legi.
Salariul de baza lunar al stagiarului, stabilit prin contractul individual de munca, este cel negociat de parti, pentru un program de 8 ore pe zi, respectiv de 40 de ore in medie pe saptamâna, in conditiile legii, ce se completeaza cu prevederile din cuprinsul contractului colectiv de munca aplicabil.
La sfârsitul perioadei de stagiu, când evaluarea s-a finalizat fara promovarea acesteia, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Un angajator mai poate incadra, o singura data pe acelasi post, un absolvent de invatamant superior care sa efectueze stagiu in baza unui contract de stagiu, anexa la contractul individual de munca, in conditiile prezentei legi.

Angajatorii care incheie un contract de stagiu in conditiile prezentei legi primesc lunar, la cerere, din bugetul asigurarilor pentru somaj, pe perioada derularii contractului de stagiu pentru acel stagiar, o suma egala cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare, prevazut de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, in limita fondurilor alocate cu aceasta destinatie.
_______________________________________
__________

Codul muncii, art. 31, alin 5) si 6)

(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarşitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta işi are sediul.
(6) Modalitatea de efectuare a stagiului prevazut la alin. (5) se reglementeaza prin lege speciala. ((n.n. vezi Legea 335/2010)

_________________________________________

Este de principiu că legea generală se aplică în orice materie şi în toate cazurile (n.n. Codul muncii), mai puţin în acelea în care legiuitorul stabileşte un regim special şi derogatoriu, instituind în anumite materii reglementări speciale (n.n. Legea 335/2010), care sunt prioritare faţă de norma de drept comun, ce în astfel de situaţii se aplică numai unde legea specială nu dispune.
_______________________________________

Parerea mea :

contractul de munca nu se mai transmite FIZIC la ITM din 2011, ci numai prin Revisal.! Acolo nu am vazut sa existe un modul / o fereastra in care sa se transmita si contractul de stagiu atasat, ceea ce inseamna ca, daca am dreptate, atunci acesta nu se transmite deloc.

de vreme ce legiuitorul a considerat necesara infiintarea / legiferarea speciala a contractului de stagiu, ma gandesc ca numai existenta si derularea lui completa da dreptul emiterii adeverintei de stagiu - altfel, ce rost mai avea acest contract ? zic si eu la logica elementara .... mai ales ca se face si o evaluare la sfarsitul per., iar in caz de nepromovare se poate inchide contractul de munca fara nici o alta motivare (dupa cum zice ANOFM, insa pe net am gasit o parere a unui avocat in dreptul muncii precum ca nu se poate inchide CIM numai cu notificarea scrisa), adica nu-i o joaca !

Fisiere atasate





#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2016 - 10:59 PM

Uite cine are mintea limpede ... felicitari Otilia!

Eu ma gandeam ca vrea sa faca un contract de stagiu in loc de CIM :huh: !!!
Singur am nevoie de o vacanta!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2016 - 03:55 PM

ia-ma si pe mineeee .... :biggrin2:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL