Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profit reinvestit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Profit reinvestit


7 replies to this topic

#1 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 08 March 2016 - 10:25 AM

O conditie este ca echipamentele sa fie folosite in SCOPUL DESFASURARII ACTIVITATII ECONOMICE si alta conditie este sa fie prinse in SUBGRUPA 2.1 din CATALOG
1.Noi am cumparat un GENERATOR DE AER CALD pe care l-am incadrat in grupa 2.1.17.3 si care este folosit pt a incalzi hala de productie. Pot considera ca este folosit in SCOPUL DESFASURARII ACTIVITATII ECONOMICE si sa deduc pf reinvestit?
2.Am construit un POST TRAFO incadrat in grupa 1.1.3 , dar care contine instalatii pt curent electric care le-am prins in POSTUL TRAFO. Se pot deduce din impozit?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2016 - 05:17 PM

1. DA
2. daca nu ai instalatiile electrice evid. separat in subgrupa 2.1, atunci eu zic NU.




#3 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 11 May 2017 - 07:31 AM

Buna dimineata,
Activele pentru care s-a beneficiat de facilitatea sub forma de profit reinvestit, se pot inchiria la terti?
Va multumesc.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 12:24 PM

Contribuabilii care beneficiază de aceste facilităţi au obligaţia de a păstra în patrimoniu activele respective cel puţin o perioadă egală cu jumătate din durata de utilizare economică, stabilită potrivit reglementărilor contabile aplicabile, dar nu mai mult de 5 ani.

Inchirierea nu scoate din patrimoniu aceste active fiindca nu se schimba proprietarul lor, deci (dupa parerea mea) ele se pot inchiria. :smile:



#5 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 11 May 2017 - 12:54 PM

Am luat in considerare aceasta varianta.

Intrebarea am pus-o tocmai pentru ca in codul fiscal nu este definit clar termenul de pastrare in patrimoniu si as adauga eu nici termenul opus, de instrainare, care sa cuprinda toate variantele posibile, inclusiv inchirierea.

Insa mai este un cui, tot codul fiscal spune:

(1) Profitul investit în echipamente tehnologice, calculatoare electronice și echipamente periferice, mașini și aparate de casă, de control și de facturare, în programe informatice, precum și pentru dreptul de utilizare a programelor informatice, produse și/sau achiziționate, inclusiv în baza contractelor de leasing financiar, și puse în funcțiune, folosite în scopul desfășurării activității economice, este scutit de impozit.

Din asta s-ar intelege ca

- pus in functiune - trebuie sa functioneze la locatia proprietarului
- folosit in scopul desfasurarii activitatii economice - activitatea firmei este de productie, ceea ce presupune ca utilajul ar trebui sa produca piese.

Cazul in discutie este pentru un echipament tehnologic (utilaj).
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 01:09 PM

Inchirierea nu este o instrainare, oricum am lua-o, fiindca activul nu-si schimba proprietarul. Mie mi se pare elementara aceasta abordare si ea este cuprinsa si in Codul civil (cel putin prin analogie).
Apoi, inchirierea este aducatoare de venit, iar activ. economica nu vizeaza numai productia, ci si alte activitati din firma. Astfel, pana si un calculator/soft (activ acceptat la profitul reinvestit) folosit la conta se considera a fi utilizat tot pt desfasurarea activitatii economice.

Poti face PV de receptie si punere in fct. a activului inainte de inchiriere cu 1 zi si nu cred ca e obligatoriu sa si produca ceva in acea zi.

Parerea mea ... :smile:



#7 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 17 April 2018 - 10:48 AM

Buna dimineata,

Activele pentru care s-a beneficiat de facilitatea sub forma de profit reinvestit, se pot inchiria la terti? Nu se va instraina.

Va multumesc.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2018 - 12:17 PM

Dupa parerea mea, DA, se pot inchiria la terti fiindca inchirierea nu scoate din patrimoniu acele active, ci doar le da in folosinta altcuiva (activele nu-si schimba proprietarul).

CF,
ART. 22 - Scutirea de impozit a profitului reinvestit
..........
(8) Contribuabilii care beneficiază de prevederile alin. (1) au obligația de a păstra în patrimoniu activele respective cel puțin o perioadă egală cu jumătate din durata de utilizare economică, stabilită potrivit reglementărilor contabile aplicabile, dar nu mai mult de 5 ani. .............

Exceptiile mentionate la art. de mai sus nu privesc inchirierea.

:smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL