Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rezerva legala


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 09 March 2016 - 02:55 PM

Conform art. 22 alin (1) lit. a) din Codul fiscal , contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor, astfel: rezerva legala este deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat sau din patrimoniu, dupa caz, potrivit legilor de organizare si functionare.

Am citit multe articole cu modul de calcul al rezervei legale , si acolo aplicau 5 % la PF impozabil
PF impozabil= V-CH-V neimpozabile+ Ch nedeductibile

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo diferenta intre cele 2 notiuni: cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, si Ch nedeductibile?
Se adauga toate CH nedeductibile sau doar o parte din ele?

Eu am urmatoarea situatie:
V totale= 9458735.6
ch totale= 9420156.29
Ch nedeductibile= 69090.3, din care:
-ch amenzi si majorari inatrziere=18360.09
-ch cu imp pf 3853
-ch cu provizion constituit pt creante preuate prin cesiune ct 6814=46877.21

Care este rezerva legala deductibila?
Multumesc pt suport si ajutor!

Aceasta postare a fost editata de cristicros: 09 March 2016 - 02:56 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL