Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare impozit pe profit platit in plus - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

compensare impozit pe profit platit in plus

8 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2016 - 01:02 PM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie, am fost la AFP si nu stiu cum sa fac. SC platitoare de TVA are doua amenzi (Garda Financiara si ITM) achitate partial, iar contul de la banca a fost blocat. In perioada 01.02.2013-31.10.2013 sc a fost micro conform legislatiei si a platit impozit pe venit micro la martie, iunie si septembrie 2013. In trim IV a devenit platitoare de impozit pe profit 16% conform legii, prin depasirea plafonului. In declaratia 101 la dec.2013 a ramas rd. 50 ``diferenta de impozit pe profit de recuperat`` suma identica cu cea din rd.49 , reprezentand impozitul platit pe venit micro in primele trei trimestre 2013. Rd.41 a fost pierdere fiscala. La dec.2015 ramane impozit pe profit de plata mai mic decat cel din D101 la dec.2013. Problemele mele sunt:
1. Am intrebat la AFP daca impozitul pe profit din D101 an 2015 se va scade din suma rd.50 din D101 dec.2013, iar firma nu trebuie sa plateasca nimic pana la 25.03.2016
Doamna de la ghiseu mi`a spus ca sc trebuie sa plateasca suma din dec.2015 pentru ca in 2013 a platit impozit pe micro si ca nu se poate compensa decat imp. pe profit platit in plus cu impozit pe profit de plata.
2. Am intrebat daca suma din D101 dec.2013 platita in plus se poate compensa partial cu amenzile si mi s`a spus ca nu.
Va rog sa imi spuneti daca asa este la pc. 1 si 2 ?
Multumesc



#2 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2016 - 10:12 PM

Stiu ca se compenseaza, dar nu de la sine, trebuie sa faci o cerere in acest sens. Amenzile nu cred ca se compenseaza. Eu am avut un caz in care mi-au poprit pur si simplu o suma de 6000 lei din banca fara sa am nicio datorie. Dupa certuri si drumuri pe la ei, ca sa recapat suma respectiva, a trebuit sa fac cerere de compensare cu obligatiile de plata viitoare.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2016 - 11:26 AM

Buna dimineata,
Va rog sa imi spuneti daca fac cerere de compensare impozit pe profit platit in plus cu impozit pe profit de achitat si ce ramane din impozitul pe profit platit in plus, sa se compenseze cu ce se va inregistra ca impozit pe venit micro in 2016, va urma un control de la administratie? Daca nu fac cerere de compensare, cum va ramane acel impozit platit in plus? Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2016 - 12:52 PM

acum cativa ani am avut un pic de impozit profit platit in plus (194 lei) si mi l-au compensat din oficiu cu impozitul pe salarii.
prin urmare, compensarea s-a facut in cadrul aceluiasi tip de buget - cel de stat (aveam datorii si la bugetul asig. sociale, dar pe acelea le-au lasat neatinse).
operatiunea am vazut-o in fisa pe platitor, eu NU am facut cerere pt asta.
probabil ca pt sume mai mari exista riscul unui control de fond, dar pt sume mici mira-m-as ca fiscul sa-si omoare timpul.

daca ai sume mai mari, atunci ar fi mai bine sa vb la AF cu inspectorul care va are firma in evid. (grija) - de obicei repartizarea se face pe litere.
el/ ea te poate sfatui cel mai bine.



#5 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2016 - 10:59 AM

Nu vine control pentru compensare, doar pentru rambursare. Dar trebuie sa verifici fisa de contribuabil la anaf si sa apara acolo suma pe care zici tu ca o ai platita in plus. Pentru ca cererea ta se aproba pe baza acestei evidente.Daca nu faci cerere de compensare sau rambursare, ramane la stat pe veci. Mie mi-au facut poprire din ,,greseala,, (a se citi pt campania electorala, mi-a soptit cineva ca s-a intamplat la multe firme) si cu toate astea nu se gandea statul sa mi-o inapoieze sau compenseze din oficiu.La sectorul 3 intotdeauna s-a cerut cerere ce compensare, chiar si pentru sume mai mici si intradevar, parca si mie mi-a acceptat doar in cadrul aceluiasi buget, adica nu s-au compensat darile salariale cu bugetul de stat. Mergi si cere fisa, apoi cererea de compensare. Si eu sunt in aceeasi situatie, anull acesta, am impozit pe profit platit in plus de anul trecut. Succes



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 March 2016 - 11:31 AM

Compensarea se poate face si cu alte bugete, conditia este sa fie administrate tot de anaf.

CPF 2016:
ART. 167 Compensarea
(1) Prin compensare se sting creanțele statului sau unităților administrativ-teritoriale ori subdiviziunilor acestora reprezentând impozite, taxe, contribuții și alte sume datorate bugetului general consolidat cu creanțele debitorului reprezentând sume de rambursat, de restituit sau de plată de la buget, până la concurența celei mai mici sume, când ambele părți dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât și pe cea de debitor, cu condiția ca respectivele creanțe să fie administrate de aceeași autoritate publică, inclusiv unitățile subordonate acesteia. Prin sume de plată de la buget se înțeleg sumele pe care statul sau unitatea/subdiviziunea administrativ-teritorială trebuie să le plătească unei persoane, inclusiv cele care rezultă din raporturi juridice contractuale, dacă acestea sunt stabilite prin titluri executorii.
(2) Creanțele debitorului se compensează cu obligații datorate aceluiași buget, urmând ca din diferența rămasă să fie compensate obligațiile datorate altor bugete, în mod proporțional, cu respectarea condițiilor prevăzute la alin. (1).
(3) Creanțele fiscale rezultate din raporturi juridice vamale se compensează cu creanțele debitorului reprezentând sume de restituit de aceeași natură. Eventualele diferențe rămase se compensează cu alte obligații fiscale ale debitorului, în ordinea prevăzută la alin. (2).
(4) Dacă legea nu prevede altfel, compensarea operează de drept la data la care creanțele există deodată, fiind deopotrivă certe, lichide și exigibile.

Din pacate alin.(4) nu se respecta pe la anaf, nu opereaza din oficiu, pun poprire fara tina cont ca au si ei de dat inapoi!
In aceste cazuri poprirea este ilegala dupa parerea mea.
Cam in toata tara am vazut ca pana nu te duci cu cerere de compensare nu se sting alte bugete.



#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 March 2016 - 02:36 PM

si eu am patit la fel , daca am cerut compesare prin cerere depusa la registaratura au facut-o alfel ,NU!
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#8 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2016 - 10:56 AM

Informatii aflate ieri la sectorul 3: pentru acelasi tip de datorie (impozit pe profit in cazul meu) nu trebuie cerere de compensare, vor acoperi din oficiu datoria din surplusul platit. Daca mai ramane ceva, se poate compensa orice alta datorie catre anaf (tva, contributii salariale) dar cu cerere de compensare.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2016 - 11:00 AM

multumesc tuturor pt informatii ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL