Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transport materiale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transport materiale

6 replies to this topic

#1 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 02 July 2005 - 02:38 PM

Salut! Sper ca ai o vara placuta si te aproprii cu pasi virtiginosi de vacanta! Poate una generoasa in afara tarii sau poate ceva mai modest in tara la munte sau la mare!Ok. daca nu se poate nici una nici alta macar sa te simti bine acasa si sa te bucuri de vara!

Ok. vorba lunga saracia omului asa ca o sa-ti spun ce ma framanta!
Am pe o factura prin care aprovizionez materiale de constructii pozitia unu si pozitia 2 transportul acestora cu sume diferite fata de materiale.
Ex: materiale pret fara tva 100.000 Rol TVA 19.000 Rol
transport pret fatra tva 100.000 TVA 19.000


Cum fac inregistrarea? 301=401 100.000
4426=401 38.000
624=401 100.000 sau transportul intra in pretul materialelor?




#2 puiut

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 July 2005 - 02:46 PM

%=401 238.000
301 100.000
624 100.000
4426 38.000




#3 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 02 July 2005 - 09:10 PM

Puiut ai cumva o baza legala?Te intreb ca eu asa am facut contarea iar sefa mea vrea sa ma penalizeze(sa-mi ia din salariu) :( ca cica nu am facut contarea corect.Ca cica scrie in cartea verde ca transportul intra in pretul bunurilor.Eu am cautat si nu am gasit asta :roll: .Asa ca as fi tare fericita daca ai avea si o baza legala! :lol:



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 July 2005 - 09:35 PM

si eu stiu ca transportul intra in valoare marfii dar nu mai stiu pe unde sicrie :oops:
ar fi bine venit un act normativ



#5 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 11 July 2005 - 07:49 AM

Uf. acum am pe factura beton,transport si pompat beton sper ca nu ntra in valoarea materialului si pompatul sper ca intra in 628!Voi ce spuneti?Plizzzzzz?? :cry:



#6 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 11 July 2005 - 08:02 AM

din cite stiu eu in devizul de lucrari (am vazut ca ai factura cu beton) exista urmatoarele posturi:
materiale- unde intra betonul
manopera - nu este cazul
transport - deci iti recuperezi valoarea transportului (este corect 624)
utilaje - unde intra utilizarea pompei(628).
nu vad de ce sa te penalizeze atita timp cit in deviz este prezentat distinct fiecare pozitie.



#7 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 11 July 2005 - 08:29 AM

In contextul prezentelor reglementari, prin valoare justa se intelege suma pentru care un activ ar putea fi schimbat de bunavoie intre doua parti aflate in cunostinta de cauza, in cadrul unei tranzactii, cu pretul determinat obiectiv.
In aceste cazuri, valoarea de aport si, respectiv, valoarea justa, se substituie costului de achizitie;
- bunurile procurate cu titlu oneros, la cost de achizitie;
- bunurile produse in unitate, la cost de productie.
Costul de achizitie al unui bun este egal cu pretul de cumparare, taxele nerecuperabile, cheltuielile de transport-aprovizionare si alte cheltuieli accesorii necesare pentru punerea in stare de utilizare sau intrarea in gestiune a bunului respectiv.
Reducerile comerciale si alte elemente similare acordate de furnizor nu fac parte din costul de achizitie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL