Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit micro - 1%, 2% sau 3% ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

impozit micro - 1%, 2% sau 3% ?


13 replies to this topic

#1 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 March 2016 - 12:06 PM

O microintreprindere care a angajat un salariat abia din 14.03.2016 poate beneficia de impozit pe micro redus de la 3% la 2%. Pana acum nu a avut niciun salariat.

eu cred ca trebuia sa fie angajat de la 01.01.2016



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 March 2016 - 12:18 PM

Eu cred ca se aplica 2%

"(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați."




#3 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 April 2016 - 09:35 AM

Eu cred ca totusi se aplica 3%.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 April 2016 - 11:29 AM

2%, cum ti-a spus (si argumentat) @kmkz

Hai sa vedem:

(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați.

Pentru angajatii noi, se aplica din trimestrul in care sunt angajati (puteai sa-i angajezi si la 30.03).
La fel, daca dai afara/pleaca un om in martie, il scazi la numaratoare deja din trimestrul I.
Daca angajezi iar unul in martie, il adaugi si pe acesta din trimestrul I (si asa ramai la acelasi numar - conditie indeplinita!)

Nu te gandi ca poti face smecherii, pentru ca s-au gandit la asta :laugh: , asa ca trebuie sa ai grija la CIM-uri :

(6) Pentru microîntreprinderile care nu au niciun salariat sau au unul sau 2 salariați, în situația în care numărul acestora se modifică, în scopul menținerii/modificării cotelor de impozitare prevăzute la alin. (1), noii salariați trebuie angajați cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată pe o perioadă de cel puțin 12 luni.

PS: Daca vrei neaparat sa platesti 3% nu te va opri numeni, nu-i deranjeaza taxele platite in plus!
Totusi care crezi tu ca ar fi argumentul (legal) pentru 3%?

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 13 April 2016 - 11:30 AM




#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2016 - 08:48 AM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: srl micro cu 7 salariati, unii cu 2 ore pe zi altii cu 4 ore pe zi, altii cu n ore pe luna, numarul pentru D100 ar fi 2 salariati, asa imi arata si programul (2 salariati cu 4 ore pe zi, 3 salariati cu 2 ore pe zi +2 salariati cu n ore pe luna).Firma nu achita obligatiile la salarii din dec.2014. Din contul bancar de popriri se opresc sumele incasate prin banca, dar sunt valori mici. In cazul in care firma are restante la BASS si BS din 2014,2015 si ian, feb, 2016, procentul este 2% sau va fi 3 %? Multumesc



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 April 2016 - 11:09 PM

Pentru 2% (sau 1%) trebuie sa ai suma timpilor partiali lunari egala cu 1(sau 2) norme intregi (de 8 ore, banuiesc ca nu ai posturi/angajati cu norma legala intreaga de 7 sau 6 ore) ... si nu exista alte conditii (de fisa,restante sau alte minuni).

PS. Eu as calcula pentru cei cu ore pe luna ceva de genul: un salariat cu 15 ore/luna face 15/169,333 = 0.0885 salariati.
Poti face calculul si la numarul de ore lucratoare din luna, in loc de numarul mediu de ore din 2016.

Pentru 2% (sau 1%) trebuie sa ai suma timpilor partiali lunari egala cu 1(sau 2) norme intregi (de 8 ore, banuiesc ca nu ai posturi/angajati cu norma legala intreaga de 7 sau 6 ore) ... si nu exista alte conditii (de fisa,restante sau alte minuni).

PS. Eu as calcula pentru cei cu ore pe luna ceva de genul: un salariat cu 15 ore/luna face 15/169,333 = 0.0885 salariati.
Poti face calculul si la numarul de ore lucratoare din luna, in loc de numarul mediu de ore din 2016.



#7 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 16 April 2016 - 11:30 PM

Un administrator a detinut acum ceva timp un SRL platitor impozit profit. A fost vandut acum 5 ani. Acelasi administrator infiinteaza in acest an o micro. Acum are 2 salariati in micro. Tinand cont ca a detinut o alta firma in trecut se califica la impozit de 1% pe venit?
Nu stiu cum sa interpretez conditia ,, acționarii să nu fi deținut părți sociale la alte societăți"

Va multumesc!



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2016 - 10:21 AM

Pai daca ai doi salariati te incadrezi la 1% oricum.

Conditia sa fie la prima firma apare pentru facilitatea de 1% pentru 1 salariat.



#9 DTCOR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 May 2016 - 01:49 AM

Am urmatorul caz: vreau sa ma incadrez la cota de impozitare de 1% pe urmatoarele 24 de luni pt SRL-D abia infiintat. Una din conditii este sa nu ma aflu in urmatoarea situatie: declarare pe propria raspundere a nedesfasurarii de activitati la sediul social. Mentionez ca am sediul social la un cabinet de avocatura, dar bineinteles, nu-mi desfasor activitatea acolo, ci de acasa, neavand vreun punct de lucru autorizat. Ma incadrez sau trebuie sa mai fac ceva?Multumesc!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 11:02 AM

sediul social temporar constituit la avocat nu poate fi utilizat ca loc de desfasurare efectiva a unei activitati economice, ci doar pt. a primi corespondenta si a functiona legal in acte, pt o perioada de maxim 1 an.
prin sine insusi, un asemenea contract presupune (in fapt) un sediu fara activitate, ori asta echivaleaza cu acea declaratie de inactivitate la sediul social.
fiscul este reticent cu astfel de sedii si asta se vede chiar si la cererea de inreg. in scopuri de tva, cand depuncteaza firmele care au sediul social la o firma de avocatura considerand ca respectivele societati comerciale nu pot proba capacitatea economica de a desfasura tranzactii.

dupa parerea mea, in aceste conditii, risti ca fiscul sa nu iti accepte aplicarea unei cote reduse de impozit si sa iti recalculeze impozitul + penalizari.
atentie, insa, daca iti faci sediu sau pct de lucru acasa, impozitul pe locuinta respectiva se va mari datorita destinatiei mixte capatate (locuinta si firma).



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 May 2016 - 12:24 PM

Impozitul nu se mareste decat daca deduce cheltuielile cu utilitatile.

PS: Sa inteleg ca ai punct de lucru deschis "in afara sediilor" ? Ca un punct de lucru trebuie sa deschizi si sa declari caen-urile curente pe el, altfel nu poti desfasura activitate.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 12:47 PM

zice ca nu are niciun pct de lucru autorizat, Gabi. :smile:



#13 simona_i_ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2016 - 03:31 PM

Am urmatorea speta:
O societate comerciala platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor are in trimestrul trei al anului 2016 un salariat care are contractul individual de munca suspendat pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani. Mentionez ca salariata respectiva este angajata cu contract pe perioada nedeterminata cu norma de 8 ore pe zi, apare pe statul de salarii la rubrica suspendari, si de asemenea apare si in declaratia D112, doar ca nu mai beneficiaza de remuneratie din partea societatii si prin urmare nu i se mai platesc contributiile aferente catre stat.
Intrebarea este: Ce cota de impozit ar trebuii sa aplice unitatea la calcului de impozit pe venitul microintreprinderilor? 2% sau 3%?

Multumesc!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2016 - 05:27 PM

ai raspunsul dat chiar de catre ANAF la o sesiune online recenta, preluata si pe forum aici : http://www.conta.ro/...in-7-sept-2016/

Zice raspunsul ANAF : Conform art 51 alin.(4) din Codul fiscal, prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Ca urmare, dacă potrivit Codului muncii, pe perioada suspendării contractului de muncă pentru creșterea copilului pana la vârsta de 2 ani, persoana este considerată în continuare angajat, atunci microintreprinderea respectivă va aplica cota de .... (cota de acolo e 1% pt 2 salariati), dar la tine e vb de 2% pt 1 salariat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL