Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata contributii pensii + sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plata contributii pensii + sanatate

5 replies to this topic

#1 NicoletaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 March 2016 - 05:43 PM

Buna ziua!

Lucrez in Spania fara forme legale..., si as dorii sa stiu daca pot sa-mi platesc in tara contributia pt pensie si eventual sanatate, ca si persoana fizica. Unde si ce anume ar trebuii sa fac ca sa am si eu vechime acasa ?!
Va multumesc anticipat .



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 March 2016 - 07:30 PM

Faci contract cu casa de pensii si cu casa de sanatate.




#3 NicoletaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 March 2016 - 09:43 PM

Multumesc pt raspunsul d-voastra.
Exista vreo posibilitate sa fac online aceste contracte sau trebuie sa merg personal?

Multumesc.



#4 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 17 March 2016 - 09:22 AM

Cred ca e mult mai avantajos sa faci pensie privata. Oricum tendinta e sa nu mai existe pensie de stat.
Iar la sanatate sa te asiguri..... Cum faci cand te imbolnavesti? fugi repede din Spania in Romania? Acolo e scumpa asigurarea de sanatate? Probabil si serviciile sunt mai bune. Eu zic ca e mai bine sa te asiguri doar cand te intorci in tara.



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 March 2016 - 11:17 AM

Nu. Trebuie sa mergeti la ei la chiseu. Contributia la pensie in nâacest an este 244 lei lunar iar contributia la sanatate pana in aprilie este 58 lei lunar si din mai va fi 69 lei lunar.
Pentru a plati contributia la sanatate ca persoana fara venit veti depune la finante declaratia 604.



#6 NicoletaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 March 2016 - 08:48 PM

Multumesc tuturos celor care au avut amabilitatea si mi-au raspuns . legat de asigurarea de sanatate , aici in Spania am o asigurare privata si platesc in jur de 60 euro pe luna.

..si inca o intrebare..., in Romania trebuie sa depun la sfarsitul anului vreo declaratie, daca nu am venituri nici in tara nici in afara ?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de NicoletaR: 21 March 2016 - 08:55 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL