Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SA LUPTAM IMPOTRIVA BIROCRATIEI! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SA LUPTAM IMPOTRIVA BIROCRATIEI!

2 replies to this topic

#1 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 02 July 2005 - 10:13 PM

Stimati colegi de breasla,
Sunt poate mai vechi in aceasta meserie(asta ca sa nu zic,,batran") ,dar sunt mai nou ,,consumator" de intenet. Fiindca am ceva ani lucrati in contabilitate , pot sa va spun ca niciodata legislatia in domeniu financiar contabil nu a fost atat de ,,stufoasa" ,birocratismul la un asemenea nivel iar hartogaraia inutila atat de ,,bogata". Eu va dau cel mai nevinovat si simplu exemplu:Ca sa platesti datoriile catre stat pentru un salariat trebuie sa faci 8 ordine de plata!!!!! Toate aceste dispozitii au ca beneficiar STATUL ROMAN ,CONTURILE FIIND DESCHISE LA TREZORERIA STATULUI ROMAN. Este un exemplu cu o chestiune minora,dar daca ne uitam in legislatie ,in formularistica,in fel si fel de prevederi legale ,o sa vedeti cate absurditati sunt. Luati de val ,nu mai avem timp sa analizam astfel de lucruri ,dar ele ne macina zi cu zi ,ora cu ora. Uitati-va la toate aceste mesaje de pe FORUM si va dati seama cate probleme se ridica din cauza unor birocrati din ministere care sunt rupti de viata reala.De la ei pleaca fel si fel de legi si ordine tampite,ca apoi peste catva timp sa inceapa corectarea si modificarea lor.
Cred ca ar trebui sa ne organizam noi ,contabilii , intr-un gen de FORUM si sa ne luptam cu cei care ne fac zile negre prin nepriceperea lor. Pe patroni nu-i intereseaza aceste probleme;ei spun-am contabil pt.aceste chestii... Am obsevat ca sunt multi tineri in acest FORUM f.bine pregatiti ,dar ar trebui ca acestia sa scoata in evidenta ce este aiurea in legislatia financiar-contabila romaneasca.
Astept si alte puncte de vedere pe aceasta tema.
Cu stima, O.Dinu



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2005 - 10:34 PM

O.Dinu a spus:

Pe patroni nu-i intereseaza aceste probleme;ei spun-am contabil pt.aceste chestii...  Am obsevat ca sunt multi tineri in acest FORUM f.bine pregatiti ,dar ar trebui ca acestia sa scoata in evidenta ce este aiurea in legislatia financiar-contabila romaneasca.

Pt patron contabilul e si jurist si evaluator si inspector de personal eventual si secretara sau suport IT :evil:
Nu conteaza daca esti tanar sau nu.Daca nu esti bine pregatit nu rezisti in meseria asta http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 July 2005 - 11:01 PM

rezisti si daca nu esti pregatit; tocmai ca patronul nu are treaba cu ce se intampla cu actele... isi cauta un cantabil... si de gasit se gasesc pe toate drumurile, acel contabil crede ca stie si se baga; a terminat facultatea de 2 luni si zice "domne' am avut bursa, am avu numai 9 si 10, cum sa nu ma descurs... STIU !!!"; pana aici totul e perfect, numai ca stie teoria din facultate...
ma uit pe forum si vad mesaje care nu ar trebuii sa existe, intrebari pt care un contabil ar trebui sa aiba raspuns din simplu fapt ca e contabil; nimeni nu zice ca trebuie sa stii tot... dar trebuie sa te documentezi; am vazut mesaje de genul "urgent ca am control, nu stiu ce sa fac in legatura cu ...." - pai eu ca patron daca mi-as auzi contabilul ca spune asa ceva l-as da afara ieri, nu in clipa cand aud; un alt mesaj suna "cat este plafonul de casa ca eu tin soldul in 50 mil", mesaj de acum o saptamaa sau 2; la fel as proceda cu acesta - afara; daca plafon la casa nu mai exista de 6 luni si tu intrebi care e plafonu...
revin ... patronul nu stie ce se intampla in spatele actelor... contabilul nu este pus la punct... functionarul public nu este platit si motivat pt a vorbii cu zeci de insi pe zi... legislativul da legi bazate pe interese, politice sau nu...
cam asta e viziunea mea asupra birocratiei... e un cerc vicios din care nu avem cum sa scapam atata imp cand nu exista 100 % profesionalism... si nu va exista niciodata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL