Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imputatie salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

imputatie salariat

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 25 March 2016 - 06:35 PM

Buna ziua
Institutie publica , finantata din venituri proprii si bugetul local ( sursa G), ma confunt cu urmatoarea problema :
A.Imputatie salariat compusa din : minus gestiune si o paguba urmare a distrugerii unor bunuri ( cablu camere video);
S-a facut retinerea din salariu in luna dec 2015 prin nota 421=461 si nu s-a constituit venitul;
desi nu sunt de acord cu aceasta inregistrare, pentru ca s-a depus bilantul pt 2015 eu trebuie sa duc la final in 2016 aceasta problema
1.Este corecta inregistrarea : 461=751????, sau pt faptul ca este un venit aferent 2015 trebuie inregistrat prin 117?
2.Nu stiu daca suma imputata trebuie virata la bugetul local? Eu am inteles ca daca paguba este produsa bunurilor institutiei achizitionate din venituri proprii , nu se vireaza , iar daca bunurile fac parte din domeniul public, atunci suma se vireaza ? cum fac distinctia in acest caz ? cablu camera video ? cum o incadrez?
In cazul in care trebuie virata suma la buget cum inregistrez? 561=770 ? din contul de salarii?)
B.In 2015 au fost constituite eronat venituri in avans prin nota 461=472; in 2016 trebuie sa stornez suma constituita in plus ; este corecta nota 461=117 in rosu ? sau 461=472 in rosu ?

multumesc pentru ajutor si intelegere (nu am mai lucrat pana acum in domeniul bugetar ..... )
(
daniela


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL