Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Perioada TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Perioada TVA

3 replies to this topic

#1 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2016 - 01:51 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema legata de TVA;anul trecut o firma a fost platitoare de impozit pe profit si a avut TVA lunar.La sfarsitul lui 2015 are cifra de afaceri 378.000 lei,deci trec la micro.Problema este ca trebuia sa trec si la TVA trimestrial si nu am facut-o.Eu am luat deconturile de tva depuse anul trecut,am adunat livrarile si mi-a rezultat o cifra mai mare decat 100000 eur,dar nu cred ca e bine,firma este platitoare de tva la incasare si in 2015 au fost incasate si facturi emise in 2014.Ce pot sa fac acum? Mai pot sa revin la TVA trimestrial?Ce amenda risc?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa cu problema mea.



#2 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2016 - 08:58 AM

Daca in anul 2015 ati realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania dar care dau drept de deducere, care nu a depasit plafonul de 100.000 euro si nu ati efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul 2015, in anul 2016 veti utiliza ca perioada fiscala trimestrul calendaristic.
In acest context, subliniez faptul ca, pentru determinarea cifrei de afaceri care serveste drept referinta privind stabilirea perioadei fiscale nu sunt luate in calcul operatiunile care nu au locul livrarii/prestarii in Romania si care sunt deci neimpozabile in Romania din perspectiva TVA.
In acest sens, trebuia depusa declaratia de mentiuni, pana la data de 15.01.2016.
Daca ati efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in anul 2015, indiferent daca cifra de afaceri a depasit sau nu plafonul de 100.000 euro, in anul 2016 veti utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica si nu aveti obligatia depunerii niciunei declaratii de mentiuni.

Se poate depune declaratia 010, insa se depune cu amenda si, din cate stiu eu, daca achiti pe loc, amenda este de 250 lei.
Sau se poate depune o cerere de inregistrare a declaratiei cu avertisment, insa depinde cat de curata este firma sau de bunavointa celui care acorda avertismentul.

Succes!




#3 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2016 - 12:10 PM

Mai bine o lasi asa, cu plata lunar, chiar daca te incadrezi la trimestrial. Te chinui mai mult anul asta si la anul fii mai atenta. 094 nu mai poti depune fara amenda, la sect.3 cel putin. Am fost eu imediat dupa expirarea termenului si nu mi-a primit. Inteleg ca 010 pt trecerea la impozit micro ai depus, pt ca si acolo a expirat termenul.



#4 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 April 2016 - 08:51 PM

Da, amenda este de 250 ron daca o platesti pe loc. saptamana trecuta am platit-o si eu pt aceeasi speta, am uitat sa fac pana pe 15 ianuarie trecerea la tva trimestrial. In plus depasisem termenul si la trecerea la microinteprindere, ca atare am platit amenda doi in unu....adica 250 am platit si pt tva si pt micro- pt ca era vorba de mentiuni pe acelasi formular, 010 !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL