Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate dezmembrari! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilitate dezmembrari!


3 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 05 April 2016 - 12:06 PM

Buna ziua! As dori sa ma ajutati cu cateva informatii,acte, proceduri, despre contabilitate si tot ce presupune :dezmembrari" auto.
Doresc sa tin contabilitatea unei societati care cumpara masini si le dezmembreaza pt a le revinde pe bucati.
Are masini luate din afara tarii,aduse de romani,din tara,cu numere de Bulgaria.
Am inteles ca pot sa fac borderou de achizitie,imi trebuie copie dupa buletinul vanzatorului,apoi receptie si proces-verbal de dezmembrare.
Primul lucru de care ne-am lovit este ca masinile sunt luate prin intermediari,adica certificatul de inmatriculare este pe un om,apoi mai sunt doua contracte de vanzare cumparare pana ajunge la mine.Daca se face borderopu de achizitie pe ultimul vanzator,apare ca o revanzare si atunci suma platita este impozitata si trebuie sa platesc 16% eu ca societate?
Daca fac bord de achizitie ca si cum as fi luat de cel de pe cartea de inmatriculare a masinii,copia buletinului si declaratie ca este un din patrimoniul personal ,numai este impozitat?.Cum ar fi corect?
Ce documente trebuie sa fie in cazul celor cu numere de Bulgaria,ce documente trebuie sa fie in cazul celor aduse din afara tarii,ce documente trebuie in cazul celor inmatriculate in Romania dar care are 2-3 intermediari.
Mi-am prins" nasul" cum s-ar zice, pt ca pana sa inregistrez in contabilitate,pana sa generez articole contabile....vreau sa stiu care sunt actele corecte in baza carora le inregistrez.



#2 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 05 April 2016 - 01:48 PM

As dori sa ma ajutati cu o monografie - dezmembrari auto!
Multumesc!




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2016 - 02:30 PM

asta-i cel mai bun, din ce am gasit pe net, ca inregistrari contabile si explicatii aferente : http://blogulspecial...rilor-auto.html

niste "teorie" gasesti si aici : http://blogulspecial...rilor-auto.html

avem si noi, pe forum, niste topice legate de dezmembrari auto :
http://www.conta.ro/...zmembrari-auto/
e uu topic mai vechi, dar iti poti face o idee ...

http://www.conta.ro/...-piese-auto-sh/

pana iti raspunde cineva mai punctual, te poti initia deja daca citesti ce ti-am recomandat mai sus.

_______________________

atentie : cf. regulamentului, nu ai voie sa deschizi mai multe topice cu aceeasi tema, in locuri diferite.
te rog sa respecti regulamentul.
ti-am unit topicele. :smile:



#4 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 06 April 2016 - 08:30 AM

MULTUMESC!

Cu monografia am inteles cat de cat...dar cu hartoagele::::?
Cum este cu impozitul de 16%...cum e cu borderoul de achizitie cand ai intermediari....cum e cu cei care au inmatriculat in Bulgaria?
Trebuie platita si taxa de mediu?

Va rog si alte pareri!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL